Жінки в житті, творчості й долі Тараса Шевченка: лекція у Броварському краєзнавчому музеї від Марії Овдієнко | Трибуна

Жінки в житті, творчості й долі Тараса Шевченка: лекція у Броварському краєзнавчому музеї від Марії Овдієнко | Трибуна
13 Березня 2025, 21:56
Поділитися:

Національний герой і символ України Тарас Шевченко настільки відома особистість, що за 164 роки після його смерті, здавалось би, вивчений вздовж і впоперек. Проте український поет, прозаїк, мислитель, живописець, гравер, етнограф, громадський діяч Шевченко досить багатогранна особистість, тож дослідники його життя і творчості донині відкривають нові сторінки в його історії. Зокрема, що стосуються його жінок. Якщо вірити щоденникам і віршам Шевченка, то за життя він закохувався 9 разів.

Старший науковий співробітник Броварського краєзнавчого музею, видавчиня, краєзнавиця, поетеса, перекладачка, громадська діячка Марія Овдієнко життя і творчість Тараса Шевченка досліджує дуже давно. Сьогодні, у рамках тижня, присвяченому пам’яті Великого Кобзаря, Марія Григорівна прочитала всім охочим лекцію про жінок у житті, творчості й долі Тараса Шевченка. Серед озвучених фактів про щонайменше 10 Тарасових жінок, були як відомі, так і невідомі широкому загалу.

І якщо улюблена страва Шевченка – борщ із карасями, і тут все зрозуміло, то улюблений образ жінки Тараса Григоровича – це складний образ. Він збирав його по краплині протягом усього життя із жінок, які йому подобалися, починаючи зі своєї матері, що пішла з життя дуже рано, коли Шевченку було 3,5 роки, першого дитячо-підліткового кохання – дівчини-кріпачки Оксани Коваленко, і до Ликери Полусмак – останнього, також нещасливого кохання в Тарасовому житті.

Як зазначила Марія Овдієнко, у житті харизматичного Шевченка, який був душею компанії та володів приємним голосом, було багато жінок – як кріпачок, так і заможних, неосвічених і розумних та мудрих, зовсім юних і старших від нього. Із одними він пізнав щире кохання, з іншими – гірке розчарування в коханні, було немало інтрижок і просто дружнього спілкування. Були жінки і в його творчості – він написав картини фактично всіх своїх жінок та присвятив багатьом свої твори. Але доля так і не подарувала йому жодної, яку б він покохав на все життя і яка б так само покохала його і вони були б разом щасливими.

Ганна Закревська

Серед усіх жінок Шевченка складно виділити одну, кохання б до якої мало значний вплив на його життя і творчість, проте, на думку Марії Овдієнко, коханням всього його життя можна вважати молодшу за нього на 8 років Ганну Закревську – дружину полковника Платона Закревського, власника села Березова Рудка, що на Полтавщині. Шевченко вважав Ганну музою, символом краси, називав її «Ганна вродлива» і навіть на засланні зберігав квітку, яку зірвав із її сукні на балу. Він присвятив їй поему «Слєпая», а також поезії «Г.З.» та «Якби зустрілися ми знову…».

Також на засланні, в найтяжчі часи, він згадував Оксану Коваленко – перше своє кохання. Вони мешкали в сусідніх будинках у селі Кирилівка, дружили. Її образ він «закарбував» у вірші «Мені тринадцятий минало», і саме цей образ, на думку Марії Григорівни, це початок збірного образу жінки-ідеалу для Шевченка, тому дослідники називають Оксану «Шевченковою Беатріче».

Оксана Коваленко, кохання ШевченкаОксана Коваленко

До речі, Марія Григорівна розвінчала міф про те, Оксана була нещасною, стала покриткою (бо народила позашлюбну дитину), і що Шевченко тяжко це пережив. Проте дослідник Петро Жур, що досліджував життя Оксани Коваленко, з’ясував: вона ніколи не була покриткою, вона була заміжня і мала 2 доньки.

Третю, кого Шевченко згадував на засланні – це на 8 років старша за нього кравчиня польського походження Ядвіга Гусиковська, яка по-материнськи про нього дбала до заслання. Кохання Шевченка до вільної дівчини розбилося об пута кріпацтва.

Серед кохань Шевченка – Агата Ускова – дружина коменданта Новопетровського укріплення Ускова, яка підтримувала Тараса на 10-літньому засланні; 15-річна натурниця німецького походження Марія Європеус, яку Тарас «відбив» у художника Сошенка;  Марія Максимович – дружина близького друга Михайла Максимовича;  Феодосія Кошиць – донька священника, який не віддав її заміж за Шевченка; молода художниця Глафіра Псьол, а також 16-річна артистка Катруся Піунова.

Марія Європеус, кохана ШевченкаМарія Європеус

Окрема сторінка в житті Шевченка – нерозділене кохання до Тараса старшої за нього на 6 років письменниці Варвари Рєпніної, яка першою розгледіла в ньому генія і навіть писала листи та просила помилування для Шевченка. Згодом Тарас Григорович присвятив їй поему «Тризна». Після його смерті Рєпніна виділила гроші на пам’ятник Шевченку.

Останнім почуттям, що спалахнуло в серці Шевченка – за пів року до його смерті, була любов до 20-річної Ликери Полусмакової, колишньої наймички, кріпачки. Ликера для Шевченка була останньою соломинкою, яка мала врятувати його від самотності, але… поет дізнався про численні зради з боку Полусмак, тож розірвав стосунки. Хоча після його смерті вона каялася на могилі Кобзаря, що вона з ним так вчинила.

Варвара Рєпніна, кохала ШевченкаВарвара Рєпніна

Шевченко мріяв одружитися – у нього було кілька спроб, хотів мати сім’ю, дітей, свій дім. Мріяв купити землю, навіть намалював хату, яку хотів побудувати. Проте жодна із жінок Шевченка так і не стала його дружиною і не народила від нього дитину. Хоча в дослідників є думки, що в нього можуть бути діти.

Загалом понад двогодинна лекція пройшла на одному подиху. Це було цікаво і пізнавально. Прикро, що на такий захід не залучають учнів ліцеїв.

Ликерія Полусмакова, кохана ШевченкаЛикерія Полусмакова

Ми ж щиро дякуємо Марії Григорівні за велику любов до України, українського та просвітництво.

Лекція від Овдієнко про ШевченкаФото на згадку

Читайте також

Джерело: Трибуна – Бровари