У Борисполі планують прийняти нові правила благоустрою громади

У Борисполі планують прийняти нові правила благоустрою громади
28 Листопада 2024, 14:24
Поділитися:

Зміна час від часу правил благоустрою вже стала традиційною для Борисполя. Напевно, кожні 3 чи 5 років міська влада згадує, що забула врахувати якісь важливі моменти та приймає нові правила. Наприкінці 2024-го року правила благоустрою Бориспільської громади знову вирішили змінити. Відповідну інформацію вже оприлюднено в ЗМІ. Після публікації проєкту правил благоустрою на офіційному сайті Бориспільської міської ради у містян є один місяць для надання пропозицій та зауважень. Після цього нові правила будуть винесені на сесію та проголосовані місцевими депутатами. 

Загальне враження

Документ містить 40 сторінок (без додатків) та кілька розділів, серед яких поводження з відходами, освітлення територій, утримання зелених насаджень, проведення загальноміських заходів, розміщення та демонтаж МАФів, гаражів, реклами тощо.

Автори добре попрацювали над тим, щоб прибрати з нових правил усі «слизькі» моменти та пункти, які важко виконати — тобто практично все те, на що звертали увагу «Вісті» під час попереднього огляду правил благоустрою, прийнятих у 2021-му році.

Наприклад, безслідно зникла з правил благоустрою заборона на збір опалого листя з-під дерев у зонах зелених насаджень, якої все одно ніхто не дотримувався. Більше не прописані в правилах особливості благоустрою в зонах «червоних ліній». Зникли нормативи щодо висоти зелених насаджень під лініями електропередач. Більше немає норми щодо обов’язковості громадських туалетів на кінцевих зупинках громадського транспорту — її теж так і не виконали за період дії попередніх правил благоустрою. Так само зникли з правил обов’язки мешканців приватних будинків, які детально були прописані в попередніх правилах, зокрема ті, що стосуються догляду за присадибною ділянкою та придорожньою територією, утримання свійської птиці та тварин, туалетів та вигрібних ям тощо.

Значно скорочено вимоги до утримання зелених насаджень на територіях загального користування (парки, сквери, озера тощо). Немає в нових правилах ні слова про обмеження на паління тютюнових виробів та вимог щодо дотримання тиші (у закладах громадського харчування, місцях загального користування, багатоквартирних будинках), які були деталізовані в попередньому документі. Таким чином, за рахунок виключення цих моментів новий документ «схуд» на 7 сторінок.

В цілому, на суб’єктивний погляд «Вістей», нові правила програють старим. Начебто і краще структуровані порівняно з попередніми (так, в окремі розділи винесено порядок розміщення та демонтажу МАФів та гаражів, проведення масових заходів, торгівлі, благоустрій під час будівництва та ремонту інженерних комунікацій тощо), вони є надмірно спрощеними, дещо плутаними та втратили дійсно важливі питання. Далі — коротко про головні моменти, висвітлені в правилах.

У Борисполі планують прийняти нові правила благоустрою громади

На сміттєвих майданчиках — вертикальне озеленення

Майданчики для розміщення контейнерів повинні мати тверде покриття, огородження та, по можливості, вертикальне озеленення. До них має бути вільний проїзд та прохід.

Великогабаритні відходи вивозяться з прибудинкової території багатоквартирних будинків один раз на тиждень за встановленим графіком. Власники квартир мають виносити та складувати такі відходи напередодні ввечері або вранці у день вивезення.

Норми для розміщення контейнерів для збору побутових відходів — не менше ніж за 20 метрів від житлових будинків, дитячих закладів, спортивних майданчиків та місць для відпочинку населення. У випадку, якщо район забудови уже сформований і немає можливості дотримання норм, відстань встановлюється спеціально призначеною для цього комісією.

При виконанні ремонтних робіт у будинках (квартирах) ремонтні відходи мають вивозитися щоденно власниками на полігон або передаватися спеціалізованому підприємству.

