Жінки на «чоловічих» професіях: як на ринку праці долають брак рук | Трибуна

Жінки на «чоловічих» професіях: як на ринку праці долають брак рук | Трибуна
4 Липня 2024, 19:16
Поділитися:

Ринок праці зараз переживає не найкращі часи – через війну і мобілізацію частина підприємств гостро відчуває брак чоловічих рук. Фірми натомість готові змінювати підходи до найму працівників і лояльніше ставитись до кандидаток на умовно чоловічі професії. Де вже залучають жінок та хто оплачує навчання – дізнавались журналісти «Трибуни-Броварів»

До прикладу, нещодавно з’явилось повідомлення про прогнозовані складнощі у функціонуванні підприємства Обухова «Київський картонно-паперовий комбінат». ККПК прогнозує можливість призупинення роботи підприємства в разі тотальної мобілізації працівників-чоловіків, яких неможливо замінити жінками.  Побоювання залишитися без здатності забезпечувати необхідні виробничі процеси підприємства через брак персоналу не безпідставні – наразі в лавах ЗСУ кожен 10-ий співробітник комбінату. На дільницях, де раніше працювали переважно чоловіки, сьогодні можна побачити жінок, адже ККПК розпочав програми з професійного навчання, завдяки яким можна опанувати нову професію за рахунок підприємства – наприклад, водійки навантажувача.

І це не поодинокий випадок. На умовно «чоловічі» професії все більше беруть жінок із можливістю навчання і стабільного працевлаштування як великі холдінги, так і невеличкі підприємства.

Вакансій для жінок побільшало

До прикладу, компанія Coca-cola давно пропагує забезпечення та розвиток культури DEI: diversity (різноманітність), equity (рівність), inclusion (інклюзивність). Відповідно цієї стратегії, тут не поділяють професії на чоловічі або жіночі. Під час прийому на роботу оцінюють кандидатів виключно за їх професійними якостями та компетенціями.

«Жінки на «умовно» чоловічих посадах були в нашій команді ще до повномасштабного вторгнення. Ми маємо численні успішні історії вертикального та горизонтального професійного розвитку жінок у різних департаментах, функціях та регіонах.

У нашій компанії серед співробітниць є торговельні представниці, операторки виробництва та водійки автонавантажувачів, що є найбільш поширеними позиціями. Щодо керівних посад, у нас працюють колежанки на таких позиціях як начальниця виробництва, начальниця відділу з управління обладнанням для напоїв, менеджерка з питань регіонального розвитку каналу негайного споживання тощо», – розповіла журналістам «Трибуни» менеджерка зі зв’язків із громадськістю ІП «Кока-Кола Беверіджиз. Україна Лімітед» Ольга Кудіна.

В умовах повномасштабної війни, компанія Fozzy Group також шукає різні підходи до найму працівників, у тому числі – переформатування та адаптація. Тому тут ще більше залучають жінок на ті посади, де історично переважали чоловіки. Зокрема мова про водіїв вантажівок. Компанія оголосила пошук кандидаток, які цікавляться роботою на вантажівках, але при цьому або не мають відповідної категорії (наприклад, їздили до цього на легковому авто на категорії B від 3-ох років), або ж мають мінімальний досвід на відповідній категорії, але його замало, щоб впевнено увірватись у професію.

За кермом: Лілія Шульга з Борисполя (ліворуч) та киянка Наталія Тимошенко стали першими водійками вантажівок у мережі супермаркетів Сільпо (Фото:Олександр Медведєв / NV)

«Зараз у «Сільпо» працює двоє дівчат-водійок: Лілія та Наталія. Лілія приєдналася до нас у грудні 2023-го, до цього була водійкою таксі. Наталія була водійкою тролейбуса Київпастрансу. В нашій команді – з лютого цього року. З досвіду наших колег – це та професія, яку треба любити і кайфувати від неї. Кермують вони 10-тонними вантажівками від «Сканії». Лілія вже вчиться на 20-тонному Mercedes-Benz. Також ми залучаємо жінок і на інші посади, де історично переважали чоловіки: вантажники, комплектувальники, охоронники. Вже і на цих позиціях маємо працівниць», – розповіли у пресслужбі компанії Fozzy Group.

