Таємниці долини Кобрини: як жителі Обухова відвідали унікальну екскурсію

Таємниці долини Кобрини: як жителі Обухова відвідали унікальну екскурсію
23 Червня 2024, 06:02
Поділитися:


Мали нагоду роздивитись родзинку музею – діорами, власноруч виготовлені Юрієм Корнійовичем з обухівської глини. І навіть помузикували.

Родзинкою мандрівки стали відвідини гори “Педина” у авторській екскурсії дослідника краю Мирослава Чайковського.

Саме розташування Педини дозволяє здійснювати досить продуктивну обсервацію центральної частини долини Кобрини. Відтак, з неї видно:

 • Зелену гору
 • гору Куксу
 • Католицьку, греко-католицьку, православну церкви.
 • Урочище “Ярки” (“Обухівські Карпати”)
 • Драну гору зі старим некрополем
 • мис, на котрому було єврейське кладовище
 • Юдину гору (де був штетл)
 • колишню Базарну площу Обухова (в тому числі, де була Свято-Воскресенська церква, єврейські торгові ряди, синагоги тощо)
 • гору Городок (окремий маршрут і історія).
 • Довгу гору (з некрополем).

Розпочалась ж екскурсія зі знайомства з річкою Кобриною. Достеменно невідомо звідки походить її назва, проте у дослідника є кілька теорій, які із задоволенням послухали наші туристи. А ще річка оповита різноманітними міфами. Напевно багато хто з вас чув, що вона була повноводна, судноплавна настільки, що тут плавала навіть цариця.

Педина

Далі – гора, вона зустріла мандрівників спекою, неймовірними краєвидами та захопливими історіями. Ми дізнались ймовірне походження назви гори, як на ній з’явився хрест. А головне – чому правильно говорити ПЕдина. Адже саме під такою назвою гора зустрічається у «Щоденнику подорожі до Обухова» в 1925 році у О. Новицької.

Так її позначали мистецтвознавці Гончар, Данченко, краєзнавці Панченко, Домотенко в другій половині 20 ст – початку «нульових».

Екскурсія охоплює все – від наукових фактів до міфів та легенд. Приміром, на Педині було поселення носіїв Тшинецької культури, дехто з істориків вважаєш їх першими праcлов’янами. Крім цього, на плато були виявлені залишки гончарного посуду часів Київської Русі 10-13 ст. н.е.

Оцінили похід і поціновувачі східної культури, адже Педина знаходиться на східній, вищій частині долини Кобрини і згідно з китайською геомантією називається “Лазурний Дракон”.

В цій мандрівці кожен знайшов щось своє. Хтось цікавився екологією, хтось історією. Когось манили неймовірні краєвиди а дехто скористався нагодою і назбирав пахучих трав. Але всі милувались неймовірними краєвидами, особливо на озеро, котре в народі називають «Фейхоа», ми ж надаємо перевагу назві «Смарагдове озеро».

Заказник

Вкотре піднявшись на гору, ми в редакції зауважили, що дещо змінюється – як от розмиті дощами схили. А дещо залишається незмінним – сміття, кози та інвазивні рослини, за якими ніхто не слідкує. Попри те, що з 2012 року тут ландшафтний заказник, кордони його досі не позначені, інформаційна і природоохоронна діяльність не проводиться. Межових знаків і інформаційних стендів немає.

Підсумок

Втомлені, проте задоволені мандрівники відпочили, почаювали, обмінялись враженнями. Це важливо, адже екскурсія відбулась для учасників «Простору екологічного діалогу в Обухові», проєкту, що має на меті гуртування громади, а також сприяння інтеграції внутрішньо переміщених осіб.

Це був гарний день і чудова мандрівка над котрою працювали журналіст і дослідник Мирослав Чайковський та історикиня і професійна екскурсоводка Тамара Ставнічук.

Любіть Обухів, знайомтесь з ним бо він того вартий.


Notice: Undefined variable: readAlsoLabel in /home/socport/obukhiv.info/www/site/templates/blocks/BlockTypeRelated/rss.php on line 3

 • Таємниці долини Кобрини: жителів Обухова запрошують на авторську екскурсію містом

 • Хто вбив козака Педину, украв його золото і запустив Змія над Обуховом

 • Таємниці долини Кобрини: як ми відкривали перший туристичний маршрут Обухова (відео)

 • Переселенка з Краматорська підняла прапор України над Обуховом

 • "Копачівські схили" і "Педина": що спільного?Source link