Виставка «Мистецтво під час війни» у художній галереї «Арт-Депо» — подих надії у вирі випробувань

Виставка «Мистецтво під час війни» у художній галереї «Арт-Депо» — подих надії у вирі випробувань
17 Червня 2025, 19:01
Поділитися:

Офіційне відкриття виставки «Мистецтво під час війни» відбулося 12 червня. Цього дня у галереї, яка розташована в будівлі старого пождепо у Борисполі на вул. Київський Шлях, 85, можна було зустріти багато знайомих облич і багато цікавих людей.

Усіх вітали Борис Шапіро та його однодумці — засновники ГО «Фестклаб», які опікуються галереєю. Музичний супровід забезпечив один із них — Володимир Синявський.

Презентуючи виставку, Борис Шапіро повідомив, що від початку війни у галереї проведено близько 15 мистецьких заходів. Більшість із них були присвячені темі війни очима військових, фотосесіям, де авторами або героями були військові або бійці ДСНС.

Проєкт, який називається «Мистецтво під час війни» — це не тільки живопис. Це і фотографія, є вироби майстрів ручної роботи, книги, інсталяції.

На виставці представлені роботи художників, фотографів, майстрів, вироби волонтерів, серед яких Надія Мартиненко (Чернігів), Akhra Ajindjal, Євгенія Гапчинська та Богдана Чилікіна (Київ), Олександр Войтович (Львів), Amit Ari (Дніпро), Тарасівна, Ксенія Шапіро, Дмитро Арестов, Сергій Кручинін, Павло Магденко, творча майстерня «ЗААвікном» та волонтерський центр «ПЕРЕМОГА» (Бориспіль), Eduard Belsky (Україна, Словенія), Тимофій Бельський (Словенія), Роман Мотузок (Переяслав), Герман Гольд (Україна, Ізраїль), Михайло Чомоній (Закарпаття).

Про ідею виставки «Мистецтво під час війни» Борис Шапіро розповів так: «Коли військові повертаються з війни, вони часом дарують нам те, що свого часу використовували під час бойових дій. У нашій галереї такі речі стають артефактами. Так, Рустам Хамракулов передав маскувальну сітку, яка багато чого побачила та саперні лопати, якими викопано сотні кубометрів грунту під окопи по всій Україні. На одному із стендів виставлена «кікімора» в складеному виглядіі. При бажанні, її можна розгорнути і приміряти. Біля входу — бронежилет, який передав для галереї Олесь Нестеренко. Його навіть підняти важко, не те що носити на собі. Хочемо, щоб кожен відчув цю неймовірну вагу. На стіні висить панно, основа якого виготовлена з сітки для «кікімор». Його сплели майстрині волонтерського об’єднання «Перемога», а дівчата з творчої майстерні «ЗААвікном» зобразили на ньому наші Карпати».
Розпочинаючи невеликий екскурс виставкою, розповідаючи про представлені експонати, Борис Шапіро звернув увагу на картини, де зображені наші діти, жінки, хати, гори… І їх прикриває маскувальна сітка. Вийшла інсталяція. «Нас береже, насамперед, Господь, Збройні Сили України, а також ППО… РЕБи та сітки — це елементи захисту наших воїнів та всієї України», — зазначив він.

Виставка «Мистецтво під час війни» у художній галереї «Арт-Депо» — подих надії у вирі випробувань

Цікава історія написання однієї із картин чернігівської художниці Надії Мартиненко. Вона надала для виставки три свої роботи: «Оберіг», «Земля страждає» і «Повернення додому». Її сім’я живе в Чернігові, і на певний період виїжджала з дому, евакуюючись від бомбардувань. Коли повернулися, то побачили, що вибуховою хвилею відкрило вікно, до кімнати залетіли голуби, звили гніздо і навіть нанесли яєць, що і знайшло своє відображення на картині «Повернення додому».

• Велика площа на стіні виділена під фотографії музикантів, артистів, які їздять на позиції до бійців. На фото люди, які приїжджали до Борисполя (музиканти, поети), виступали на волонтерських заходах, поряд з ними фото наших бориспільських талановитих митців. Про кожного з них Борис Шапіро може розповідати довго.

• Гостями галереї були і родина Горових: Руслан — громадський активіст, волонтер, письменник, і Людмила (Леся) Горова — відома як авторка слів пісні «Буде тобі, враже…». Тут же представлені їх книги, надруковані у видавництві «ТаТиШо!». Книги можна погортати, подивитись, а за QR-кодом можна зайти на сайт видавництва і придбати. Книжки Людмили та Руслана самі по собі частина їх волонтерської роботи. З кожної проданої книги частина коштів іде на нагальні збори. Загалом на виставці представлено кілька листівок з QR-кодами, за якими можна перейти та задонатити на потреби наших захисників.

• Окремо Борис Шапіро зупинився на графічних роботах, автором яких є Akhra Ajindjal, київський художник, виставка якого планувалася на весну 2022 року. Він розповів, що в перші дні війни, бажаючи підтримати художника, запропонував купити кілька його робіт. Але у відповідь почув: «Я зараз не пишу…». Потім таки придбав перші роботи, які були написані у березні 2022 року. Вони у чорно-сірих, асфальтних тонах. Поряд висить його яскрава робота, написана у мирний час. Контраст очевидний.

Це тільки окремі історії, які варто не лише прочитати, але й побачити, відвідавши виставку. Вона триватиме протягом усього літа: мінятимуться експозиції, додаватимуться нові експонати, проводитимуться різні заходи. Щоб відвідати виставку, потрібно зателефонувати за номером: 0931158585 і домовитися про день і час.

Виставка «Мистецтво під час війни» у художній галереї «Арт-Депо» — подих надії у вирі випробувань

Виставка «Мистецтво під час війни» у художній галереї «Арт-Депо» — подих надії у вирі випробувань

Виставка «Мистецтво під час війни» у художній галереї «Арт-Депо» — подих надії у вирі випробувань

Виставка «Мистецтво під час війни» у художній галереї «Арт-Депо» — подих надії у вирі випробувань

Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl + Enter

Джерело: Газета «ВІСТІ» – Бориспіль. Новини. Інформація. Реклама