Сьогодні світ відзначає 75-ту річницю завершення Другої світової війни

image
2 Вересня 2023, 18:58
Поділитися:

2 вересня 1945 року, в Токійській бухті на борту американського лінкора «Міссурі», було підписано Акт про беззастережну капітуляцію Японії, що ознаменувало завершення Другої світової війни – найкривавішої та наймасштабнішої війни в історії людства. Церемонія підписання акта тривала 20 хвилин. Від імені Радянського Союзу підпис поставив українець генерал-лейтенант Кузьма Дерев’янко.

Найкривавіша війна минулого століття розпочалася 1 вересня 1939 року із захоплення Німеччиною Польщі. Радянський Союз вступив у війну 17 вересня, відшматувавши собі Західну Україну та Західну Білорусь. 7 грудня 1941 року Японія напала на американську військову базу Перл-Гарбор (Гаваї), втягнувши у війну США.

Загалом протягом шести років війни воєнні дії відбувалися на територія 40 країн світу, забравши життя понад 80 млн жителів планети Земля. Окрім того, під час тієї війни були здійснені найбільші в історії злочини проти людства (зокрема Голокост), а також вперше і востаннє використана атомна зброя.

Україна – одна з найбільш постраждалих у роки ІІ світової війни. Головні події війни СРСР і Німеччини, яка розпочалася 22 червня 1941 року, точилися саме на нашій території. Лише з Приірпіння більше трьох тисяч наших земляків пішли на фронт, 952 жителів Приірпіння не повернулися з поля бою, серед них – 26 добровольців, випускників 10-го класу Ірпінської середньої школи. Великих збитків завдали воєнні дії краю. Були зруйновані залізничні мости, підприємства, водонапірні башти, бурові свердловини, лінії електромережі, спалені хати (в Гостомелі – 60, Біличах – 35, Романівці і Стоянці – 9).

Сьогодні ми згадуємо про ті криваві роки у дні, коли Україна палає у вогні російсько-української війни, яка визнана найстрашнішою людською катастрофою з часів ІІ світової війни. Ми знову втрачаємо кращих синів і дочок, міста, села, родючі землі. Але знаємо і віримо, що правда завжди перемагає.

Україна вистояла у тій війні і обов’язково переможе у цій – нав’язаній російським агресором. Проте справедливій боротьбі за ВОЛЮ, САМОСТІЙНІСТЬ, ЄВРОПЕЙСЬКІСТЬ!

Як відомо, Друга світова війна для України розпочалася 1 вересня 1939 року із німецьким вторгненням в Польщу. СРСР вступив в Другу світову 17 вересня 1939 року на боці нацистської Німеччини. В цей день радянські війська вступили в Польщу та окупували Західну Україну та Західну Білорусь. Нацистсько-комуністичний союз був зруйнований 22 червня 1941 року із німецьким вторгненням в СРСР. 7 грудня 1941 року Японія напала на американську військову базу Перл-Гарбор (Гавайські острови). Так Японія розпочала війну проти США та Великої Британії на Тихому океані і в Азії. Згодом війну США оголосили Німеччина та Італія. Після перемоги над нацистською Німеччиною, 9 серпня 1945 року, СРСР оголосив війну Японії.

Друга світова війна тривала шість років. В цій війні брала участь 61 країна світу (80% населення Землі). Воєнні дії відбувалися на територіях 40 країн. Друга світова забрала життя щонайменше 80 мільйонів людей (як цивільних так і військових). Окрім того, під час тієї війни були здійснені найбільші в історії злочини проти людства (зокрема Голокост), а також вперше і востаннє використана атомна зброя.

Беззастережна капітуляція Японії означала завершення Другої світової, але окремі військові конфлікти, породжені нею, точилися ще декілька років. Організований спротив радянській владі на Західній Україні тривав до 1954 року, а окремі сутички – до 1960.

Варто нагадати, що вихідці з України зробили значний внесок у перемогу над нацизмом та союзниками Німеччини. На боці Об’єднаних Націй вони воювали у складі армій Великої Британії та Канади — 45 тисяч осіб, Польщі — 120 тисяч, СРСР — близько 6 мільйонів, США — 80 тисяч і Франції 6 тисяч, а також в самій Україні в лавах УПА перебувало до 100 тис. осіб.

Із закінченням воєнний дій, членами антигітлерівської коаліції був визначений повоєнний устрій світу та створені міжнародні інститут, зокрема Організація Об’єднаних Націй, які діють й понині і виконують головну роль в міжнародних відносинах.

Крім того, в результаті Другої Світової війни серйозно змінилися світові кордони. Так згідно з Ялтинськими домовленостями (лютий 1945 року), двосторонньою угодою між СРСР та Чехословаччиною (29 червня 1945 року), радянсько-польським договором (16 серпня 1945 року), Паризькою угодою між СРСР та Румунією (лютий 1947 року) більшість українських етнічних територій були включені до СРСР у складі УРСР.

Джерело: Містоінформ