Забута топоніміка Злодіївки-Українки: Козарка і Ман(ь)ка
Будь-яка топоніміка містить в собі кілька реквізитів:
1. Час виникнення
2. Час життя
3. Поточна вжитковість
4. Місце локації
5. Ну і чи не головне – семантика, значення.
В цьому відношенні гідроніми мають певну перевагу над іншими. Але, не завжди. Приміром, які річки-джерела Обухова ми знаємо, крім Кобрини? А вони були (Хорошня, Завалля, дж. Безіменне і тд). Власне, навіть тотожність Лукавиці і Кобрини деякими дослідниками ставиться під сумнів і якби не “Книга Підкоморія” була б спростованою.
Ще одна проблема це зникнення водойм. Знову-таки, Обухову це знайомо, адже більшість джерел, котрі колись протікали його чисельними ярами – зникла.
Схожа ситуація і в Українці. Втім, там трохи легше. Принаймні, ДВІ річки, зафіксовані на картах починаючи з поч. 18 століття дійшли до нас у назвах.
- Це КОЗАРКА у самій Українці.
- І МАН(ь)КА під г. Стінка за Трипільською ТЕС.
Обидві, наскільки я розумію, зникли в один і той самий час – в 60-70-х 20 ст, під час будівництва міста і станції. Іншими словами – в межах одного покоління. Я можу помилятися, але сьогоді про них не знає вже ніхто.
До семантики.
Якщо з КОЗАРКОЮ все просто. “Козар” це “козопас”. І на відміну від обухівського “Козарового шпиля” українська “Козарка” саме під роду занять, а не прізвища жителів (Козирі).
З МАНКОЮ було складніше. Я довгий час думав що це від “манівці”. Тим більше, що територія там була живописними хащами.
Недавно ж слухав подкаст про бортництво, там тьотя вказала на древній архаїзм “МАНЬКИ” (борті чи вулики). Відтак, я зафіксував собі це як один із можливих варіантів.
Біля однієї річки пасли кіз, біля іншої під горою – плекали бджіл?
Notice: Undefined variable: readAlsoLabel in /home/socport/obukhiv.info/www/site/templates/blocks/BlockTypeRelated/rss.php on line 3
-
Обухівський "Збруч" і "реліктовий кордон": яка річка може претендувати на цей статус
-
Всесвітня, вітчизняна та обухівська історія в школі: що задумав Лісовий
-
Містечко Злодіївка у Шолом-Алейхема – сучасна Українка?
-
Яких свійських тварин вирощували і їли трипільці на Обухівщині: що це за види
-
Кого ловили і їли трипільців на Обухівщині: ви здивуєтеся