Війна посилює кліматичні та екологічні виклики в Україні

Війна посилює кліматичні та екологічні виклики в Україні
13 Квітня 2025, 18:32
Поділитися:


Джерело: phys.org

Нове дослідження Європейської комісії (JRC) показує: російське вторгнення завдало катастрофічної шкоди довкіллю України. Руйнування промислових об’єктів, лісів і морської інфраструктури, викиди токсичних речовин, забруднення повітря і ґрунтів — усе це має довгострокові наслідки для здоров’я людей, біорізноманіття та клімату.

Викиди: менше індустрії — більше воєнного забруднення

Через війну у 2022 році викиди парникових газів в Україні знизилися на 23–26% порівняно з 2021 роком. Причина — руйнування підприємств і енергетичної інфраструктури.

Однак паралельнодо зменшення промислового забруднення, виник новий тип викидів — воєнні. За перші 18 місяців війни вони склали 77 млн тонн CO₂-еквіваленту.

Повітря: зміни в структурі забруднень

До війни Україна досягла певного прогресу у зниженні забруднення повітря. Але вже з 2022 року з’явилися нові форми забруднення, пов’язані з бойовими діями.Згідно з даними, у 2019 році забруднене повітря призвело до 42 900 передчасних смертей. Це майже 10% усієї смертності й захворюваності в країні.

Ліси під обстрілами

Війна вразила 1,7 мільйона гектарів лісу — це близько 15% лісового фонду України. Особливо постраждали території на лінії фронту. До того ж війна спричинила:

  • інтенсивну вирубку,
  • знищення природних середовищ,
  • поширення мін і пожеж.

У 2024 році, за супутниковими знімками, згоріло 965 000 гектарів лісу — це вдвічі більше, ніж у всьому ЄС за той самий період.

Ґрунти: отрута в чорноземах

40% ґрунтів України під загрозою ерозії. Війна ще більше погіршила ситуацію — на поля потрапляють свинець, ртуть, миш’як та інші важкі метали.

Це небезпечно не лише для землі, а й для харчових ланцюгів і здоров’я людей.Аграрний сектор — ключовий для економіки (11% ВВП, 60% експорту), тому деградація ґрунтів може мати катастрофічні наслідки для відновлення країни.

Морське середовище: Чорне море в небезпеціРосійська агресія знищує морську інфраструктуру й екосистеми. Особливо потерпає:

  • Чорне море,
  • Азовське море.

Винищення середовищ існування, викиди токсичних речовин, мікропластик, скиди від кораблів і відсутність моніторингу — усе це загрожує морському життю.

Екологічний моніторинг майже неможливий

Через бойові дії втрачається можливість вести повноцінний екологічний контроль. А без якісних даних складно розробити політики відновлення та захисту природи.

Саме тому одним із головних висновків доповіді є потреба у відновленні національної системи моніторингу довкілля, з прозорою звітністю та залученням міжнародної підтримки.

Висновок

Україна ще до війни досягла значного прогресу в екологічній сфері. Проте нині перед нею постали безпрецедентні виклики, які можуть мати довгостроковий вплив на здоров’я людей, економіку та екосистеми.

Доповідь JRC стане основою для екологічної складової Плану відновлення України. Це можливість вбудувати екологічні реформи у процес повоєнної відбудови, з орієнтацією на нульове забруднення, захист природи та кліматичну стійкість.***


Notice: Undefined variable: readAlsoLabel in /home/socport/obukhiv.info/www/site/templates/blocks/BlockTypeRelated/rss.php on line 3

  • Природна екосистема як інтернет: нова концепція пояснює, як «спілкуються» тварини та рослини

  • Дуби під загрозою: вчені досліджують, як зберегти лісові екосистеми

  • Прісноводні екосистеми задихаються — науковці б’ють на сполох



Source link