У столиці словацький художник створив рай із шин

image
4 Липня 2019, 12:56
Поділитися:

Яким сьогодні може бути сценарій втечі? Що, якщо маса громадян якоїсь країни раптом вирішить відмовитися від наявного соціального й політичного устрою, і розпочне все з нуля на новому місці? У часи, коли антропоцен — світ, у якому домінують люди, визначає наше існування, а планета Земля стає переповненим глобальним селом, куди ще залишається бігти? Питання, які ставить словацький художник Йозеф Пілат, складають основу його проекту «Створимо рай разом».

Відштовхуючись від історії, яка його вразила, про село Шунява в Словаччині, що колись сміливо виступило проти радянської колективізації, Пілат звертається до історії масових протестів, які протягом кількох останніх десятиліть охопили земну кулю, і в кінці-кінців опиняється на Майдані Незалежності в Києві, центральному полі битви Революції гідності 2014 року.

Історія, яку він створює — історія втікачів, що покидають свій дім у пошуках нового місця, де вони змогли би побудувати кращий світ, що ґрунтується на рівності та справедливості. Вони опиняються на Місяці, єдиному місці, що досі є вільним від людської експансії. З метою побудувати нове суспільство.

Для них Пілат конструює куполоподібну космічну станцію, у якості матеріалу використовуючи внутрішні камери шин. Виставлена в Києві, ця конструкція відразу ж викликає в пам’яті наразі вже знакові образи шин, які палили протестувальники під час Революції 2014 року, намагаючись зробити свої голоси почутими й повалити жорстокий панівний режим. Усередині самої станції можна віднайти для себе інструменти для побудови кращого світу, там кожен може брати активну участь у його устрою та розвитку.

Озираючись на велику традицію конструювання утопій, Йозеф Пілат втім створює свою утопію не як місце, а як напрямок. Для нього утопія — шлях, яким ідуть ті, хто рухомий прагненнями та мріями. За часів, коли соціальні інститути зазнають невдач, а нестримний капіталізм виходить з-під контролю, втеча від західного світу та утопічні експерименти в суспільному житті стають однією з небагатьох альтернатив. Саме з цієї причини то тут, то там виникають ескапістські комуни, що намагаються переглянути устрій суспільства. У назві виставки “Створимо рай разом”, Пілат пропонує нам не тільки уявити, але й активно долучитися до створення раю разом, підкреслюючи, що мети можна досягти тільки об’єднанням зусиль. Чи буде зруйнований дивний купол на Місяці чи залишиться? Ймовірно, це не має великого значення. Те, що дійсно важливо — сам шлях, який ми маємо обрати, і який маємо наслідувати разом, аби  досягти своєї утопії.



Йозеф Пілат. “Створимо рай разом!” 
Коли:
до 1 вересня, щодня 10.00–20.00
Де: Креативна спільнота IZONE; вул. Набережно-Лугова, 8, другий поверх
Вхід вільний

Будьте постійно у курсі подій, якими живе столиця – підписуйтесь на канал “Вечірнього Києва” у Telegram та Facebook.

Джерело: Вечірній Київ