Вісник Кагарличчини — Урожайність цукристих на полях ФГ “Широкоступ”

image
1 Листопада 2023, 20:39
Поділитися:

Зниження цін на зернові та олійні змусила багатьох фермерів зберігати врожай на складах, очікуючи кращих часів. Не винятком є і ФГ «Широкоступ». Втім, на відміну від інших господарств, тут продовжують з року в рік вирощувати цукрові буряки, які на фоні зернових є однією із найрентабельніших культур.

Який врожай цього року на полях ФГ «Широкоступ» і які технології задіяні при вирощуванні цукристих нам розповів керівник фермерського господарства Олександр Широкоступ.

«Культура, яка нас врятувала у 2022 році»

– Саме завдяки реалізації цукристих наше господарство змогло у складний період з лютого по червень 2022 року сплачувати й податки, і заробітну плату, і навіть забезпечувати господарство всіма розхідними матеріалами, які слід було купувати в той час. Адже проблема із зерновими культурами була дуже гострою. Водночас цукор, передусім на внутрішньому ринку, можна було реалізувати без особливих проблем, і ця культура нас практично врятувала, – розповідає Олександр Широкоступ. – У цьому році теж цукрові буряки себе виправдовують.

І моє передбачення, що реалізація зернових у 2023-му теж проходитиме зі складнощами, на жаль, справдилося. І знову нас виручає буряк.

Крім цукрових буряків, цього року порадувала і квасоля. Нині нею мало хто займається, хоча технологія вирощування цієї культури дуже схожа на класичну технологію сої. Врожай квасолі, як і сої, – по три тонни з гектара, але ціна вдвічі більша. Також без проблем вдалося реалізувати ріпак – за отримані кошти ми змогли майже стовідсотково розрахуватися з нашими орендодавцями за земельні паї.

Загалом цукрові буряки – це одна зі стратегічних та складних культур, і якщо ти можеш вирощувати буряк, то ти зможеш вирощувати все. Іншими словами, це – вищий пілотаж агрономії, сюди вкладається і душа, і значні ресурси, але й віддача – відповідна. У нинішніх умовах на жодній сільськогосподарській культурі не заробиш стільки, як на цукровому буряку.

На наступний рік ми також його вирощуватимемо, площі особливо розширювати не будемо, адже для нас головне не те, щоб посіяти багато, а щоб мати можливість зробити свою роботу якісно. На мою думку, оптимальні площі – в межах 200-300 гектарів.

Урожайність цукристих – 850 ц/га

– Олександре Васильовичу, який врожай цукрових буряків у цьому році?

– Ми знаходимося на буряковому полі площею 200 га. Вже зібрано близько половини цукристих, і за сприятливих умов завершимо роботи до 5 листопада.
Що ж стосується врожайності, то нині вона – 850 ц/га.

– Це не межа?

– Так, врожайність може бути й вищою. У цьому році наші очікування були десь під тисячу центнерів з гектара, але у зв’язку з тим, що були бездощові періоди, врожай отримали трохи менший, ніж планували. Хоча, гріх скаржитися, адже 850 ц/га – це дуже прекрасний результат нашої роботи й він вищий від того, що мали раніше (842 ц/га).

До того ж вміст цукру у коренях – понад 18%, що теж не менш важливо за врожайність.

Як тільки наше фермерське господарство було зареєстроване і розпочало свою роботу, з першого ж року ми почали займатися і вирощуванням буряків. Тоді врожаї були зовсім інші – від 300 до 400 центнерів з гектара, особливо на вітчизняній селекції.

Зараз ми, звісно, дотримуємося інших технологій вирощування, віддаємо перевагу імпортному насінню, яке має високий потенціал врожайності, тож і результат – в рази кращий.

Лише сучасна техніка та новітні технології
– Тобто ручна праця при вирощуванні цукристих вже не використовується?
– Згідно з новими технологіями вирощування буряків проводиться без затрат ручної праці. Вся робота механізована: в тому числі оприскування від хвороб, бур’янів, шкідників гербіцидами, фунгіцидами та інсектицидами.

