Які основні напрямки роботи сектору з питань меморіалізації Ірпінської міськради?

Дивитись відео на сайті
Начальниця відділу культури, національностей та релігій Ірпінської міської ради Євгенія Антонюк розповіла про основні завдання, напрямки та виклики роботи новоствореного сектору з питань меморіалізації.
«Доки держава напрацьовує законодавство щодо питань меморіалізації, активна робота в цьому напрямку була розпочата в звільнених населених пунктах майже одразу після деокупації. Адже пам’ять про ті події і полеглих варто збирати і архівувати невідкладно. Крім того, цей напрямок став вкрай необхідним на запит родин наших загиблих військових і цивільних мешканців громади з метою напрацювання практик живої пам’яті, створення тимчасових меморіалів та місць вшанування пам’яті, упорядкування туристичних маршрутів негативно досвіду людства та ін. Понад два роки відділ культури проводив цю роботу залучаючи фахівців на волонтерських засадах та спеціалістів виконкому. Враховуючи важливість цього напрямку, на початку 2025 року вперше в Україні, і саме в Ірпені, було створено спеціальний підрозділ з питань меморіалізації у складі виконавчого органу місцевого самоврядування», — зазначила Євгенія Антонюк.

Вона зазначила, що роботу сектору можна поділити на тактичну та стратегічну. До тактичних напрямків і завдань належить комунікація з родинами полеглих щодо створення тимчасових меморіалів, написання рекомендацій щодо заходів з вшанування пам’яті, розроблення макетів меморіальних дощок, банерів з фото полеглих, збір інформації для архіву війни та книги пам’яті Ірпінської громади, тощо. Стратегічний напрямок полягає у формуванні культури памʼяті, напрацюванні рекомендацій для створення змістовних і глибоких меморіалів, поширенні досвіду Ірпеня в роботі з меморіалізацією.
Детальніше ознайомитися з роботою сектору з питань меморіалізації можна ознайомитись ТУТ.

Євгенія Антонюк також нагадала, що ця робота неможлива без участі громади. Кожен охочийможе долучитися до розвитку цифрової меморіальної платформи «Книга Памʼяті Ірпінської міської територіальної громади». Платформа створена у 2024 році і покликана фіксувати історії життя всіх загиблих військових і цивільних з 2014 року, зберігаючи памʼять про кожну людину. Інформацію для створення та доповнення історій полеглих ви можете надсилати на електронну пошту: [email protected]
Також мешканці громади можуть долучитися до збору даних, свідчень, фото- та відеоматеріалів для створення цифрового архіву війни. Архів буде реалізований у формі інтерактивної мапи. Зібрані матеріали стануть основою для майбутніх музейних експозицій і меморіальних обʼєктів. Інформацію до архіву можна надсилати на електронну пошту: [email protected]
«Прошу кожного мешканця громади бути активним в процесі меморіалізації. Ми з вами маємо написати правдиву історію цієї війни і передати її нашим нащадкам. Кожен полеглий має бути належно вшанований, кожен подвиг — описаний. Наперед вдячна за співпрацю!», — додала Євгенія Антонюк.
Нагадаємо, сектор з питань меморіалізації створений нещодавно у структурі відділу культури, національностей та релігій ІМР. Його очолила художниця Софія Мартинюк.
Джерело: ITV