що зміниться для українців з 1 січня — ITV
Дивитись відео на сайті
З 1 січня 2025 року в Україні запроваджуються численні зміни, що торкнуться як підприємців, так і пересічних громадян: для ФОПів вводять нові податки та скасовують воєнні пільги, ряд компаній підвищують тарифи для своїх клієнтів, при цьому підвищення прожиткового мінімуму та мінімальних зарплат і пенсій, які традиційно відбуваються із початком нового року, на 2025-й не заплановані. Але є й приємні новини, зокрема очікування від припинення транзиту російського газу українською ГТС та щомісячні надбавки вчителям.
Ціни зростають як на дріжджах, а соціальні стандарти — ні
Із початком нового року для українців традиційно зростають прожитковий мінімум і пов’язані з ним мінімальні зарплати та пенсії, що зазвичай є приємним подарунком під ялинку. Проте у 2025 році урядовці лишили українців без бонусів: у державному бюджеті на наступний рік не передбачено збільшення цих виплат.
Таким чином, з 1 січня 2025-го загальний показник прожиткового мінімуму залишиться на рівні 2950 грн.
Нові податки для ФОПів
З 1 січня зростає податкове навантаження на фізичних осіб-підприємців (ФОП), і зростає відчутно.
По-перше, сплата Єдиного соціального внеску (ЄСВ) знову стане обов’язковою для переважної більшості підприємців. Місячний платіж становитиме 1760 гривень, що складає 22% від мінімальної зарплати. Таким чином, за рік потрібно буде заплатити 21120 гривень.
Також з 1 січня 2025 року усі ФОПи, на додачу до Єдиного податку та ЄСВ, будуть зобов’язані сплачувати військовий збір, розмір якого варіюватиметься, залежно від групи. Так, платники єдиного податку першої, другої та четвертої груп сплачуватимуть по 800 гривень на місяць (10% від мінімальної зарплати), а третьої групи – 1% від доходу.
Ціни на бензин
З 1 січня в Україні очікується наступний етап підвищення акцизу на пальне, відповідно до закону, який президент Володимир Зеленський підписав у вересні 2024 року. Метою є поступове збільшення ставок до мінімального рівня, встановленого в Євросоюзі.
Так, передбачається, що у 2025 році нові значення акцизу складатимуть: 271,7 євро за тисячу літрів бензину, 215,7 євро за тисячу літрів дизелю та 173 євро за тисячу літрів газу. Наступний етап зростання запланований вже на 2026 рік.
Зміни в обов’язковому автострахуванні
Підвищення цін на пальне – це ще не усі новини для водіїв. В Україні змінюються правила обов’язкового автострахування, що покликані наблизити українське законодавство до європейського.
Прогнозується, що нововведення призведе до здорожчання полісів. Втім, для певних категорій осіб залишаться пільги: учасники бойових дій, Революції Гідності та люди з інвалідністю 1-2 груп матимуть знижку 50%.
Тариф на електроенергію
З 1 січня 2025 року Нацкомісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) підвищить тариф «Укренерго» на послуги із передачі електроенергії на 30% — до 686,23 грн/МВт-год.
Водночас експерт заспокоює, що підвищення тарифу на передачу електроенергії не вплине на ціни для населення. Останнє підвищення тарифу на електрику для населення до 4,32 грн/кВт-год залишиться незмінним до 30 квітня 2025 року. А от потім на українців, скоріше за все, очікує чергова хвиля здорожчання світла.
Зв’язок вдарить по кишені
Але і це ще не всі сюрпризи. Наступні у черзі на підвищення тарифів – оператори зв’язку.
Так, компанія «Укртелеком» з січня 2025 року підвищує тарифи на послуги фіксованого телефонного зв’язку та проводового радіо на 21-23 відсотки.
Як повідомляють у компанії, плата за проводове радіо зросте зі 145 до 189 гривень на місяць. Тариф «Простий» збільшиться у ціні зі 195 до 255 грн. Тариф «Простий Мінімальний» — до 249 грн. За послуги за тарифом «Домашній Базовий» доведеться платити 325 грн на місяць замість 255. А тариф «Домашній Безлімітний» зросте в ціні до 329 грн.