Громадські туалети повинні бути чистими та справними, а ще дезінфікуватися щоденно. Дворові туалети та вигрібні ями розміщують відповідно до чинних ДБН (державних будівельних норм).

Небезпечні відходи слід збирати у спеціально відведених і обладнаних місцях для подальшої утилізації відповідно до чинного законодавства.

У Борисполі планують прийняти нові правила благоустрою громади

Відділ з контролю за благоустроєм чи управління? 

У розділі, що стосується утримання територій згадується нове управління — інспекції та контролю Бориспільської міської ради. Можливо, це помилка, а можливо, ним планують замінити відповідний відділ з контролю за благоустроєм.

Щодо головних моментів утримання територій, то вони залишились практично без змін.

Так, утримання (фінансування утримання) земельних ділянок, на яких не почате будівництво, здійснюється їх власниками, користувачами чи орендарями.
За кінцеві зупинки маршрутних таксі відповідальні перевізники.

Стоянки таксі, платні стоянки та парковки — у зоні відповідальності власників (користувачів).

Прибирання цвинтарів, братських поховань та меморіальних комплексів здійснюється за рахунок коштів міського бюджету (у іншому пункті — балансоутримувача).

Утримання в належному естетичному та санітарному стані могил, місць родинного поховання, намогильних споруд здійснюється їх користувачами за рахунок власник коштів.

Утримання і благоустрій територій підприємств, установ, організацій та прибудинкових територій, присадибних ділянок громадян, належних до них будівель і споруд проводиться власником або балансоутримувачем цих будинків, ділянок, або підприємствами, установами, організаціями, з якими балансоутримувачами укладені відповідні договори на утримання та благоустрій прибудинкових територій. Власник присадибної ділянки забезпечує належне утримання території загального користування, прилеглої до його присадибної ділянки.

У Борисполі планують прийняти нові правила благоустрою громади

Освітлення територій громади і будівель

Освітлення вулиць має бути рівномірним і не повинно засліплювати учасників дорожнього руху та освітлювати квартири житлових будинків.

На територіях парків і скверів повинні встановлюватися ліхтарі вздовж доріжок та на майданчиках. Відсоток непрацюючих ліхтарів не має перевищувати 5%.

Зовнішнє архітектурне освітлення повинно забезпечувати у вечірній час добру видимість і виразність найбільш важливих об’єктів благоустрою і підвищувати комфортність світлового середовища міста.

Допускається з метою одержання додаткової економії електроенергії у вечірній та ранковий темний час доби знижувати рівень освітленості.

На пішохідних переходах, а також ділянках автомобільних доріг, проспектах, магістралях з високим рівнем небезпеки відключення освітлення у темний час доби забороняється.

У Борисполі планують прийняти нові правила благоустрою громади

Відповідальність за порушення

Якщо під час перевірки органом контролю за благоустроєм виявлені порушення, про це видається офіційний документ (припис), який необхідно виконати протягом трьох днів.

У приписі зазначаються: дата і місце його складання, посада, прізвище, ім’я, по батькові особи, яка склала припис, відомості про особу, на яку складений припис, та надаються пропозиції щодо усунення причин та умов, які спричиняють порушенню благоустрою території.

Припис підписується особою, яка його склала, і особою, на яку він складений.

У разі відмови особи отримати припис в графі «Припис одержав» робиться про це запис.

У випадку відсутності під час перевірки особи, відповідальної за утримання об’єкту благоустрою, припис може надсилатись особі поштою (електронною поштою) на адресу, отриману з відкритих джерел.

Посадова особа контролюючого органу, яка під час здійснення перевірки об’єкту благоустрою виявила порушення вимог цих Правил, зобов’язана на винну особу скласти протокол про вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого Кодексом України про адміністративні правопорушення.

До заходів із контролю можуть залучатися посадові особи управління містобудування та архітектури, органи Національної поліції.

