«У Броварах є двоповерхівки, яким 60, 70 і навіть 80 років»: застарілий житловий фонд реконструюватимуть кварталами. Коли? | Трибуна

Застарілий житловий фонд Броварської громади реконструюватимуть кварталами. Сьогодні «комунальна» комісія зробила до цього перший крок – підтримала проєкт рішення, яким затвердила Програму комплексної реконструкції кварталів (мікрорайонів) застарілого житлового фонду Броварської міської територіальної громади на 2025 – 2029 роки.
Програму розроблено відповідно до вимог низки Законів України, серед яких – «Про комплексну реконструкцію кварталів (мікрорайонів) застарілого житлового фонду». Ця програма реалізовуватиметься по всій країні.
Як повідомила під час засідання «комунальної» комісії заступниця начальниці управління БЖКГІТ Оксана Семеник, нині застарілий житловий фонд Броварів, термін експлуатації яких перевищує граничний строк, складає близько 30%. Згідно з інвентарною книгою, у нашому місті навіть є будинки 1944 року ( 81 рік – !). За словами директора КП «Броваритепловодоенергія» Григорія Голубовського, ще 15 років тому в Броварах визначили мікрорайони, які мають застаріле житло. Це двоповерхові будинки, що зводилися відразу після Другої світової війни – на Торгмаші, Геологорозвідці, вул. Марії Лагунової, Ярослава Мудрого, Воїнів-Афганців, Поповича. Їм нині 50, 60, 70 років.
Попри те, що в таких будинках проводяться аварійні та поточні роботи, з кожним роком зростає непридатних для експлуатації або у критичному стані каналізаційних, водо-, тепло- та енергомереж, що забезпечують житловий фонд міста.
Необхідність реалізації Програми і в тому, що темпи зростання населення громади перевищують темпи будівництва житла.
Так, із 2017 р. до 2022 р. кількість населення зросла на 7 тис.осіб і складала близько 110 тис. жителів. Станом на початок 2025 р., у Броварах мешкає близько 120 тис. населення. При цьому через війну будівництво житла призупинило свої темпи, відтак його вартість значно зростає, що робить квартири недоступними для широкого споживача і молоді.
Серед причин необхідності реалізації Програми і
погіршення екологічного стану на території громади через забруднення довкілля каналізаційними витоками, підтоплення в підвалах через пошкодження водо- та тепломереж;
порушення норм теплопостачання та проблем із оплатою населенням послуг тепломереж;
брак технічних та економічних можливостей для збереження тепла в жилих приміщеннях та під’їздах багатоквартирних будинків;
старий житловий фонд не має пандусів та підйомників ( і в більшості немає змоги їх встановити) для маломобільних груп населення;
застарілий та майже не працюючий ліфтовий парк, брак ліфтів у 5-типоверхових будинках, а там більшість – люди похилого віку.
При цьому активність громадян для забезпечення порядку та збереження суспільного майна дуже низька. І це далеко не всі причини, що потребують реалізації Програми.
Своєю чергою муніципальних програм, направлених на реальне вирішення житлових проблем населення громади, немає, державних – недостатньо і їх фінансування обмежене.
Який же вихід? Як зазначено в Програмі – реконструкція застарілих будівель та будівництво нового і якісного житла в рамках нових будівельних норм.
Проте, як зазначено в Програмі, для будівництва і реконструкції житлового фонду, місцевого бюджету недостатньо, тож планують використовувати ресурсний потенціал території – поєднати фінанси Броварської міськради та виконкому з приватним бізнесом за участі й під контролем громадських організацій.
Для цього хочуть залучити не лише інвесторів, але й представників громадянського суспільства – співвласників багатоквартирних будинків, будівельні компанії, проєктні організації, громадські організації, що забезпечать контроль та захист прав мешканців.
Відтак передбачають, що нове будівництво та створення безбар’єрного середовища посилить будівельну галузь новими інвестиціями, позаяк стимулюватиме інвесторів-забудовників активізувати роботу в напрямку будівництва нового житла на місці знесеного житлового фонду.
Реконструювати, модернізувати чи знести багатоквартирний будинок, визначатимуть за результатами технічного обстеження стану будівель і споруд, їх енергетичного аудиту та техніко-економічних розрахунків. Реконструкція передбачає капітальний ремонт, якщо знос будинку складає до 60%, а в разі необхідності – створення об’єктів інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури, благоустрій та озеленення територій.
А зноситимуть будинки у межах мікрорайону з подальшим новим будівництвом об’єктів із повною інфраструктурою лише тоді, коли реконструювати буде неможливо, та коли:
фізичний знос становить 61-100%;
на територіях підвищеної інвестиційної привабливості;
уздовж магістральних вулиць для формування сучасної забудови;
на територіях, що потребують значних капіталовкладень щодо інженерного захисту територій із реконструкцією інженерно-транспортної інфраструктури;
будинків панельно-каркасного типу, строк експлуатації яких закінчився.
Програма довгострокова і передбачає поступову реалізацію, адже спочатку варто:
на основі Закону України «Про комплексну реконструкцію кварталів (мікрорайонів) застарілого житлового фонду» розробити Положення до Програми;
проаналізувати стан житлового фонду громади та на підставі містобудівної документації визначити мікрорайони, у межах яких має відбуватися реконструкція застарілого житлового фонду;
визначити обсяги, технічний стан застарілого фонду, провести технічну інвентаризацію, енергетичний аудит наявних об’єктів нерухомого майна застарілого житлового фонду. Для цього залучатимуть сертифікованих експертів та організації;
розробити проєкти забудови з нормативною щільністю та забезпечити їх школами, дитячими закладами, магазинами та ін.;
підготувати проєктну документацію на будівництво об’єктів;
залучити інвесторів для реалізації Програми.
На 2025-2029 роки для реалізації Програми заплановано 5 млн 500 тис.грн, проте на цей рік обсяги фінансування не передбачені, повідомила Семеник.
Фото – Антон Раков
Читайте також
Під новим «брендом»: у Броварах забудовник «перефарбувався», щоб продовжувати вести незаконне будівництво
Купив землю під під’їздом: бізнес-партнери Багмут і Коваленко продовжують ділити мільйони за будівництво в Броварах
Будівництво в Броварах на вул. Москаленка, 2-В: непрості стосунки забудовника і людей добігли свого фіналу
Забудова ЖК«Скандія» найнижчої точки Броварів: ситуація у влади міста вийшла з-під контролю
Ландшафтно-рекреаційну зону в 4-му мікрорайоні Броварів не розширюватимуть: виконком не підтримав петицію
Джерело: Трибуна – Бровари
Відео

