Центр ментального здоров’я для учасників освітнього процесу

Центр ментального здоров’я для учасників освітнього процесу
3 Вересня 2024, 19:36
Поділитися:

Головна  /  Центр ментального здоров’я для учасників освітнього процесу

|  03. 09. 2024

2 вересня на базі Білоцерківського опорного ліцею-гімназії № 20 розпочав роботу Центр ментального здоров’я як творча група практичних психологів, що забезпечуватиме виконання завдань Програми збереження ментального здоров’я та психосоціальної підтримки населення Білоцерківської МТГ у сфері освіти на 2024-2026 роки.

Нагадаємо, що метою заходів, передбачених цією Програмою, є забезпечення збереження ментального здоров’я всіх учасників освітнього процесу в громаді та побудова системи міжвідомчої взаємодії щодо психосоціальної підтримки населення нашої громади, зокрема у сфері освіти, відповідно до Всеукраїнської програми ментального здоров’я «Ти як?»

Центр ментального здоров’я працюватиме у складі Навчально-методичного центру психологічної служби Управління освіти і науки Білоцерківської міської ради як комунікаційна та тренінгова платформа для всіх закладів, установ, комунальних підприємств громади відповідно до їхніх запитів.

Нещодавно було внесено зміни до Положення Навчально-методичного центру психологічної служби та введено в штатний розпис 4 додаткові ставки практичного психолога. Саме ці фахівці і розпочали свою роботу. Вони займатимуться організацією та проведенням навчань, тренінгів, семінарів, круглих столів, залучатимуть тих учасників освітнього процесу, хто цього потребує, до участі в тренінгових програмах, майстер-класах, занять на ресурсних годинах тощо. Також серед завдань центру і координація роботи команд закладів освіти громади з підтримки ментального здоров’я всіх учасників освітнього процесу для реалізації завдань цілісної системи турботи про збереження психічного здоров’я.

Водночас спільно з працівниками управлінь охорони здоров’я, соціального захисту населення, молоді і спорту, службою у справах дітей проводитимуть моніторингові дослідження з питань ментального здоров’я, засідання робочих груп, координаційних рад тощо.

Секретар міської ради Володимир Вовкотруб відмітив: «Беззаперечно, це вагома подія для нашої громади і створення такого центру є необхідним, адже, на жаль, ми живемо у такий час, коли все більше дітей і батьків потребуються психологічної підтримки. Сподіваємося, що створення цього центру допоможе жителям нашої громади, бо переважно у складних життєвих ситуаціях люди залишаються один-на-один зі своїми проблемами, і вони потребують підтримки від фахівців. Саме тому, за ініціативи управління освіти і науки, було прийнято рішення створити такий заклад на базі освітньої установи».

Під час відкриття цього підрозділу директор Навчально-методичного центру психологічної служби управління УОН БМР Людмила Корнієнко зазначила: «Центр ментального здоров’я – це творча група у складі навчально-методичного центру психологічної служби управління освіти і науки Білоцерківської міської ради.

Ми вже визначилися з цільовою групою, з якою працюватимемо – це учні, батьки та педагоги закладів освіти. Також у нас є практичний психолог, який відповідатиме за ментальне здоров’я дошкільнят. Є практичний психолог, який буде проводити різноманітні тренінгові програми, навчатиме вчителів, педагогів, батьків. Дуже важливо, аби саме дорослі люди в такому складному середовищі, в якому ми живемо, були безпечними людьми. Щоб вони могли надати психологічну підтримку і самим собі, і дітям.

Також ми плануємо створити в кожній школі команду психологічної підтримки, де будуть розглядати системно, в команді будь-які складні випадки – булінг, суїцидальні думки, самоушкодження, панічні атаки, занижену самооцінку, агресивну поведінку тощо. Перед нами стоять складні виклики, але наші практичні психологи – це фахівці, які мають великий досвід, освіту, вони постійно розвиваються, отримують різні тренінгові сертифікати».

Леся Карнаух, заступниця голови Київської обласної державної адміністрації, яка відповідає за реалізацію Всеукраїнської програми ментального здоров’я «Як ти?» на Київщині, яка була ініційована Першою леді Оленою Зеленською, коментуючи необхідність таких центрів, зауважила:

«Сьогодні, як і вже багато днів, мільйони українців прокинулися о 4 годині ранку через масований обстріл ворога з відчуттям тривожності, страху за себе, за дітей. І коли після таких атак продовжуються відчуття тривоги, є фахівці, які допоможуть справитися з ним, щоб всі могли спокійно йти на роботу, відвести дітей до школи, дитячого садочку та жити. Такі центри завдяки небайдужості працівників дозволять звичайним жителям відчувати, що про них турбуються.

Я радію, що психосоціальну та психоадапційну послуги ми наближаємо до всіх без винятку громадян і кожна дитина, кожна мама чи тато зможе нею скористатися.

