Вісник Кагарличчини — Ваучери, гранти та компенсації

image
25 Січня 2024, 12:23
Поділитися:

ЯК СЛУЖБА ЗАЙНЯТОСТІ В КАГАРЛИКУ ПРАЦЮЄ В УМОВАХ ВОЄННОГО СТАНУ

Сучасна реальність ринку праці вимагає необхідності постійного удосконалення та розширення соціально-професійних підходів для підтримки різних категорій громадян.

Увазі читачів – інтерв’ю з начальником Кагарлицького управління Обухівської філії Київського обласного центру зайнятості Світланою Нагірною, в якому вона розповідає про ключові напрямки діяльності служби зайнятості за останній рік, а також про те, які зміни у 2024 році буть у програмах, спрямованих на підтримку роботодавців, безробітних, військовослужбовців та осіб з інвалідністю.

– Світлано Миколаївно, пропоную почати розмову зі статистики. Скільки у 2023 році за сприяння вашого ЦЗ було працевлаштовано жителів Кагарлицької громади та як активно безробітні беруть участь в оновлених суспільно корисних роботах?

– Так, за минулий рік по Кагарлицькій громаді 60 роботодавців подали інформацію про 357 наявних у них вакансій.

Що ж стосується загальної кількості працевлаштованих безробітних, то їх у нас 257.

Як ви правильно підмітили, в умовах війни все більше людей, які перебувають у нас на обліку, виявляють бажання брати участь у суспільно корисних роботах.

“Армія відновлення” – це проєкт, який був запущений Урядом для того, щоб фінансово підтримати людей, які тимчасово втратили роботу. Ми надаємо їм можливість долучитися до виконання суспільно корисних робіт та отримувати за це оплату від держави у розмірі мінімальної зарплати. За минулий рік у рамках цього проєкту було залучено 429 осіб із нашої громади. Ці люди трудилися не лише у Кагарлику, а й у селах. На оплату їхньої праці ми перерахували 2 млн 516 тис. 834 грн.

Окрім цього, у службі зайнятості впроваджені та діють й інші програми, зокрема, спрямовані на фінансову підтримку роботодавців, відповідно до яких, ті отримують певні пільги за працевлаштування певних категорій осіб.

– Про які саме компенсації йде мова?

– Роботодавці можуть отримати за працевлаштування людей, які перебували у статусі безробітного понад 1 місяць, 50% фактичних витрат на оплату праці, але не більше розміру мінімальної зарплати і за умови, що це або учасники бойових дій, або особи з інвалідністю, або ж громадяни, яким до настання права на пенсію за віком залишилося не більше 5 років.

Також ми надаємо роботодавцям 50% компенсації мінімальної заробітної плати за працевлаштування безробітної молоді віком до 25 років, які сумарно мають страховий стаж не більше 12 місяців; віком до 35 років – на перше робоче місце, а також звільнених із строкової служби – на перше робоче місце.

Надаємо роботодавцям і компенсацію єдиного внеску за працевлаштування на нові робочі місця.

– Які конкретні заходи з професійної адаптації та навчання ви проводите для колишніх воїнів та членів їх родин?

– Це, передусім, ваучер на навчання – документ, який може змінити життя та допомогти у працевлаштуванні; гранти на створення чи розвиток власного бізнесу як мотивація до руху вперед; професійне навчання у закладах професійно-технічної освіти служби зайнятості, і, як я вже говорила, компенсація роботодавцям за облаштування робочих місць працевлаштованих осіб з інвалідністю.

Щоб інформувати військово­службовців про послуги та можливості служби зайнятості, наші фахівці проводять заходи організаційного та практичного характеру, серед яких робочі зустрічі з представниками територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки.

– Чи змінився Порядок надання компенсацій роботодавцям за працевлаштування внутрішньо переміщених осіб, які зазнали наслідків бойових дій під час воєнного стану?

– Так. Зокрема, загальну тривалість надання компенсації збільшено до 3 місяців за працевлаштування ВПО, а до 6 місяців – за працевлаштування ВПО з числа осіб з інвалідністю.

Загалом розмір компенсації залежить від розміру мінімальної заробітної плати, яка з 1 січня цього року зросла до 7100 грн, а з квітня становитиме 8000 грн. Таким чином з 2024 року роботодавець отримав право на компенсацію до 24 тис. грн за кожну працевлаштовану внутрішньо переміщену особу і до 48 тис. грн – за кожну працевлаштовану внутрішньо переміщену особу з інвалідністю.

У минулому році ми компенсували витрати на оплату праці за працевлаштування 83 таких осіб.

У 2024 році продовжить діяти і програма з надання мікрогрантів на створення або розвиток власного бізнесу. У минулому році у нашій громаді було 7 таких грантоотримувачів.

– Наскільки великим є перелік професій та спеціальностей, за якими надаються фінансові ваучери на навчання?

– Ваучер – це фінансова допомога у розмірі до 30280 грн для навчання або підвищення професійного рівня за однією із 70 професій та спеціальностей. Їх перелік офіційно затверджений і з ним можна ознайомитися на сайті Державної служби зайнятості.

Всього по Кагарлицькій громаді за минулий рік таких ваучерів отримала 31 особа віком старше 45 років. За допомогою ваучера на навчання освоювали спеціальності та професії: психолог, медсестринство, комп’ютерна інженерія, дошкільна освіта, кухар, кондитер, електрогазозварник.

– Які ще зміни у розмірах виплат відбулися цього року?

– З 1 січня вступили в силу нові норми компенсації за облаштування робочого місця для людей з інвалідністю І та II груп: до 106,5 тис. грн – для особи з інвалідністю І групи і до 71 тис. грн для особи з інвалідністю II групи. Компенсуються фактичні витрати за придбання меблів, поручнів та брусів, підйомних платформ для робочих місць тощо.

До речі, нещодавно один роботодавець вже отримав від нас компенсацію у розмірі 67 тисяч гривень на облаштування робочого місця інваліду другої групи.

Сподіваюся, що зусилля Служби зайнятості допоможуть не лише зменшити безробіття, а й вплинуть на створення більш сприятливих умов для працевлаштування ветеранів, людей з інвалідністю та інших груп населення.

Ми чудово розуміємо, що ефективність і успіх усіх наших програм залежать від поєднання зусиль всіх сторін: влади, бізнесу, громадян та соціальних служб. Нам важливо продовжувати спільно досліджувати та впроваджувати нові стратегії, щоб забезпечити сталий розвиток у сфері зайнятості та соціальної інтеграції.

Джерело: Вісник Кагарличчини — Головна