Усе про вітамін D: Супрун розповіла, скільки треба загоряти, щоб отримати потрібну дозу

image
15 Травня 2019, 20:44
Поділитися:

Вітамін D нам потрібен і він дуже важливий, але варто зважати на багато речей.

Про це написала на своїй Facebook-сторінці виконувач обов’язків міністра охорони здоров’я Уляна Супрун.

Приймати вітамін D просто так — не панацея від хвороб. Навіть більше, високі дози будуть шкідливими для здоров’я. Тому не все так просто.

Як отримати цей вітамін?

Вітамін D утворюється в шкірі з холестерину під дією ультрафіолету. Але зауважте: більше світла не означає краще — в шкірі спрацьовує механізм зупинки утворення вітаміну D, коли його достатньо. Тобто можна не лежати на пляжі цілий день. Це лише зіпсує шкіру та збільшить ризик меланоми. Достатньо 20-30 хвилин на сонці щодня, щоби отримати необхідну дозу цього вітаміну.

Людям в північних широтах та взимку вітаміну D може бракувати. В цьому випадку передусім його варто отримувати з раціону — печінки тріски, лосося та іншої жирної риби, м’яса, в тому числі печінки та нирок, не-знежирених молочних продуктів та яєць. Їм також можуть прописати і прийом добавок.

Вітамін D утворюється також під дією ультрафіолету вищими та нижчими грибами. Зокрема, печерицями, які вирощували під яскравим світлом, та навіть в шоколаді, якщо какао-боби в’ялилися на сонці.

Для чого він потрібен?

Вітамін D потрібен для засвоєння кальцію в кишківнику та запасання його в кістках. Але це не лише “міцні кістки та зуби”. Брак вітаміну D спостерігається при низці станів, як-то синдром полікистозних яєчників, біль в м’язах, депресія, деменція і часті застудні захворювання. Втомлюваність, погане загоєння ран, випадіння волосся, біль в м’язах також можуть свідчити про брак вітаміну D.

Слід усвідомлювати, що можуть бути й інші причини випадіння волосся чи депресії. Часто брак вітаміну та перелічені симптоми є наслідками спільної причини, як-то деменція, коли постійне перебування вдома, брак ультрафіолетового світла, чи недостатнє харчування викликають депресію та брак вітаміну D.

Також, хвороби, пов’язані з хронічним запаленням, призводять до зниження рівня вітаміну D в крові. Тому самими лише добавками цю ситуацію не виправити.

Чи ефективно приймати вітамін D в пігулках?

Наразі відомо, що добавки вітаміну D та кальцію зменшують ризик переломів в людей, старших за 65 років, жінок в менопаузі та пацієнтів будинків для літніх людей, а також покращують м’язову силу в людей, що відчували слабкість і були на шляху саркопенії (вікової атрофії м’язів). Решта свідчень користі добавок кальцію слабкі та, ймовірно, упереджені. https://bit.ly/2E993cU. Також є достатньо доказів, що:

Вітамін D не лікує депресію, не зменшує ймовірність розвитку раку та смертність від серцево-судинних хвороб.

Одночасне споживання добавок кальцію та вітаміну D істотно збільшує ризик утворення каменів в нирках.

 Скільки і кому пити?

Норми вітаміну D залежать від віку та стану. Якщо його вам прописали, то скоріш за все рекомендовані дози будуть такі: дітям до трьох років потрібно принаймні 400 одиниць вітаміну на добу, а людям, старшим за 70 років — 800 одиниць, всім іншим — 600. Хоча досі не припиняють точитися дискусії стосовно того “що слід вважати нормою”.

Змінюється також і максимальна припустима добова доза — слід уникати передозування вітаміном D.

Концентрація вітаміну D в крові має бути не меншою за 25–30 нмоль/л (10–12 нг/мл). Це можна дізнатися завдяки аналізу рівня 25(OH)D-вітаміну. Перевіряти рівень вітаміну D та пити добавки за його результатами слід таким категоріям.

▪ Людям з порушеною абсорбцією (хвороба Крона, зменшення шлунку, синдром подразненого кишківника, муковісцидоз)

▪ Ті, в кого хронічна нефропатія

▪ Жінкам, які вагітні і годують

▪ Дітям та літнім людям з темною шкірою. Хоча темношкірі люди можуть мати низьку концентрацію вітаміну D без негативних наслідків.

▪ Люди з хворобами печінки.

▪ Ті, хто приймає препарати від хвороби Альцгеймера, антиретровірусну терапію (для людей з ВІЛ) або глюкокортикоїди, протигрибкові препарати і холестирамін

▪ Люди з остеопорозом, історією частих переломів та ожирінням

▪ Люди з гіперпаратиреозом

▪ Люди з індексом маси тіла 30+. В них вітамін D “ховається” в адипоцитах

▪ Вегани та вегетаріанці, особливо, які так харчуються вже понад 2 роки, коли запаси тіла вичерпані.

▪ Хворі на туберкульоз, кокцидіомікоз, берриліоз та інші хвороби з утворенням цист. 

▪ Атлети і танцюристи. Особливо ті, що дотримуються обмеження калорій.

Якщо ви відчуваєте симптоми браку вітаміну D — варто підійти до вирішення проблеми дуже уважно. А саме — проконсультуватися з лікарем, здати аналізи і лише потім починати пити пігулки. Для початку важливо розуміти свій стан здоров’я та адекватність харчування, і збагнути, чому саме вітаміну D бракує. Слід лікувати причину цього стану та супутні хвороби, але не просто пити добавки “про всяк випадок”.

Читайте також: Безкоштовна медіашкола – 2: Телеканал «Київ» подав проект до Громадського бюджету

Читайте також: У КМДА розповіли, як планують забезпечити житлом медиків

Джерело: Новини — Київ TV — Київ TV