«Щоб жити в спокійному суспільстві, потрібно створити його самим»

«Щоб жити в спокійному суспільстві, потрібно створити його самим»
26 Вересня 2024, 13:28
Поділитися:

Головна  /  «Щоб жити в спокійному суспільстві, потрібно створити його самим»

|  26. 09. 2024

25 вересня в Білій Церкві відбулося засідання робочої групи фахівців, а також зацікавлених осіб громади, з метою вивчення та обговорення Київського обласного плану заходів на 2024-2026 рік з реалізації Концепції розвитку охорони психічного здоров’я в Україні на період до 2030 року. Засідання було організоване Київською обласною державною адміністрацією.

Під час засідання заступник голови Київської обласної державної адміністрації Леся Карнаух наголосила, що до реалізації Концепції розвитку долучені усі громади Київщини, і Біла Церква посідає лідируючі позиції в цій роботі. Зокрема нещодавно було відкрито Центр ментального здоров’я для учасників освітнього процесу на базі Білоцерківського опорного ліцею-гімназії № 20, на базі медичних закладів відпрацьовані механізми і маршрути надання психосоціальної допомоги пацієнтам тощо.

«Ми побачили, що в Білоцерківській громаді є багато можливостей, неймовірно велика кількість талановитих людей. Тому основне завдання цієї робочої зустрічі – знайти спільну мету щодо подальших дій зі створення необхідних сервісів, які б дозволили комфортно жити у вашій громаді. Досягти цього можливо за рахунок лідерства та координації: напрацювання системності, зв’язку між структурними підрозділами, а також визначення спільної ідеї щодо координації всіх ресурсів, які є в громаді… Щоб жити в спокійному суспільстві, потрібно створити його самим», – зауважила заступник голови КОДА.

Під час заходу директор департаменту охорони здоров’я Київської обласної державної адміністрації Любов Крикливець презентувала план заходів на 2024-2026 роки у Київській області з реалізації Концепції розвитку охорони психічного здоров’я в Україні на період до 2030 року». Вона відмітила, що Обласний план складається з 4 основних блоків, 16 завдань та включає 78 заходів щодо їх виконання.

Серед основних блоків – лідерство та координація, розвиток та збереження кадрового потенціалу, розвиток послуг та системи перенаправлення у громадах, промоція культури піклування про психічне здоров’я та антистигма (дії проти навішування соціальних ярликів).

Під час презентації учасники заходу також звернули увагу на важливість соціального паспорта як інструмента отримання актуальної інформації про ресурси та соціальні особливості громади. Основними його завданнями є: збір даних щодо соціально-економічного стану, здоров’я, освіти жителів громади; аналіз потреб громади; планування – використання отриманої інформації для розробки та коригування соціальних програм і політик, моніторинг – оцінка ефективності соціальних програм і заходів; інформування – надання інформації органам влади та іншим зацікавленим сторонам для прийняття обґрунтованих рішень; забезпечення прозорості – відкритий доступ до інформації для громадськості, а також підтримка у кризових ситуаціях – надання допомоги, в першу чергу, вразливим групам населення.

Перший заступник міського голови Інна Новогребельська наголосила, що в Білоцерківській громаді потреба в наданні послуг у сфері психічного здоров’я постійно зростає через наслідки військової агресії росії проти України. Вже виконаний великий обсяг роботи у сфері охорони психічного здоров’я жителів громади, і ця робота триває. З цією метою було створено робочу групу по визначенню потреб громади в соціальних послугах за участю представників відповідних структурних підрозділів міської ради та громадськості.

Координатор українсько-швейцарського проєкту «Психічне здоров’я для України» (MH4U – Mental Health for Ukraine) Катерина Квятковська, яка виступила з презентацією проєкту, зупинилася на ключових поняттях та сутності психічного здоров’я. Спікер відмітила, що за визначенням ВООЗ, психічне здоров’я – це стан добробуту, в якому людина здатна реалізовувати свій потенціал, долати щоденні стреси, ефективно й плідно працювати та робити внесок в життя своєї спільноти. І ключовою при цьому є участь громади. Як було зазначено, 33% українців мали хоча б один психічний розлад протягом життя, минулого року такі розлади спостерігалися у близько 18% населення, а в наш час його мають близько 10% людей.

Підбиваючи підсумки засідання, секретар Білоцерківської міської ради Володимир Вовкторуб дав доручення керівникам структурних підрозділів та відповідних комунальних закладів опрацювати конкретні пропозиції щодо шляхів реалізації Концепції розвитку охорони психічного здоров’я в нашій громаді для подальшого спільного обговорення.

Варто відмітити, що місцевий план заходів з реалізації Концепції розвитку охорони психічного здоров’я буде затверджений після прийняття загальнодержавного плану та низки регіональних.

ФОТО

Джерело: Біла Церква – офіційний сайт