Як змінили правила купівлі житла в програмі «єОселя» | Трибуна

Як змінили правила купівлі житла в програмі «єОселя» | Трибуна
28 Жовтня 2024, 21:39
Поділитися:

В Україні програма «єОселя» (3% для пільгової категорії – військові, медики, науковці, освітяни, ветерани, переселенці, та 7% – для всіх інших) діє вже кілька років. Нещодавно умови програми змінили, що дозволить збільшити кількість її учасників. Про це пише OBOZ.UA. Про те, як діє програма зараз і що зміниться – читайте в матеріалі. 

Найбільше квартир із «єОселею» українці купили на вторинному ринку (70,4% угод), ще 4,5% – на первинному ринку, і 25,1% – це житло, придбане в забудовника. Умови програми прописано так, що нею практично неможливо скористатись у невеличких містах, де немає нової забудови. Крім того, банки, схвалюючи рішення щодо кредитування, зважають і на можливі ризики.

Найбільше пільгових кредитів видали в Київській області – 3692 (статистика станом на 21 жовтня), тоді як у Києві ця цифра – 2627. Тож із 13 603 кредитів 6349 (а це 46,6%) видано в Києві та області.

Загальна сума кредитів – 21,9 млрд грн. І хоча досі не всі українці знають про те, що «єОселею» можуть скористатись усі громадяни, а не лише пільгові категорії, найбільше кредитів узяли саме представники категорії «інші громадяни» (не мають пільги). Українці, які не належать до пільгових категорій, оформили 20,7% від загальної кількості виданої іпотеки. На другому місці, прогнозовано, опинились поліціянти (20,5%), а на третьому – військові (16,9%).

І хоча представники влади заявляли про те, що «єОселя» має допомогти переселенцям, серед усіх учасників лише 2,2% – ВПО (внутрішньо переміщені особи). Погано беруть кредити також ветерани (2%), науковці (1,9%) та медики (1,8%).

« єОселя справді перевернула ринок іпотеки, і зараз уже за одну хвилину можна отримати 7–8 рішень від банків–партнерів щодо видачі кредиту й орієнтовні розрахунки. За два роки ми стали найуспішнішою програмою державного іпотечного кредитування – «єОселею» скористалося понад 13,5 тисяч родин», – заявив голова «Укрфінжитла» Євген Мецгер, презентуючи плани щодо програми.

єОселя досі сфокусована на вторинному ринку, адже 70% угод здійснюються саме там. На початку жовтня Кабмін оголосив про внесення змін до програми, які мають стимулювати продажі на первинці. Як вони самі зазначають, тепер акцент у програмі робиться на житло віком до трьох років або на житло, яке перебуває на етапі будівництва. Потенційно це могло б змінити розподіл угод на користь продажів у забудовників.

Як змінилась програма і до чого це призведе

В Україні програму «єОселя» значно переглянули. Завдання – зробити її доступнішою для населення. Серед змін:

із 11 року на 3 в.п. збільшуватимуть річну ставку. Тобто, якщо перші 10 років ставка буде 7% річних, то з 11-го – 10%;
ВПО дозволили брати квартири та будинки, від моменту здачі в експлуатацію яких минуло до 10 років (було до 3 років);
розмір першого внеску за іпотекою для українців віком до 25 років знизиться з 20 до 10%;
скористатися програмою «єОселя» відтепер можуть українці, які беруть участь в інших держпрограмах із житла, зокрема у «єВідновленні»;
із 18 грудня 2024 року житло для внутрішніх переселенців за «єОселя» зможуть придбати їхні родичі (чоловік, дружина, батьки, діти).

Читайте також:

1. Програму «єОселя» розширили: хто може взяти іпотечний кредит

2. У «Дії» запустили державну програму кредитування «єОселя». Для кого вона доступна?

3. В Україні відібрали ще 500 родин, які отримають вигідні кредити на житло

Джерело: Трибуна – Бровари