Що таке літнє сонцестояння? Ось що вам потрібно знати

Що таке літнє сонцестояння? Ось що вам потрібно знати
7 Липня 2024, 18:36
Поділитися:


Джерело: nationalgeographic.com, Майкл Грешко

Цього року літнє сонцестояння у Північній півкулі припадає на 20 червня о 16:50 за східним часом. Південніше екватора цей момент знаменує початок зими. Сонцестояння відбуваються одночасно по всьому світу, але їх місцевий час варіюється залежно від часових поясів.

Традиційно літні та зимові сонцестояння допомагали відзначати зміну сезонів разом з весняним та осіннім рівноденнями. Однак сучасні метеорологи офіційно використовують температурні записи для визначення меж між сезонами. Що ж таке сонцестояння і як їх святкували протягом історії? Ось усе, що вам потрібно знати.

Що таке сонцестояння? Сонцестояння відбуваються через те, що вісь обертання Землі нахилена приблизно на 23,4 градуси відносно орбіти Землі навколо Сонця. Цей нахил викликає зміни пір року, оскільки Північна і Південна півкулі отримують нерівномірну кількість сонячного світла протягом року. З березня по вересень Північна півкуля нахилена до Сонця, що спричиняє весну і літо. З вересня по березень Північна півкуля нахилена від Сонця, тому відчуваються осінь і зима. У Південній півкулі сезони протилежні.

Двічі на рік, під час сонцестояння, вісь Землі найбільше нахилена до Сонця. Півкуля, нахилена до Сонця, має найдовший день, тоді як півкуля, нахилена від Сонця, має найдовшу ніч. Під час зимового сонцестояння в Північній півкулі, яке завжди припадає приблизно на 22 грудня, Південна півкуля має літнє сонцестояння. Під час літнього сонцестояння в Північній півкулі, яке завжди припадає приблизно на 21 червня, Південна півкуля має зимове сонцестояння.

Можна також подумати про сонцестояння в термінах, де на Землі знаходиться Сонце. Коли в Північній півкулі літнє сонцестояння, Сонце знаходиться прямо над Тропіком Рака (23,5 градусів північної широти). Під час зимового сонцестояння в Північній півкулі Сонце знаходиться прямо над Тропіком Козерога, південним дзеркальним відображенням Тропіка Рака.

Чи інші планети відчувають сонцестояння? Земля не єдина планета з сонцестояннями та рівноденнями; будь-яка планета з нахиленою віссю обертання також відчуває їх. Планетарні вчені використовують сонцестояння та рівнодення для визначення “сезонів” на інших планетах нашої Сонячної системи.

Однак сезони на інших планетах не еквівалентні земним через кілька причин. По-перше, планети відрізняються своїм нахилом осі: вісь Венери нахилена всього на три градуси, тому сезонні відмінності між венеріанським літом і зимою набагато менші, ніж на Землі. Крім того, такі планети, як Марс, мають менш кругові орбіти, ніж Земля, що означає, що їх відстані від Сонця змінюються більш драматично, з відповідно більшим впливом на сезонні температури.

Нахил осі Землі грає набагато більшу роль, ніж її майже кругова орбіта, у керуванні річними сезонами. Земля робить своє найближче щорічне наближення до Сонця приблизно через два тижні після грудневого сонцестояння, під час зими в Північній півкулі. Земля знаходиться найдалі від Сонця приблизно через два тижні після червневого сонцестояння, під час літа в Північній півкулі.


Notice: Undefined variable: readAlsoLabel in /home/socport/obukhiv.info/www/site/templates/blocks/BlockTypeRelated/rss.php on line 3

  • В пізньонеолітичному могильнику у Франції знайшли "українські" сліди

  • Перший зафіксований поцілунок людства був раніше, ніж ми думали

  • 54 000 років тому люди і неандертальці могли співіснувати в ЄвропіSource link