У Борисполі планують прийняти нові правила благоустрою громади

У Борисполі планують прийняти нові правила благоустрою громади

Зелені насадження: охороні підлягають усі, крім тих, що виросли самосівом

Охороні та відновленню підлягають усі зелені насадження в межах громади під час проведення будь-якої діяльності, крім зелених насаджень, які висаджені або виросли самосівом в охоронних зонах повітряних і кабельних ліній, трансформаторних підстанцій, розподільчих пунктів і пристроїв.
Видалення зелених насаджень здійснюється на підставі актів комісії з питань обстеження зелених насаджень, рішення виконавчого комітету міської ради та ордера на видалення зелених насаджень.

Серед обов’язків власників (користувачів, балансоутримувачів) зелених насаджень:

— своєчасна обрізка гілок дерев в охоронних зонах (у радіусі 1 м) провідників під струмом, а також тих, що закривають покажчики вулиць та будинків, а також в межах дорожніх знаків;
— косіння газонів при досягненні трав’яним покровом висоти 10 см;
— негайне видалення аварійних, сухостійних дерев, якщо стан цих дерев загрожує життю, здоров’ю громадян або здатен нанести збитки юридичним особам;
— систематичне видалення самонасівних дерев;
— зняття омели та грибів-трутовиків;
— встановлення декоративної захисної огорожі у місцях постійного ушкодження газонів, квітників;
— недопущення пошкодження зелених насаджень шкідниками та ураження їх хворобами, появи отруйних рослин (амброзії та інших) на території громади, а також боротьба з ними.
У зелених зонах забороняється:
— рух та паркування автомобілів, мотоциклів і мопедів (крім спеціалізованого транспорту);
— складування матеріалів, конструкцій, обладнання, відходів (у тому числі рослинних) тощо;
— випасання свійських тварин, утримання, вигулювання та дресирування тварин, верхова їзда у невстановлених для цього місцях;
— спалювання сухої рослинності, розпалювання багаття;
— підвішування на деревах гамаків, гойдалок, забивання в стовбури цвяхів, прикріплення засобів зовнішньої реклами, електропроводів, колючого дроту тощо, що може пошкодити дерева, а також збирання соку берези, клена, смоли хвойних рослин шляхом зарубок чи сверління отворів на них;
— самовільне викопування та висаджування дерев, кущів, багаторічних рослин та квітів;
— влаштування на власний розсуд місць для відпочинку, встановлення наметів, тимчасових конструкцій для забезпечення затінку тощо;
— влаштовування ігор, спортивних змагань тощо, без відповідних на те погоджень.

Для озеленення територій населених пунктів використовуються види рослин аборигенної флори та їх декоративні форми.

Забороняється використовувати в озелененні територій населених пунктів інвазивні (чужорідні) види рослин. Цей пункт, хоч і порушується місцевим управлінням комунального господарства, яке використовує для озеленення вулиць катальпу, все ж залишили у правилах.

У Борисполі планують прийняти нові правила благоустрою громади

МАФи, тимчасові споруди та гаражі

У загальних положеннях правил благоустрою дається роз’яснення деяких термінів, про які йдеться в документі. Зокрема, малою архітектурною формою (МАФ) вважається «невелика споруда декоративного, допоміжного чи іншого призначення, що використовується для покращення естетичного вигляду громадських місць і міських об’єктів, організації простору та доповнює композицію будинків, будівель».

Те ж, що пересічні бориспільці та посадові особи називають МАФами, у документі є «тимчасовою спорудою торговельного, побутового та іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності».

Кількість розміщуваних малих архітектурних форм визначається залежно від функціонального призначення території і кількості відвідувачів на цій території, виходячи з таких принципів: екологічність, безпека (відсутність гострих кутів), зручність у користуванні, легкість очищення, привабливий зовнішній вигляд.

Розміщення малих архітектурних форм не повинно ускладнювати або унеможливлювати доступ до пожежних гідрантів, підступи до зовнішніх стаціонарних пожежних драбин, обладнання та засобів пожежогасіння.