Навчання за рахунок роботодавців

Варто зазначити, що за умов найму жінок на нові для них професії, компанії готові забезпечити безкоштовним навчанням і всебічно допомагати освоювати нові навички.

«Охочим працювати ми організовуємо навчання для розвитку їхніх навичок. Наприклад, у нас є успішні історії, коли кандидати з водійськими правами категорії В і бажанням професійно зростати всередині компанії отримували підтримку в навчанні керування новим для них транспортним засобом. Ба більше, у нас діє внутрішня спільнота для жінок-торговельних представників, де вони можуть розвивати якісні і керовані навички в рамках своєї професійної діяльності», – розповіла Ольга Кудіна.

У компанії Fozzy Group, яка активно шукає кандидаток на вакантні місця водіїв вантажівок, окреслюють чіткіші строки: «Ми тільки активно формуємо групу кандидатів для навчання, які не мають категорії С та досвіду водіння вантажівки. Навчання триватиме приблизно до 3-ох місяців. Вимоги до кандидатів такі: водійське посвідчення категорії B, від трьох років досвіду водіння легкового автомобіля, велике бажання розвиватися в цій професії. Інформацію про розмір винагороди кожен кандидат може отримати під час співбесіди».

Варто зазначити, що не лише великі холдинги шукають шляхи вирішення браку робочої сили за рахунок активних і рішучих жінок, які готові опановувати нові професії. До прикладу, ТзОВ «Обухівтара», яке функціонує у с. Требухів, також пропонує жінкам опанувати нові професії, серед яких – водійки навантажувачів.

Вакансії для жінок на посаду водійки навантажувача відкриті чи не на всіх підприємствах (фото – www.barteksadowski.pl)
Що кажуть у ценрі зайнятості?

«На сьогоднішній день справді є запит на жінок на умовно чоловічі професії. Формально поки що цей запит не можна назвати сформованим, але через значний дефіцит чоловіків на ринку праці, роботодавці стали ліберальнішими в підходах до підбору персоналу. Вони готові розглядати жінок на ті професії, які раніше стереотипно вважались чоловічими.

До прикладу, якщо в заявці від роботодавця шукають токаря або зварювальника чоловіка, а ми запропонуємо на цю посаду жінку, яка відповідає всім вимогам і професійним якостям, ніхто не відмовиться від такої кандидатури. Щоправда, на жаль, поки ми не можемо такого запропонувати. Можливо, в майбутньому ці професії робочих спеціальностей і поповняться новими випускниками-дівчатами, які зможуть розвиватись у цих професіях», – розповів директор Броварського міськрайонного центру зайнятості Максим Вітер.

Відтак наразі відкриваються нові можливості для жінок реалізувати себе у нових професіях. Головне – вірити в себе і мати бажання працювати, а знайти можливість для реалізації цих планів завжди допоможуть. До прикладу, в Броварах ВПО можуть опанувати новий фах монтажника санітарно-технічних систем і устаткування та лицювальника-плиточника. Проєкт реалізують на базі Державного професійно-технічного навчального закладу «Броварський професійний ліцей». Під час навчання використовуються інноваційні виробничі технології і сучасні будівельні матеріали.

ПрофліцейБроварський професійний ліцей запрошує на навчання

Також освоїти нову професію можна через державні програми, які реалізуються через центри зайнятості. За додатковою інформацією варто звертатись у Броварський міськрайонний центр зайнятості за адресою: вул. Я. Мудрого, 92.

Фото – legaltechnique.org

Читайте також:

У Броварах пропозиції роботи вдвічі перевищують кількість зареєстрованих безробітних

Роботодавці зможуть отримати компенсацію за працевлаштування людей із інвалідністю

Голова відомої організації у Броварах окреслив плани роботи на 2024 рік

Соціальні виплати по державних програмах зростуть. Яких і на скільки

Джерело: Трибуна – Бровари