Який механізм діє щодо призову на військову службу по загальній мобілізації міського голови?

Який механізм діє щодо призову на військову службу по загальній мобілізації міського голови?
17 Листопада 2023, 13:12
Поділитися:

10 листопада, на сорок шостій позачерговій сесії Бориспільської міської ради розглянули питання «Про взяття до відома повідомлення територіального центру комплектування та соціальної підтримки». У результаті за рішення проголосували 25 депутатів, проти — 0, утрималися — 1, не голосували — 5. Про що конкретніше йшлося, дізнавалися «Вісті».

Офіційно

Щоб розібратися в суті питання, по якому голосували депутати, наведемо текст рішення «Про взяття до відома повідомлення територіального центру комплектування та соціальної підтримки»: «Враховуючи повідомлення Коломийського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки щодо призову по загальній мобілізації Борисенка Володимира Костянтиновича, довідку військової частини від 04.09.2023 щодо перебування Борисенка Володимира Костянтиновича на військовій службі, статтю 119 Кодексу законів про працю України, норми статей 42, 50 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» та керуючись статтями 25, 42, 50 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» міська рада вирішила:

1. Повідомлення Коломийського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки щодо призову на військову службу по загальній мобілізації Борисенка Володимира Костянтиновича взяти до відома.

2. Вважати увільненим з 04 вересня 2023 року міського голову Борисенка В.К. від виконання посадових обов’язків (повноважень) на час його мобілізації у межах його каденції, згідно з вимогами чинного законодавства та таким, що не має можливості здійснювати свої повноваження на час його перебування на військовій службі за призовом по загальній мобілізації (в межах каденції).

3. Контроль за виконанням цього рішення покласти на постійну комісію міської ради з питань регламенту та депутатської етики, контролю за виконанням рішень ради, законності, правопорядку, взаємодії із засобами масової інформації».

Робота міського голови у міськраді та виконкомі

«Вісті» дослідили ситуацію. 4 вересня 2023 року, перебуваючи у відпустці, Бориспільський міський голова Володимир Борисенко був призваний по загальній мобілізації. Бориспільський міський голова є обраною особою та відповідно до закону, здійснює керівництво апаратом ради та її виконавчого комітету.

Міська рада є органом місцевого самоврядування, що представляє територіальну громаду міста та здійснює від її імені та в її інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, та іншими законами. Виконавчим органом міської ради є виконавчий комітет, який має свою організаційну структуру та штатний розпис. У виконавчому комітеті Володимир Борисенко здійснює керівництво (очолює) та перебуває на посаді міського голови у відповідності до норм чинного законодавства.

Як обрана особа у міську раду Борисенко Володимир від своїх повноважень, якими наділений, не увільнений, а наразі не має можливості їх виконувати. Але щодо виконкому ситуація інша: стаття 119 «Кодексу законів про працю України» говорить про гарантії, які надаються працівникам, коли вони виконують державний обов’язок. У зв’язку з тим, що зараз діє військовий стан і міського голову призвали до лав Збройних Сил України по загальній мобілізації, постає ряд питань: у виплаті йому заробітної плати у виконавчому комітеті, де йому має здійснюватися виплата заробітної плати (посадовий оклад, доплати за ранг, вислугу років інші виплати, передбачені чинним законодавством). А як урегулювати це питання, оскільки він зараз згідно із законом про військовий обов’язок вже отримує заробітну плату у військовій частині? Як мобілізованому (навіть якщо це міський голова) зберегти такі соціальні гарантії, як відпустки або інші пільги, передбачені законом? Депутатський корпус на сесії розглянув цей механізм. І він не новий.

У Бориспільському виконавчому комітеті вже була схожа практика увільнення: 9 листопада 2023 було підписано розпорядження виконуючим обов’язки міського голови Віталієм Горкуном, за яким Сивця О.М., старосту Глибоцького старостинського округу, увільнено від здійснення повноважень у зв’язку з призовом на військову службу по загальній мобілізації, а на час призову та в межах каденції за Олександром Сивцем зберігається місце роботи та посада.
За таким самим принципом було винесено на позачергову сесію на розгляд депутатів й питання «Про взяття до відома повідомлення територіального центру комплектування та соціальної підтримки», одним із пунктів рішення якого було «Вважати увільненим з 04.09.2023 міського голову Борисенка В.К. від виконання посадових обов’язків (повноважень) на час його мобілізації у межах його каденції, згідно з вимогами чинного законодавства».

Заступник міського голови Віталій Горкун з цього приводу в листі до редакції так прокоментував свою позицію: «На позачерговій сесії Бориспільської міської ради не було винесено питання про припинення повноважень міського голови Володимира Борисенка. Питання про увільнення міського голови Володимира Борисенка не вносилося до порядку денного. Бориспільський міський голова Володимир Борисенко не писав жодної заяви на увільнення».

У свою чергу, відповідно до норм чинного законодавства, а саме частиною 2 статті 42 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» визначено, що у разі неможливості здійснення міським головою своїх повноважень, повноваження сільського, селищного, міського голови здійснює секретар відповідної сільської, селищної, міської ради.

Володимир Борисенко залишається міським головою. Проте, оскільки міський голова перебуває на службі в Збройних Силах України по загальній мобілізації, він не може виконувати свої повноваження, а відтак, відповідно до Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», їх має виконувати секретар міської ради.

Отже, секретар Бориспільської міської ради, згідно Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», виконує повноваження міського голови, залишаючись на посаді секретаря міської ради, у зв’язку із неможливістю здійснення міським головою своїх повноважень.

Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl + Enter

Джерело: Газета «ВІСТІ» – Бориспіль. Новини. Інформація. Реклама