В Києві у Софійському соборі знайшли мощі митрополита Заборовського. Кістки вважалися знищеними російською владою

image
30 Травня 2022, 21:46
Поділитися:

Напередодні Дня Києва у Софійському соборі Національного заповідника “Софія Київська” провели роботи з виконання зондажу гробниці Рафаїла Заборовського.

Вважалося, що кістки київського митрополита, були знищені за радянської доби, але мощі дивом вціліли.

Про це повідомили в міністерстві культури та інформаційної політики України.

Саме у “добу Рафаїла Заборовського” в Києві були закладені, збудована або відновлена низка визначних архітектурних пам’яток: Андріївська церква, дзвіниця Києво-Печерського монастиря, Староакадемічний корпус Києво-Могилянської академії, грецький Катерининський монастир на Подолі, дзвіниця та мури Святої Софії, Брама Заборовського та Митрополичий палац на подвір’ї Софійського собору.

Після смерті тіло митрополита Рафаїла лишалося нетлінним і перебувало відкритим для огляду у підземній крипті Софійського собору. У середині XIX ст. вхід до митрополичого склепу був закритий чавунними плитами.

Вважалося, що кістки Рафаїла Заборовського були знищені за радянської доби з формулюванням – “не мають наукової цінності”. Але дослідження останніх місяців повністю спростували ці уявлення.

Наразі відомо, що у 1937 році археологи відкрили гробницю митрополита Рафаїла. Предмети з його поховання нині зберігаються у фондах Національного заповідника “Софія Київська”.

Розкопки у 1937 році очолював Теодосій Мовчанівський. Виявилося, що археолог повернув мощі у крипту і замурував гробницю. Таким чином зберіг мощі митрополита. Нинішні вчені вважають цей вчинок подвигом археолога. За антирадянську діяльність Мовчанівського розстріляли у 1938 році.

“Будівельні роботи, які проходили в Києві за архієпископа Рафаїла, за своїм масштабом та значенням можна порівняти лише з добою гетьмана Івана Мазепи. Знаково, що саме зараз ми розгадали таємницю і зможемо належним чином оцінити внесок як самого київського митрополита, так і українських вчених. Адже вони, часто ціною свого життя, берегли українську історію та духовність”, – зазначив Олександр Ткаченко, міністр культури та інформаційної політики.

Раніше ми розповідали, що під завалами зруйнованого будинку в Бородянці Київської області рятувальники знайшли вцілілу ікону.

Це наш Telegram. Приєднуйтеся до нашої спільноти, аби разом наближати перемогу. Там ми швидко публікуємо найважливіші новини

Джерело: Новини Киева – головні і актуальні Киевские
новини сьогодні на 44.ua