Цікаві факти про Різдво | Трибуна

Цікаві факти про Різдво | Трибуна
25 Грудня 2024, 19:42
Поділитися:

Різдво – це не просто свято, це настрій та чарівна атмосфера в період його очікування та підготовки до святкування, це магія дитинства та теплі миті з рідними і друзями, це багато традицій та символіки, що створені для радості, єднання та поширення добра й любові у світі. Це свято, що вийшло за межі релігії, воно об’єднує своїм духом різні конфесії та атеїстів й повертає нам віру в силу доброти і любові. Так само не можна перелічити й осягнути всіх традицій, символів і атрибутів Різдва, що збереглися, й сучасні, які формуються у всьому світі. «Трибуна-Бровари» з посиланням на Day Today підготували для Вас цікаві факти про Різдво.

Зміст статті

Toggle
Цікаві факти про Різдво
Насправді точна дата народження Ісуса Христа невідома! Римська католицька церква обрала 25 грудня для вшанування дня народження Ісуса, якого християни вважають Сином Божим і Спасителем людства. Християни вірять, що Ісус народився в хліві в містечку Віфлеєм, яке розташоване на території сучасного Західного берега річки Йордан.
Не всі християни відзначають Різдво в один і той самий день. Наприклад, у Грузії, Сербії, на росії Різдво святкують 7 січня. Єрусалимська та Українська (а також УГКЦ) церкви також святкують цього дня. Це відбувається через розходження в календарях – юліанський календар, яким користуються деякі православні церкви, на 13 днів відстає від григоріанського календаря.
В Україні 25 грудня почали офіційно відзначати Різдво лише з 2023 року – після реформи церковного календаря ПЦУ. Власне, це стало поверненням до традицій відзначення Різдва у цю дату, як було до приходу більшовиків.
Слово «Christmas» походить від староанглійської фрази Cristes maesse, що означає «меса Христа».
Що означає скорочення «Xmas»? Багато хто вважає, що це сучасне скорочення, але воно з’явилося ще у XVI столітті! Літера «X» символізує грецьку літеру «Хі» – першу літеру грецького слова «Христос» (Χριστός).
Із настанням Різдва, люди в різних куточках світу беруть участь у різноманітних веселих святкових заходах! Сучасне Різдво значною мірою сформувалося завдяки традиціям вікторіанської епохи. Багато з традицій, які сьогодні поширені у Великобританії, з’явилися в епоху Вікторії – це і різдвяні листівки, і обмін подарунками, і святкові прикраси. Особливу популярність мають й святкові страви, такі як м’ясна запіканка, пиріжки з фруктами та різдвяний пудинг. Королева Вікторія та її чоловік принц Альберт були великими шанувальниками Різдва!
Різдво вікторіанської епохи – це суміш чудернацьких традицій, розкішних застіль та щедрого милосердя. Це свято стало не лише часом для святкувань, а й основою сучасного розуміння Різдва, як свята родинного затишку, доброти та щирої щедрості.
Цікаві факти про різдвяну ялинку
Перша «ялинка» не була деревом. Насправді перше різдвяне дерево було зроблене з пофарбованого гусячого пір’я! Ця традиція походить із Німеччини.
Звичай прикрашати новорічну ялинку прийшов до нас із Німеччини. Існує переказ про те, що початок традиції прикрашати ялинку поклав німецький реформатор Мартін Лютер.
Ще в дохристиянський період німецькі племена вважали ялинку символом вічного життя та відродження, оскільки це дерево ніколи не втрачає листя. Стародавні германці прикрашали свої будинки ялиною, щоб залучити до них життєву силу та щастя.
Перша прикрашена ялинка з’явилася у Ризі (Латвія) у 1510 році. Це місто стало місцем, де вперше прикрасили ялинку – з часом ця традиція поширилась по всьому світу.
Ялинкові кулі – це стилізовані райські яблука. Перші різдвяні прикраси були звичайними яблуками. У середньовіччі актори використовували яблука як прикраси на честь Адама і Єви, і це стало першими різдвяними декораціями. Пізніше разом із яблуками почали вішати на ялинку пряники. Крихкі гілки дерева не витримували такої ваги, тому замість яблук люди вигадали скляні прикраси. Перша ялинкова куля з’явилася в Саксонії у XVI ст.
Перше використання електричних гірлянд на ялинці. У 1882 році Едвард Джонсон, друг Томаса Едісона, вперше прикрасив ялинку лампочками, коли Едісон лише винайшов лампу розжарювання.
Найбільша кількість одночасно запалених вогнів. У 2010 році в Бельгії одночасно запалили 194 672 вогників, створивши яскраве видовище.
Найвища різдвяна ялинка у світі. У 1950 році в торговому центрі Вашингтона було встановлено ялинку висотою 67 м – це рекорд, який досі вражає!
