Скільки коштуватиме вода у Борисполі у 2024 році
Сьогодні населення Борисполя оплачує послуги КП ВКГ «Бориспільводоканал» за тарифом, затвердженим ще у 2021 році — 40 грн 08 коп. На початку 2023 року виконавчий комітет Бориспільської міської ради затвердив на цей рік економічно обґрунтований тариф — 55 грн 80 коп. У той же час для населення вартість води залишилася незмінною — різницю підприємству компенсували з міського бюджету. Сьогодні економічна ситуація змінилася, і знову розглядатиметься питання підвищення з початку наступного року тарифу до економічно обґрунтованого. Скільки платитиме за воду населення?
Про тарифи і компенсацію
Питання про затвердження нового тарифу на воду планується розглянути на першому засіданні виконавчого комітету у 2024 році. Про це повідомив «Вістям» директор КП ВКГ «Бориспільводоканал» Олександр Гануш.
«Встановлення економічно обґрунтованих тарифів на комунальні послуги — вимога законодавства, наголосив керівник. — Але місцева влада має важелі, щоб коригувати вартість наших послуг для споживачів. Це передбачено Законом України «Про ціни і ціноутворення».
Цим правом бориспільська влада скористалася у 2023 році, коли було прийнято економічно обґрунтований тариф для всіх споживачів, але для населення вартість води залишилася незмінною за рахунок компенсації підприємству коштів з міської казни.
Олександр Гануш нагадав, що на грудневій сесії Бориспільської міської ради депутати прийняли рішення про затвердження Програми відшкодування з місцевого бюджету різниці між розміром економічно обґрунтованого тарифу на водопостачання та водовідведення та затвердженого виконавчим комітетом на 2024 рік. У програмі передбачено можливість виділити на ці цілі 34 млн грн для всіх водопостачальних підприємств громади.
Але нині вимогою часу є захист нашої держави. Активні представники громади наполягають якомога більше коштів спрямувати на допомогу нашим захисникам. На цьому наголошує і секретар Бориспільської міської ради Владислав Байчас. Чи зможуть депутати передбачити реальні кошти на компенсацію різниці в тарифах на воду для населення, буде відомо на сесії, яка затверджуватиме бюджет розвитку. Якщо коштів у бюджеті не буде, то населенню доведеться сплачувати за економічно обґрунтованим тарифом.
Перегляд тарифів необхідний
«Підприємству, щоб надати послуги з водопостачання та водовідведення, потрібно заплатити «від А до Я», — констатує Олександр Гануш. Вартість електроенергії, без якої воду ми не подамо, у цьому році зросла з 5,9 грн до 7,71 грн за 1 кВт. Літр пального за рік подорожчав з 49 до 55 грн.
Необхідно виплачувати людям заробітну плату. А ще потрібно сплатити державі податки за дозвіл на спецводокористування і за дозвіл на користування надрами, оскільки ми видобуваємо державні корисні копалини. Разом це виходить більше 2 млн грн на рік. Окрім того, підприємство сплачує податки, які наповнюють місцевий бюджет — ПДФО, ПДВ, оплачує податки за землю, на якій знаходяться об’єкти підприємства: 4 водозабірних вузли, 26 артезіанських свердловин, 21 каналізаційно-насосна станція, 80 га полів фільтрації.
Доки місто компенсує різницю в тарифах, Бориспільводоканал має ресурс, щоб у мінімальному обсязі виконувати свої обов’язки з водопостачання та водовідведення. Якщо людям доведеться сплачувати за повним тарифом, то багатьом буде дуже непросто, і фінансова ситуація водоканалу буде менш стабільною».
Вартість послуг у порівнянні
Олександр Гануш проаналізував тарифи на водопостачання і водовідведення по Київській області.
Він звернув увагу, що найдорожчу воду подає КП «Володарка» (за тарифом, прийнятим у липні 2021 року). Вартість кубічного метра води і каналізації для всіх споживачів, крім населення, складає 136 грн за 1 кубометр. Ціна для населення — 93 грн за 1 м3. У Борисполі тариф 40,08 грн за 1 м3, за яким до кінця 2023 року платило населення, це також ціна 2021 року. Різницю компенсує міська влада. А бюджетна сфера (школи, дитячі садки, медичні заклади тощо) та юридичні особи (підприємства, підприємці) сплачують за економічно обґрунтованим тарифом — 55 грн 80 коп.
