Військова пенсія-2024: як визначається розмір | Трибуна

Військова пенсія-2024: як визначається розмір | Трибуна
18 Червня 2024, 20:16
Поділитися:

В Україні наразі понад 544 тис. військових пенсіонерів. Відомо, що максимальний розмір виплат не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів для непрацездатних осіб. У 2024 році це 23 610 грн на місяць, оскільки у березні після індексації він збільшився з 2 093 до 2 361 грн. «Трибуна-Бровари» з посиланням на «Факти ICTV» та коментар від Пенсійного Фонду України розповідає про всі нюанси пенсійного забезпечення військовослужбовців.

Як нараховується пенсія військовим

Умови, розміри і порядок пенсійного забезпечення визначаються законом «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених із військової служби, та деяких інших осіб» від 9 квітня 1992 року №2262-ХІІ та змінами до нього.

Згідно з документом, є три види пенсій:

за вислугу років;
за інвалідністю;
у разі втрати годувальника.

Пенсія за вислугу років

Така пенсія призначається за наявності на день звільнення зі служби необхідної календарної вислуги років (вислуга, порахована без пільгового обчислення служби).

«Якщо таке звільнення відбувається у період, починаючи з 1 жовтня 2020 року, необхідна календарна вислуга становитиме 25 років. Крім того, пенсії за вислугу років призначаються особам, які звільнились зі служби після досягнення 45-річного віку, за наявності в них 25 років страхового стажу, з яких не менше ніж 12 років і 6 місяців становить служба», – пояснили в ПФУ.

Пункти «в» та «г» статті 12 визначають право на пенсію за вислугу років військовослужбовців, які звільняються зі служби відповідно до закону «Про державні гарантії соцзахисту військовослужбовців, які звільняються зі служби у зв’язку з реформуванням ЗСУ та членів їхніх сімей і осіб, які обіймали посади льотного або плаваючого складу підводних човнів Збройних сил». Проте наразі ці норми застосовуються дуже рідко.

Розміри пенсій за вислугу років

Тим, хто має вислугу 20 років і більше:

за 20 років – 50% відповідних сум грошового забезпечення;
звільненим у відставку за віком або за станом здоров’я, а також зі служби в поліції на підставі пунктів 2 та 3 частини 1 статті 77 закону «Про Національну поліцію» та зі Служби судової охорони за віком чи через хворобу – 55%;
за кожний рік вислуги понад 20 років – 3% додатково від грошового забезпечення.

Особам зі страховим стажем 25 років і більше, з яких не менше 12 календарних років і 6 місяців становить служба – 50% відповідних сум грошового забезпечення. Також передбачено додатково 1% за кожний повний рік стажу понад 25 років.

Максимальний розмір пенсії за вислугу років не може перевищувати 70% грошового забезпечення. Особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1 – 100%, до категорії 2 – 95%.

Пенсії з інвалідності

Такі виплати призначаються:

якщо інвалідність настала у період проходження служби або не пізніше трьох місяців після звільнення зі служби;
або пізніше тримісячного терміну після звільнення зі служби, але через захворювання (травми, поранення, контузії, каліцтва тощо), яке виникло в період проходження військової служби чи під час перебування в полоні або заручником, і особа у цей період не вчинила злочину проти миру та людства.

Розмір пенсії з інвалідності залежить від причини інвалідності.

Розміри пенсій особам із інвалідністю внаслідок війни:

І група – 100%;
ІІ група – 80%;
ІІІ група – 60% грошового забезпечення.

Іншим особам із інвалідністю:

І група – 70%;
ІІ група – 60%;
ІІІ група – 40% грошового забезпечення.

Мінімальні розміри пенсій із інвалідності через війну з-поміж солдатів і матросів строкової служби I групи – у розмірі 120%, II групи – 110%, III групи – 105% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

Мінімалка іншим особам із інвалідністю з-поміж солдатів і матросів строкової служби I групи – у розмірі 110%, II групи – 105%, III групи – 100% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

Мінімальна пенсія з інвалідності особам із інвалідністю:

з-поміж єфрейторів (старших солдатів) і сержантів, старших матросів і старшин строкової служби встановлюються в розмірі 110%;
з-поміж прапорщиків і мічманів, військовослужбовців надстрокової служби та військової служби за контрактом, осіб молодшого начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, Державної кримінально-виконавчої служби України і Державної пожежної охорони, осіб молодшого складу Нацполіції, Служби судової охорони, НАБУ – 120%;
з-поміж осіб офіцерського складу та начальницького складу (крім молодшого) органів внутрішніх справ, Державної кримінально-виконавчої служби України і Державної пожежної охорони, осіб, які мають спеціальні звання Бюро економічної безпеки України, осіб середнього і вищого складу Національної поліції, Служби судової охорони – 130% відповідних мінімальних розмірів пенсій, передбачених для осіб із інвалідністю з-поміж солдатів і матросів строкової служби.

Мінімальні розміри пенсій зазначеної категорії пенсіонерів становлять на сьогодні:

для осіб із інвалідністю через війну з-поміж рекрутів, солдатів і матросів строкової служби I групи – 5 025 грн, II групи – 4 610 грн, III групи – 4 396 грн;
інших осіб із інвалідністю з-поміж рекрутів, солдатів і матросів строкової служби I групи – 4 605 грн, II групи – 4 396 грн, III групи – 4 186 грн;
осіб із інвалідністю з-поміж старших солдатів, старших матросів, сержантського і старшинського складу строкової служби – 110% відповідних мінімальних розмірів пенсій;
з-поміж військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського і старшинського складу, осіб молодшого начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, Державної кримінально-виконавчої служби України і Державної пожежної охорони, осіб молодшого складу Національної поліції, Служби судової охорони, НАБУ – 120%;
з-поміж осіб офіцерського складу та осіб начальницького складу (крім молодшого) органів внутрішніх справ, Державної кримінально-виконавчої служби України і державної пожежної охорони, осіб середнього і вищого складу Нацполіції, Служби судової охорони – 130% відповідних мінімальних розмірів пенсій, передбачених для осіб із інвалідністю з-поміж рекрутів, солдатів і матросів строкової служби.

ФОТО – Фокус

Читайте також:

В Україні запустили безкоштовне навчання для військових та людей із інвалідністю

Якими державними пільгами можуть користуватися родичі військових: пояснення від юриста

Компенсація за оренду житла військовослужбовцям: скільки виплатять у липні

Сплата аліментів військовослужбовцями: чи стягуватимуть виплати із «бойових»?

Джерело: Трибуна – Бровари