З метою забезпечення максимально доступного користування територіями загального користування особами з вадами зору малі архітектурні форми треба підбирати яскравих (контрастних) тонів або фарбувати яскравими (контрастними) кольорами.

Для оформлення мобільного і вертикального озеленення застосовують такі види конструкцій: трельяжі, шпалери, перголи, альтанки, квіткарки, вазони, навіси, амфори.

Демонтаж, перевезення, зберігання самовільно встановлених малих архітектурних форм, власники яких ухиляються від демонтажу або власники яких невідомі, відновлення благоустрою на місці самовільного встановлення малих архітектурних форм здійснює балансоутримувач земельної ділянки.
Рішення про демонтаж самовільно встановлених малих архітектурних форм приймається Комісією з демонтажу тимчасових споруд, гаражів та архітектурних форм із земель комунальної власності Бориспільської МТГ.

Малі архітектурні форми, які розміщені в охоронних зонах інженерних мереж без погодження з їх балансоутримувачами, у випадку виникнення аварійної ситуації демонтуються балансоутримувачами, іншими уповноваженими особами або власниками малих архітектурних форм на вимогу виконавця робіт з усунення аварії без відшкодування збитків.

У Борисполі планують прийняти нові правила благоустрою громади

Щодо «тимчасових споруд» (а у народі МАФів), то вимоги до них наступні:
— мати паспорт прив’язки;
— утримувати об’єкти та прилеглу територію у задовільному санітарно-технічному стані;
— не допускати пошкодження дорожнього покриття та газонів;
— мати освітлення та пішохідну доріжку завширшки 1,5 м (якщо від тротуару до споруди більше 1 м);
— встановити урну для збору ТПВ;
— проводити озеленення закріпленої території.

Особа, що здійснила самочинне встановлення тимчасової споруди, не набуває права власності на неї.

Самовільно встановлені збірно-розбірні металеві гаражі, які встановлені без дозвільних документів та підлягають знесенню, у випадку, якщо власник невідомий чи ухиляється від проведення цих робіт, демонтуються та перевозяться балансоутримувачем земельної ділянки. Рішення про демонтаж самовільно встановлених збірно-розбірних металевих гаражів приймається відповідно до Порядку демонтажу тимчасових споруд, гаражів та архітектурних форм із земель комунальної власності Бориспільської МТГ.

Металеві гаражі, які розміщені в охоронних зонах інженерних мереж без погодження з їх балансоутримувачами, у випадку виникнення аварійної ситуації демонтуються балансоутримувачами, іншими уповноваженими особами або власниками збірно-розбірних металевих гаражів на вимогу виконавця робіт з усунення аварії без відшкодування збитків.

У Борисполі планують прийняти нові правила благоустрою громади

Що заборонено на об’єктах благоустрою (частковий перелік)