Наразі Центр почне працювати з відкритими дверима, думаємо, що у подальшому будуть розроблені певні розклади, адже, провівши анкетування у Київській області, ми спостерігаємо, що є дуже велика потреба у цих послугах.

У Білій Церкві відкрито перший ментальний центр на Київщині саме у навчальному закладі, тому вона тримає пальму лідерства. Аналогів такого центру ще немає, і це говорить про те, що психосоціальна допомога є кроссекторальною і проходить усі напрями. Ми звикли до того, що допомогу, пов’язану зі здоров’ям, надають тільки лікарі. А відкритий сьогодні Центр – яскравий приклад того, що допомогу надаватимуть не лікарі, а практичні психологи, які є працівниками міської ради. Це унікальний випадок для Київської області. Я ще раз хочу подякувати білоцерківцям, що знайшли можливості реалізувати цей проєкт.

Зауважу, що у вашому місті також є багато надавачів психосоціальних послуг, вони є на базі БНАУ, також у медичних закладах – де надається вже психотерапевтична допомога; багато лікарів первинної ланки пройшли спеціальне навчання, тому вони та медсестри можуть надавати таку допомогу; також у Білій Церкві функціонує Центр психосоціальної реабілітації, ветеранські простори і цей напрямок розвиватиметься і надалі».

Начальник управління освіти і науки міської ради Юрій Петрик:

«Місце розташування цього центру було обрано не випадково, адже саме 20 школа має інклюзивний нахил, і тут навчається багато дітей, які мають особливі освітні потреби. Тому спочатку послуги надавалися такій категорії дітей, хоча ними, звичайно, могли користуватися й інші заклади освіти. Але, врахувавши потреби часу, ми для себе зрозуміли, що створення такого підрозділу в цьому центрі є доречним. Було оголошено конкурс, ми набрали висококласних фахівців. Сьогодні міська рада забезпечує їх заробітною платою. Сподіваюся, це покращить емоційний стан наших учасників освітнього процесу.

У нашій громаді достатньо велика аудиторія, яка потенційно може звертатися до працівників центру. Тому, протягом літнього періоду ми вже проводили певні напрацювання, створювали програми, модулі, лекції, тож маємо напрацьований матеріал, аби з першого дня розпочати повноцінну роботу».

Координатор Всеукраїнської програми ментального здоров’я «Як ти?» у Київській області Юлія Казакова передала працівникам Центру для використання в роботі методичні матеріали Всеукраїнської програми «Ти як?» та зазначила:

«Приємно, що Біла Церква стала амбасадором відкриття центрів ментального здоров’я в освіті. Тому що ми у регіональному розрізі працюємо на базі закладів лікарняних установ. Ваш досвід ми поширюватимемо по всій Україні. Ми розуміємо, що отримувачі освітніх послуг і діти, і батьки, і освітяни. Вони потребують не лише наповненого інтелектуального процесу, але й психологічно безпечного. Ментальне здоров’я дітей – це фундамент для їхніх досягнень у навчальному процесі, шкільному житті, вибудовуванні своїх соціальних стосунків та ін.

Також потрібно зважати і на емоційний інтелект. Дітей треба вчити тому, що наші емоції, на події, що сьогодні відбуваються, коли людина плаче чи стресує, – це нормальні емоції. Головне – потрібно вміти з ними справлятися. Це є завданням саме психологів, а методичні матеріали, що ми передаємо, також містять рекомендації, які допомагатимуть батькам визначати, чи є стрес у дітей, використовувати певні техніки самодопомоги».

Леся Карнаух також зауважила, що з нагоди нового навчального року від програми «Ти як?» у Київській області було підготовано невеликий подарунок для дітей – руханку ментального здоров’я. Вона була презентована на освітній конференції. Руханку буде надіслано всім закладам освіти області, аби діти кожного дня танцювали і згадувати про своє ментальне здоров’я. Руханка є особливою, бо у її записі взяли участь представники проєкту Активні парки – ветерани війни.

Тож всі учасники освітнього процесу, які потребують психологічної допомоги фахівців, можуть сконтактувати з працівниками Центру ментального здоров’я через своїх шкільних психологів або ж безпосередньо звернутися до Центру, що розташований у ліцеї-гімназії №20 за адресою: вул. Зенітного полку, 121.

У подальшому про всі заплановані тренінги і навчання Центр буде повідомляти жителів громади, які матимуть такий запит через соціальні мережі та сайт, який наразі розробляється. Особлива увага буде акцентуватися на сім’ї, як у яких члени родини воюють або загиблі.

У заході взяли участь заступник міського голови Катерина Возненко, координатор Всеукраїнської програми ментального здоров’я «Як ти?» у БМТГ Людмила Мельник, педагоги, психологи та представники ЗМІ.

Фото

Джерело: Біла Церква – офіційний сайт