Усе, що потрібно знати про онкологічні захворювання

Усе, що потрібно знати про онкологічні захворювання
19 Лютого 2025, 13:20
Поділитися:

Рак — основна причина смертей у всьому світі

На сьогодні рак залишається однією з основних причин смертей у всьому світі. За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, майже 10 млн людей щороку помирає через онкологічні захворювання.

Ключовими факторами зростання захворюваності на рак є, зокрема, вживання алкоголю та тютюну, а також ожиріння. У 2023 році найвищий рівень захворюваності раком зафіксували в Данії, Ірландії та Бельгії.

В Україні щороку виявляють понад 160 тисяч нових випадків злоякісних новоутворень, майже 100 тисяч жителів вмирають від них, причому 35% померлих — особи працездатного віку.

Усе частіше на рак хворіє молодь. У світі зростає кількість випадків раку грудей, товстої кишки та інших видів раку в людей у віці 20, 30 і 40 років.
Серед онкологічних захворювань найнебезпечнішим прийнято вважати рак підшлункової залози. Справа в тому, що цей вид раку на сьогоднішній день мало вивчений. А підступність його полягає в тому, що він майже не має симптомів, тому його зазвичай виявляють на пізніх стадіях, коли лікування малоефективне.

За прогнозами Міжнародного агентства з вивчення раку, до 2050 року кількість випадків онкологічних захворювань у світі зросте на 77%.

На Бориспільщині найбільш поширений рак молочної залози

У 2023 році загальна смертність населення від усіх хвороб у Бориспільському районі становила 3756 випадків на рік, а у Бориспільській громаді — 1844 випадки. Це більше, ніж у попередні роки, і цей показник продовжує зростати.

Зокрема, від злоякісних новоутворень у 2023 році в Бориспільській громаді померло 166 людей.

Найпоширеніші типи раку серед жінок Бориспільського району — рак молочної залози (88 випадків). Інші найбільш поширені онкозахворювання — рак ободочної кишки, рак шлунку, рак прямої кишки.

Чи можлива профілактика?

Гарантувати, що людина не захворіє на рак, на жаль, неможливо. Але у 30-50% випадків захворюванню на рак можна запобігти простими повсякденними діями.

Куріння, надмірна вага, вживання алкоголю, малорухливий спосіб життя та недостатнє споживання рослинної їжі — причини третини смертей від раку. Їжте переважно злаки, бобові, овочі та фрукти, обмежте вживання їжі із сильно переробленого (копченого, засоленого) м’яса.

Куріння — причина кожної 4-ї смерті від онкозахворювань. Алкоголь — одна з причин розвитку раку грудей, горла, стравоходу, печінки, кишківника.

До 25% випадків раку викликають віруси гепатиту В і папіломи людини, тому подбайте про вчасну вакцинацію.

Використовуйте бар’єрну контрацепцію під час усіх видів сексу, щоб уникнути інфекцій, що збільшують ймовірність розвитку онкозахворювань.

Ультрафіолетове випромінювання викликає до 90% випадків раку шкіри та фотостаріння шкіри. Обмежуйте час перебування на сонці. Не засмагайте ані під сонцем, ані в солярії. Користуйтеся сонцезахисними кремами й окулярами цілий рік.

Раннє виявлення онкологічних хвороб

Регулярні обстеження для різних типів раку збільшують шанси на раннє виявлення хвороби, а отже — кращу ефективність лікування.
В Україні діє програма медичних гарантій. Вона покриває найважливіші обстеження для виявлення раку. Українцям доступні скринінгові обстеження найпоширеніших видів раку. Їх можна зробити безоплатно за програмою медичних гарантій.

Зокрема, це мамографія (скринінг раку молочних залоз), ПАП-тест (скринінг на рак шийки матки); тест на приховану кров у калі й колоноскопія (скринінг раку товстого кишківника); ультразвукова діагностика органів малого таза; дерматоскопія атипових родимок; аналізи на гепатити В і С.

Ці та інші скринінгові й діагностичні обстеження та дослідження можна зробити за направленням від сімейного або профільного лікаря.

Обов’язково раз на рік відвідуйте сімейного лікаря та проходьте всі профілактичні обстеження, які потрібні вам за віком та станом здоров’я. А при тривожних симптомах не чекайте — йдіть до лікаря. Сімейний лікар підкаже, які дослідження та консультації спеціалістів вам потрібні, та дасть направлення на них.

Лікування онкологічних хвороб

Якщо вам поставили онкологічний діагноз, не зволікайте — розпочинайте лікування. Направлення на нього вам випише сімейний або профільний лікар.
Програма медичних гарантій покриває усі найважливіші види медичної допомоги на кожному етапі лікування, зокрема: консультації лікарів, проведення лабораторних та інструментальних досліджень, оперативні видалення онкоутворень та відновлення після них, хіміотерапевтичне та радіологічне лікування та супровід в амбулаторних або стаціонарних умовах, а також препарати, необхідні для лікування.

Хіміотерапевтичне лікування в Україні безоплатне. Щоб отримувати його, необхідне направлення. Також послугу пацієнту не потрібно оплачувати при переведенні з іншого медзакладу або підрозділу лікарні. Сюди входять консультації та супровід лікаря, медсестринський догляд, ліки з централізованих закупівель МОЗ та інших програм, а також ліки й медвироби із Нацпереліку основних лікарських засобів, забезпечення компонентами та препаратами крові, анестезія, усі необхідні обстеження та аналізи.

При радіологічному лікуванні держава забезпечує променеву терапію, медичні вироби для проведення радіотерапії та витратні матеріали, супровідну медикаментозну терапію. Якщо у медзакладі є лінійний прискорювач, гамма-ніж або кібер-ніж, проведення променевої терапії з цим обладнанням також включено в безоплатну допомогу.

Якщо пацієнту з онкозахворюванням потрібне хірургічне втручання — воно також покривається НСЗУ, тому є безоплатним для пацієнта. Також в це включена анестезія, всі витратні матеріали та обстеження, а також реабілітація після операції.

Національна служба здоров’я України (НСЗУ) оплачує медзакладам лікування пацієнтів. Так, на хіміотерапевтичне лікування та супровід одного пацієнта до 18 років лікарня отримує близько 131 тис. грн, одного дорослого пацієнта — близько 36 тис. грн. На лікування онкогематологічних захворювань одного пацієнта до 18 років виділяють майже 224 тис. грн, дорослого — 61 тис. грн. Хіміопрепарати закуповуються окремо за іншою державною програмою. За радіологічне лікування та супровід як дорослих, так і дітей платять 51 тис. грн, якщо заклади мають сучасне радіологічне обладнання — 77 тис. грн.

У 2023 році Національний Інститут раку підписав договір з НСЗУ і тепер для пацієнтів цього інституту також доступні всі пакети безоплатних послуг.

Підготувала завідувач відділу епідеміологічного нагляду та профілактики неінфекційних хвороб Бориспільської районної філії ДУ «Київський ОЦКПХ МОЗ» Віра КОРЗУН

Усе, що потрібно знати про онкологічні захворювання

Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl + Enter

Джерело: Газета «ВІСТІ» – Бориспіль. Новини. Інформація. Реклама