Захист української мови в Борисполі фінансування не потребує?
На сесійному засіданні у кінці минулого року Бориспільська міська рада затвердила Програму розвитку та функціонування української мови як державної в усіх сферах життя у Бориспільській МТГ на 2025-2026 роки.
Що передбачає програма та скільки коштів потрібно на її втілення в життя, вивчали «Вісті».
Ініціатором та розробником програми виступило управління культури Бориспільської міської ради, співрозробниками — управління освіти і науки та управління молоді та спорту. Виконувати програму мають всі управління міської ради, заклади культури, освіти, молодіжного та спортивного спрямування.
Автори програми зазначають, що запит на опанування та вільне володіння українською мовою зростає, особливо серед внутрішньо переміщених осіб. Актуальним є і збільшення україномовного культурного продукту та вільний доступ до нього. Це вимагає застосування ефективних підходів та інструментів, які сприятимуть підвищенню престижу використання української мови та створять усі умови для її використання у всіх сферах суспільного життя.
Яким чином це досягатиметься у Борисполі? Управління культури розробило довгий перелік завдань, що мають бути виконані в межах програми, та заходів для досягнення цієї мети.
Завданням номер один визначено зміцнення державного статусу української мови, вироблення дієвого механізму її захисту, розвиту та популяризації. Досягти його виконання передусім планується проведенням моніторингу мовно-культурної ситуації в Бориспільській громаді. Передбачається, що моніторингом займатимуться управління культури та управління освіти і науки.
На управління економіки покладається забезпечення дотримання законодавства про державну мову виробниками товарів, надавачами та виконавцями робіт та послуг у сфері торгівлі, транспорту, громадського харчування, побутового, соціального, медичного обслуговування тощо. Яким чином буде здійснюватися цей контроль (шляхом розпоряджень, настанов, пропозицій, перевірок чи мовних інспекцій тощо) автори не пишуть.
Забезпечити використання державної мови під час проведення публічних заходів, інформаційних кампаній, культурно-масових, освітніх та молодіжних заходів мають три управління: культури, освіти і науки, молоді та спорту.
Головне управління житлово-комунального господарства та управління містобудування та архітектури мають перевірити вуличні вказівники, адресні покажчики, дорожні знаки, інформаційні табло, вивіски, зовнішню рекламу тощо та забезпечити подання інформації на цих носіях українською мовою.
Серед інших заходів, запланованих авторами, конференції та форуми з питань реалізації мовної політики, участь управління культури у Всеукраїнському радіодиктанті, організація постійних туристичних маршрутів історичними місцями державотворення та стимулювання використання української мови мешканцями громади через проведення конкурсів, започаткування літературно-мистецьких премій тощо.
Завдання номер два — забезпечення дотримання посадовцями та службовцями органів місцевого самоврядування закону про обов’язковість використання державної мови під час виконання ними своїх службових обов’язків.
Його виконання має забезпечити виконавчий комітет Бориспільської міської ради. Для цього посадовим особам пропонується пройти підвищення кваліфікації за програмою ділової української мови.
Завдання номер три — мотивування населення громади до використання української мови. На думку авторів програми, цього вони зможуть досягти шляхом організації та проведення конкурсів, фестивалів, мистецьких проєктів, присвячених творчості українських митців та письменників; реалізації проєктів, спрямованих на збереження та популяризацію народних традицій; роботи театрів, фольклорних ансамблів та колективів; мотивування учнівської та студентської молоді (як саме, не уточнюється).
Завдання номер чотири — промоція читання українською. Серед запропонованих кроків — участь у онлайн читаннях та популяризація книжок та забезпечення комунікаційних кампаній про читання для людей із інвалідністю, незахищених верств населення, ветеранів війни тощо.
Завдання номер п’ять — покращення якості викладання державної мови в закладах освіти. Його мають досягти провадженням освітнього процесу українською мовою, залученням обдарованої молоді та творчої та науково-дослідної роботи з української мови і літератури, участю учнів в олімпіадах, роботі Малої академії наук, акціях, конкурсах, фестивалях тощо. Також заплановані семінари, практикуми, вебінари, тренінги та інші форми заходів для вчителів.
Завдання номер шість — створення додаткових можливостей для опанування державної мови. Серед його завдань — створення мережі курсів з вивчення української мови (зокрема онлайн) для різних категорій осіб, започаткування розмовних клубів, гуртків тощо.
Завдання номер сім — підтримка інновацій, нових знань та розвитку сучасних культурних індустрій, збільшення кількості україномовного аудіовізуального культурного продукту на телебаченні, радіо, у кіно- та відеомережі. Для виконання цього завдання автори запланували створення контенту (у тому числі відеороликів) на історично-культурну тематику та розміщення його на вебресурсах закладів культури і освіти. Обіцяють і проведення тижнів українського кіно.
Завдання номер вісім — запровадження освітніх теле- та радіопрограм з української історії і культури.
Завдання номер дев’ять — створення умов для підвищення обізнаності громадян про норми законодавства про державну мову, зокрема, через ЗМІ та офіційні ресурси органів місцевого самоврядування.
Як бачимо, програма передбачає безліч заходів та активностей, які мають провести на території Бориспільської громади протягом найближчих двох років.
Усе перераховане управління культури планує здійснити без жодного залучення фінансових ресурсів, тобто повністю на громадських засадах.
І якщо заходи в школах, бібліотеках чи у виконкомі дійсно можна провести без залучення додаткових коштів, то обіцяні фестивалі чи тижні українського кіно — наврядчи. Так само не дуже реальними виглядають плани щодо створення мультимедійних продуктів або вручення премій переможцям конкурсів без залучення фінансування.
Що із переліченого в програмі дійсно буде реалізовано, а що так і залишиться обіцянкою — покаже час. Але програма вже написана та проголосована депутатами, тому мешканці громади мають повне право вимагати її виконання та вносити свої пропозиції щодо заходів, які дійсно сприятимуть популяризації української мови.
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl + Enter
Джерело: Газета «ВІСТІ» – Бориспіль. Новини. Інформація. Реклама