Також про здорожчання своїх послуг повідомляють і мобільні оператори. Зокрема, «Київстар» з 20 грудня підвищив ціни на свої тарифи для абонентів, в середньому, на 25%.
Зміни у тарифоутворенні торкнулись і компанії «Укрпошта», яка з 1 січня 2025 року визначатиме вартість доставки в залежності від об’єму, а не від ваги відправлення. Гендиректор «Укрпошти» Ігор Смілянський пояснив, що українська компанія оглядається на тенденції лідерів світового ринку на кшталт FedEx та UPS. Таким чином, об’єм посилки стане головним критерієм розрахунку, а вагу вказувати потрібно лише для контролю цілісності.
Транзит газу через Україну
1 січня відбудеться історична подія – припинення російсько-української угоди на транзит газу з Росії до ЄС. Очікується, що остаточне припинення російських поставок нашою територією призведе до втрати Україною 1 мільярда доларів на рік від транзиту, що доволі відчутно в умовах шаленого бюджетного дефіциту. Але ці ризики здаються прийнятними на тлі очікувань від втрат Росії, що оцінюються на рівні близько 6,5 мільярдів доларів на рік (третина загального експорту «Газпрому» до ЄС).
Доплати вчителям
Новий рік принесе приємний подарунок українським вчителям – з 1 січня 2025 року усі педагоги зможуть отримувати щомісячну надбавку до зарплати у розмірі 1000 гривень «на руки» (тобто після сплати податків). А вже з вересня 2025 року доплата зросте до 2000 грн.
Відповідна постанова уряду діятиме до завершення воєнного стану в Україні.
Ліквідація МСЕК: встановлення інвалідності по-новому
З 1 січня будуть остаточно ліквідовані медико-соціальні експертні комісії (МСЕК), які, як зазначав прем’єр-міністр Денис Шмигаль, має замінити «цифрова, прозора, європейська модель». Цьому рішенню передувала низка скандалів через корупцію (усі пам’ятають фото сина керівниці Хмельницького обласного МСЕК, що лежить на ліжку, устеленому пачками з валютою), прокурорів-інвалідів, фіктивні медичні документи та діагнози.
Старі МСЕК мають замінити експертні команди лікарів у багатопрофільних закладах охорони здоров’я. Склад команд буде не сталим, а формуватиметься індивідуально під кожен випадок. А усі направлення, діагнози, документи та висновки фіксуватимуться у електронній системі.
Ряд медичних послуг стануть платними
Але і це ще не остання зміна у медичній сфері. З 2025 року набирає чинності перелік лікарських послуг, які державні та комунальні заклади надаватимуть пацієнтам платно.
Таким чином, з 1 січня 2025 року пацієнтам доведеться платити за:
- звернення без направлення лікаря, крім випадків, коли воно не вимагається;
- медичні послуги за договорами з юридичними особами;
- послуги у медичних закладах сектору безпеки і оборони та Державного управління справами, якщо пацієнти не належать до визначених категорій;
- послуги за місцем проживання, якщо звернення спричинене бажанням пацієнта, а не медичним станом;
- можливість самостійно обрати лікаря у стаціонарі;
- перебування у палаті з підвищеним рівнем комфорту та сервісу.
Медичні заклади самостійно визначатимуть вартість своїх послуг. У міністерстві пояснюють, що лікарні мають оприлюднити повний перелік платних і безоплатних послуг, а оплатити їх можна буде у безготівковій формі на офіційні рахунки.
Водночас, з 1 січня розширюється програма «Доступних ліків», за якою пацієнти можуть отримати медичні препарати безкоштовно або з частковою доплатою. За інформацією Кабміну, мова йде про 30 нових діючих речовин: зокрема, препарати для ревматологічних, неврологічних, очних та ендокринологічних хвороб.
Джерело: ITV