Євросоюз затвердив закон про обов’язкове використання USB Type-C в електронних гаджетах

В останні дні 2024 року відповідна Директива №2022/2380 набула чинності. Вона зобов’язує виробників портативної техніки забезпечувати її портами USB Type-C. Закон поширюється на всі портативні пристрої потужністю до 100 Вт, від смартфонів та планшетів до навушників, колонок, електронних книг та ігрових консолей.
Обмеження за потужністю
Директива встановлює межі вимог використання USB Type-C залежно від споживаної потужності. Так, PS5, у якої показник номінальної потужності становить 350 Вт, під дію закону не підпадає. А 6-ватна Nintendo Switch повинна мати такий порт, і для неї потрібен відповідний шнур Тайп-Сі. Закон діє з 28 грудня 2024 року, і тільки для ноутбуків він почне діяти із 28 січня 2026 року.
Інші винятки та можливості розширення
Дія закону не поширюється на бездротові зарядні пристрої, а також на деякі специфічні пристрої, до числа яких входять і дрони. Представники законодавчого органу ЄС зазначають, що перелік пристроїв буде періодично оновлюватися з урахуванням майбутніх тенденцій розвитку ринку.
Технічні вимоги до зарядних пристроїв
Новий регламент має низку вимог до стандартів швидкої зарядки. Якщо це пристрої потужністю понад 15 Вт, напругою більше 5 В та струмом від 3 А, вони мають підтримувати протокол USB PD. Тобто тим виробникам, які використовують власні протоколи, доведеться забезпечити сумісність з USB PD. Наразі це стосується деяких моделей від Oppo та OnePlus.
Маркування і комплектація
Гаджети не обов’язково мають комплектуватися зарядним пристроєм. Але на пакуванні має бути маркування, яке попереджає про відсутність ЗП або містить характеристики зарядного пристрою: рівень енергоефективності, максимальну та мінімальну потужність заряджання, позначку сумісності зі стандартом USB PD.
Запланована вигода від імплементації регламенту
Експерти з ЄС вважають, що нові правила допоможуть споживачам щорічно економити на зарядних пристроях та кабелях приблизно 250 млн євро. Ініціатива має на меті і зменшення обсягів електронних відходів: сьогодні це 11 тисяч тонн щорічно тільки внаслідок викидання використаних зарядних пристроїв.
Хто буде впроваджувати та контролювати виконання закону
Це мають робити уряди країн, які входять до Євросоюзу. Вони самостійно можуть встановлювати рівень відповідальності до порушників, від штрафів до відкликання з ринку невідповідного обладнання. Деякі виробники, щоб не втрачати величезний європейський ринок, були змушені адаптувати свою продукцію до вимог закону. Так, Apple вже не поставляє в ЄС iPhone 14/SE, не обладнані портом USB Type-C, а також Magic Keyboard, який не має TouchID. Проте ті пристрої, які вже завезені та продаються, вилучатися з продажу не будуть. Нагадаємо, що спроби затвердити цей регламент тривають з 2018 року, але їм активно чинила опір Apple. Обговорення відновилося у 2021 році, а в червні 2022-го закон був затверджений Європарламентом
Відео