• Засмічувати і забруднювати власні, прилеглі/закріплені території матеріалами, конструкціями, відходами, накопиченням снігу та криги тощо.
• Вивозити і звалювати відходи, траву, гілля, деревину, листя, землю, сніг, кригу у не відведених для цього місцях та влаштовувати звалища.
• Складувати будівельні матеріали, конструкції, обладнання за межами будівельних майданчиків у невизначених для цього місцях.
• Використовувати не за призначенням контейнери для збору твердих побутових відходів.
• Очищати дахи від снігу та льоду без встановлення тимчасових огорож на прилеглих до будівель і споруд територіях.
• Ремонтувати та мити автотранспортні засоби, машини, механізми у невизначених для цього місцях, крім випадків проведення негайного ремонту при аварійній зупинці.
• Заправляти, ремонтувати, здійснювати заходи з догляду за транспортними засобами і механізмами на прибудинкових територіях, газонах, берегах озер, на пішохідних доріжках, тротуарах, у парках, скверах тощо, а також пересуватися транспортними засобами по тротуарах, пішохідних доріжках, газонах, квітниках, інших зелених зонах (луги, галявини тощо) міста та паркувати на них транспортні засоби.
• Залишати транспортні та інші самохідні засоби, машини і механізми на внутрішньоквартальних проїздах або переобладнувати проїзди у спосіб, що заважає проїзду спеціальних машин швидкої допомоги, рятувальної, прибиральної та аварійної техніки, а також влаштовувати постійні стоянки службового, приватного, вантажного і пасажирського транспорту на прибудинкових територіях, прилеглих територіях до гаражів, автостоянок тощо.
• Проводити земельні, будівельні, монтажні та інші роботи без оформлення Дозволу на порушення об’єкту благоустрою, виданого у встановленому законодавством порядку.
• Влаштовувати городи на прибудинкових територіях багатоквартирних будинків, пошкоджувати або знищувати газони, знищувати дерева, кущі тощо.
• Розміщувати оголошення та інформаційно-агітаційні плакати, рекламу, листівки тощо у невизначених для цього місцях.
• Робити написи, малюнки та подряпини на стінах будинків, споруд, парканах, тротуарах, шляхах, набережних, пам’ятниках та інших елементах благоустрою.
• Самовільно встановлювати рекламоносії, різноманітні конструкції, інформаційно-рекламні плакати, тимчасові споруди, малі архітектурні форми, намети.
• Розпалювати багаття, спалювати промислові чи побутові відходи, листя, гілки тощо, в тому числі на присадибних ділянках.
• Захаращувати пожежні проїзди на територіях, прилеглих до житлових будинків.
• Захаращувати балкони, лоджії, вікна предметами і матеріалами, які негативно впливають на архітектуру фасадів будівель і споруд, викидати з них сміття тощо.
• Викидати відходи, недопалки, папір, тару, матеріали пакувальної промисловості, лушпиння тощо на вулицях, провулках, площах, в парках, скверах інших громадських місцях.

У Борисполі планують прийняти нові правила благоустрою громади

Офіційний коментар

«Необхідність розробки нових правил була викликана недосконалістю попередніх, — зазначає Денис Оса, в.о. керівника відділу контролю за благоустроєм виконавчого комітету Бориспільської міської ради. — Так, наприклад, були недопрацьовані правила благоустрою під час здійснення виїзної торгівлі та інші моменти. Бувало так, що порушення є, і відчутне, а пред’явити претензії інспекторам з благоустрою немає як, адже норма в чинних правилах не зафіксована. Нові правила розроблялися виключно нашим відділом. Ті установи та організації, які зацікавлені в тому, щоб правила були викладені адекватно та включали всі важливі для них моменти, мають можливість подати свої зауваження, претензії чи пропозиції, як і пересічні мешканці міста.

Сьогодні (понеділок 25 листопада) до нас уже звернулася перша людина, що має власні пропозиції. Вже цікавилися новими правилами патрульна поліція, КП «Виробниче управління комунального господарства», адже багато моментів стосуються їх роботи та вчасного реагування. Ми розглянемо всі пропозиції та зауваження, внесемо правки, якщо це буде доцільно. Остаточний варіант правил благоустрою буде винесено на розгляд профільної комісії при виконкомі, а вже потім їх розглянуть та проголосують депутати міської ради. Правила вже розміщено на сайті Бориспільської міської ради (розділ «Регуляторна політика», підрозділ «Проєкти регуляторних актів»), тому закликаємо ознайомитися з ними всіх містян і подати свої пропозиції. Це можна буде зробити в місячний термін, тобто до 20 грудня».

У Борисполі планують прийняти нові правила благоустрою громади

У Борисполі планують прийняти нові правила благоустрою громади

У Борисполі планують прийняти нові правила благоустрою громади

У Борисполі планують прийняти нові правила благоустрою громади

Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl + Enter

Джерело: Газета «ВІСТІ» – Бориспіль. Новини. Інформація. Реклама