«Новорічна ялинка» – це спадок радянського союзу. Вже час припинити так називати один із головних символів Різдва. Ялинка ж різдвяна! У радянському союзі новорічна ялинка з’явилася як альтернатива різдвяним святам. Після жовтневої революції 1917 року Різдво було заборонене, оскільки радянська влада прагнула викорінити релігійні традиції. У 1929 р. святкування Різдва було офіційно заборонено, а ялинки — оголошені «буржуазним пережитком». 1935 р. – радянська влада переглянула своє ставлення до свят і вирішила використовувати ялинку як атрибут Нового року. Завдяки цьому ялинка повернулася в побут, але тепер уже не як різдвяна, а як новорічна. Її прикрашали зіркою, яка символізувала не Вифлеємську зірку, а радянську ідеологію. Ялинка і свято Нового року набули статусу світських та втратили своє релігійне значення. Новий рік поступово став головним зимовим святом, а ялинка – його символом, прийнятним для радянської влади. Нам лишили символи, але підмінили їх сенси. Це дозволило зберегти ідею сімейних святкувань та атмосферу зимових свят, не порушуючи атеїстичних принципів радянського суспільства.
Хто приносить подарунки на Різдво?
Хто такий Санта-Клаус? Чи задумувались ви над тим, звідки взялася назва «Санта-Клаус»? Вона походить від голландського слова «Sinterklaas», що означає Святого Миколая. Святий Миколай був християнським єпископом, який жив у IV столітті й прославився своєю добротою та щедрістю, а пізніше став покровителем дітей.
Санта-Клаус – не єдиний різдвяний герой. В Італії, наприклад, є добра відьма на ім’я Ла Бефана, яка літає на мітлі та роздає дітям іграшки. А в Ісландії діти залишають взуття під вікном для 13 пустотливих тролів, відомих як Йольські Хлопці. Якщо дитина поводилася добре, вона знаходить у взутті солодощі, а якщо ні – гнилу картоплину.
Чехія – єдине місце, де різдвяні сюрпризи роздаровують одразу чотири герої: Санта Клаус, Мікулаш, Єжишек (Дитятко Ісус) та Дід Мороз. Дитятко Ісус обдаровує різдявяними подарунками не лише у Чехії, а й у таких країнах, як Швейцарія, Словаччина, Словенія, Угорщина, Мексика, Коста Ріка, Колумбія.
А от у Греції з мішком подарунків ходить св. Василій. Цікаво, що різдвяні подарунки дітям приносять також Три Царі, ті ж, що несли дари маленькому Ісусові – це в Іспанії, Італії, Мексиці, Пуерто Ріко та Швейцарії.
Голландці вважають святого Миколая головним дарувальником, і вже 6 грудня, у його день, залишають у чобітках сіно для його коня.
Санта-Клаус у червоному – не винахід Coca-Cola. Образ веселого Санти існував у світовій культурі ще задовго до рекламних кампаній. Його зображували у різних кольорах – від зеленого та коричневого до пурпурного та золотого, залежно від тематики та часу. У вікторіанську епоху Санту часто зображали у червоному й білому, задовго до того, як Coca-Cola зробила його своїм символом.
Відомий образ Санти в червоному вбранні був популяризований саме завдяки рекламі Coca-Cola взимку. То це була реклама Санти?
Різдвяні пісні
«Jingle Bells» – пісня не лише про Різдво. Або не про Різдво… Ми всі любимо співати «Jingle Bells», але помічали, що в цій пісні немає слів «Різдво», «Ісус» або «Санта-Клаус»? Популярна різдвяна пісня «Jingle Bells» була написана Джеймсом Пірпонтом у штаті Массачусетс. Однак ця пісня була написана в 1850 році для святкування Дня подяки, а не Різдва.
А ще, Jingle Bells – це перша пісня, яку співали космонавти Том Стаффорд і Уоллі Ширра в космосі 16 грудня 1965 року.
У 1916 році вперше студенти Київського університету виконали пісню «Щедрик» українського композитора Миколи Леонтовича, яка згодом стала всесвітньо відомою різдвяною композицією. Диригент Українського республіканського хору Олександр Кошиць доручив Леонтовичу створити пісню на основі традиційних українських народних пісень. Після приходу до влади Радянського Союзу, пісня втратила свою популярність. Наш «Щедрик» також звучить у фільмі «Сам удома», памʼятаєте?
Найпопулярніша різдвяна пісня всіх часів
«White Christmas» у виконанні Бінга Кросбі досі залишається бестселером серед святкових мелодій.
Найпопулярніший різдвяний фільм – «Сам удома». Згідно з опитуванням (грудень, 2022 року), «Сам удома» став найпопулярнішим різдвяним фільмом у США. На другому місці – «Як Ґрінч вкрав Різдво», третє місце посіли «Різдво Чарлі Брауна» та «Червононогий олень Рудольф». А що ви любите дивитися на Різдво?

ФОТО – Апостроф

Читайте також:

Кого обрати замість Діда Мороза

П’ять найцікавіших фактів про Святого Миколая

Різдво 25 грудня: коли Святий вечір 2023 року та які традиції свята

Найкращі привітання з Різдвом Христовим

Джерело: Трибуна – Бровари