Не слід забувати, що буряк потребує значних капіталовкладень, а, відповідно, і живлення: і органічного, і мінерального. Торік під цукристі ми внесли 11 тисяч тонн коров’ячого гною. Окрім цього, підживили землю безводним аміаком, а вже весною внесли складні добрива і, звісно, азотні.

Посів проводився новою сівалкою, точність якої вимірюється не в сантиметрах, а міліметрах. І якщо поглянути на два сусідні рядки, то помітите, що насіння висівалося в шаховому порядку. Норми теж регулюються відповідним програмним забезпеченням, встановленим у комп’ютерну систему сівалки.

DSCF4703Обов’язково проводилося картування поля. Всі дані зберігаються в пам’яті комп’ютерної системи трактора. Під час проведення міжрядного обробітку ми використовували на німецькій сівалці чеський міжрядний культиватор Bednar. Окрім того, що трактор йшов по точних координатах, на культиваторі теж встановлена камера, завдяки чому точність захисної зони від буряка до робочого органа міжрядного культиватора становила не більше одного сантиметра. Відповідно, ні травмування рослини, ні в жодному разі її вирізання не відбувається.

Також ми застосовували чотири фунгіцидні обробки посівів буряка, тобто, проводили їх лікування. Забезпечили культуру й основним, і позакореневим живленням, вносили й різні регулятори, зокрема, ті, що призупиняють ген старіння.

При збиранні задіяли бурякозбиральний комбайн Holmer, який за один прохід робить всі операції, необхідні для викопування коренів. Він гарантує дбайливе ставлення до ґрунту та забезпечує обробку з мінімальними витратами. Вміщує 24 куби цукристих, після чого врожай вивантажується на автомобіль. Плоди – чисті, адже Holmer має спеціальну функцію, яка дає змогу швидко і ретельно видаляти бруд та останні крихти бадилля з коренеплодів. Крім того, конструкція комбайна забезпечує значне зменшення тиску коліс на ґрунт, а задні колеса зміщені таким чином, щоб не рухатися за передніми.

«Співпрацею з Шамраївським цукровим заводом задоволені»

– З яким цукрозаводом нині співпрацюєте?

– Вже понад 6 років працюємо виключно з Шамраївським цукровим заводом. Звісно, боляче від того, що наш рідний кагарлицький цукрозавод знищили. Переконаний, що на державному рівні обов’язково потрібно було розв’язувати це питання і не допустити, щоб наш завод був вирізаний, як і сусідні: миронівський та рокитнянський.

Співпрацею з Шамраївським цукрозаводом задоволений. Вони – надійні партнери. Працюють чесно і відповідально.

На сьогодні цукрозавод сам забирає весь врожай, раніше ж 55% ми повинні були самостійно доставляти. Нині ситуація змінилася, цукрозавод нас розглядає як стратегічного партнера і доставку коренів взяв на себе у повному обсязі.

Звісно, трапляються такі дні, коли заводу важко виділити достатню кількість вантажівок для транспортування цукристих (адже збирання коренів може одночасно проводитися у 14-18 господарствах). Відповідно й будуємо свою роботу, зважаючи на це. Інколи доводиться працювати й до 23-ї години.

«Кукурудзу дозбираємо за три дні»

– Олександре Васильовичу, чи все, крім цукристих, вже зібрано на полях ФГ «Широкоступ»?

– На полях залишилася лише кукурудза (140 га). Ми могли її зібрати ще 2 тижні тому, але, зважаючи на проблеми зі складськими приміщеннями, змушені були дещо відкласти цю роботу. Сьогодні частину зерна вже вивезли на зберігання, відповідно з’явилося вільне місце, тож і роботи зі збирання кукурудзи відновимо якнайшвидше. Оскільки для цього ми задіємо два сучасні комбайни, то зібрати врожай можна буде за три дні.

Джерело: Вісник Кагарличчини — Головна