Для порівняння — тарифи у інших населених пунктах Київщини:
Ржищів: 122,88 грн за 1 м3, 90 грн для населення.
Тараща: 115,36 грн за 1 м3, 71,38 грн для населення.
Сквира: 101,68 грн за 1 м3, 79,21 грн для населення.
Вороньків: 64,74 грн за 1 м3, 46,67 грн для населення.
Яготин: з вересня цього року затвердили тариф 80,85 грн. Компенсація для населення не передбачена.
Але інші підприємства Київської області не мають кредиту Світового банку. У Борисполі кошти на виплату по кредиту закладені до тарифу.
Кредит Світового банку — накладно, але дієво
Начальник планового відділу КП ВКГ «Бориспільводоканал» Олександра Литвиненко нагадала, що підприємство брало 4,2 млн доларів кредиту на заходи з енергозбереження під 4% річних. Після реконструкції споживання електроенергії зменшилося на 25%. Повернуто 3,6 млн доларів. Залишилося сплатити 649 388,69 доларів. Бориспільводоканал виплачуватиме цю суму ще протягом двох років (2024-2025) рівними частинами двічі на рік — 15 квітня і 15 жовтня. На кінець 2024 року потрібно буде сплатити 322,7 тис. доларів США тіла кредиту, плюс 34 тис. доларів відсотків. У 2023 році відсотки склали 53 тис. доларів.
Скільки б коштувала вода без реконструкції? Відповідь Олександра Гануша на це запитання «Вістей» красномовно демонструє вигоду від робіт виконання робіт за кошти Світового банку.
«Завдяки кредиту ми зробили енергопереозброєння, і щороку використовуємо менше на мільйон кіловат електроенергії, а, зважаючи на те, що коштує вона сьогодні 7,71 грн за 1 кВт, то нам потрібно було б заплатити тільки за електроенергію більше 7,5 млн грн. Окрім того, підприємство б не вилазило з ремонтів: обладнання було старе, енерговитратне. У ході реконструкції ми переробили усі свердловини. Зокрема, свердловині, яка раніше, щоб подати воду, брала 45 кВт, сьогодні потрібно всього 22 кВт. Без реконструкції вартість води була б приблизно у півтора рази більшою, ніж у тарифі, який пропонується на розгляд виконкому — до 80 грн за 1 м3», — пояснив Олександр Гануш.
Яких тарифів очікувати
«Згідно закону про формування тарифу Бориспільводоканал повинен був до 20 серпня подати розрахунки тарифу на наступний рік, — пояснила Олександра Литвиненко процедуру формування нового тарифу. — Підприємство подало розрахунки у визначений термін і розмістило в інтернеті заяву про наміри. У відповідь було отримано листа, що необхідно зробити уточнений розрахунок після того, як буде прийнятий Державний бюджет не наступний рік. Бюджет 2024 року 29 листопада був підписаний Президентом, і до міської ради відразу подали уточнений розрахунок. Було враховано затверджені у Державному бюджеті курс долара, мінімальну заробітну плату, прожитковий мінімум тощо. Тепер тариф має затвердити виконавчий комітет».
Згідно з розрахунками КП ВКГ «Бориспільводоканал», економічно обґрунтовані тарифи на послуги підприємства будуть такими:
водопостачання — 37,50 грн за 1 м3;
водовідведення — 26,10 грн за 1 м3.
Разом — 63,60 грн за 1 м3.
Для тих підприємств і установ, які сплачували за економічно обґрунтованими тарифом (55,80 грн) вода подорожчає на 14%. Для населення, яке платило 40,08 грн, вартість загалом може зрости на 58,7% (якщо коштів на компенсацію у бюджеті не виділять).
Але на сьогодні досягнуто домовленості з міською радою, що загальна сума компенсації не повинна перевищувати суму 2023 року, щоб бюджет мав змогу допомагати водоканалу та підтримати споживачів, для яких вартість водопостачання та водовідведення зростатиме не так різко.
Згідно з цією домовленістю для населення виставлятиметься тариф 49,80 грн за 1 м3, а вартість води зросте приблизно на 10 грн (24%).
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl + Enter
Джерело: Газета «ВІСТІ» – Бориспіль. Новини. Інформація. Реклама