Розлучення за наявності дітей: що потрібно знати про процедуру та витрати | Трибуна

Розлучення за наявності дітей: що потрібно знати про процедуру та витрати | Трибуна
17 Липня 2024, 21:12
Поділитися:

Розлучення – процес неприємний та кропіткий, особливо якщо подружжя має спільних дітей. Навіть якщо чоловік та дружина мирно вирішили всі спірні питання, шлюборозлучний процес може затягнутися. Як оформити розлучення, якщо є спільні діти, скільки це коштуватиме та які документи необхідні, розповідає «Трибуна-Бровари» з посиланням на «Факти ICTV».

Загалом укладання та розірвання шлюбу здійснюють органи РАЦСу. Проте якщо подружжя має неповнолітніх дітей, заява про розлучення подається до суду за місцем проживання.

Якщо чоловік та дружина мають дорослих дітей або дитина не є спільною, розлучитися можна і через РАЦС.

Адвокат із розлучень Павло Осадчий зазначає, що пара має подати до суду позовну заяву про розірвання шлюбу.

«Насправді більшість людей думає, що, звертаючись до суду про розлучення, там вирішуються всі питання комплексно – і щодо дітей, і щодо майна. Але це не так. Це різні питання. Якщо говорити суто про розлучення, то вирішується лише одне питання – люди більше не чоловік і не дружина. Крапка. Більше нічого не розглядається. Усе інше – це окремі заяви, правила та провадження. Тобто можна просто розлучитися, а всі питання щодо дітей та майна вирішити особисто за замовчуванням, не оформляючи інших документів», – каже адвокат із розлучень.

Тобто якщо подружжя добровільно та мирно вирішило всі спірні питання щодо дітей та майна, воно може просто подати заяву про розлучення до суду і все.

«Також є другий варіант врегулювання питань – договірний. Щодо дітей можна підписати договірну угоду, нотаріально її завірити. У цьому договорі можна чітко все прописати – місце проживання дитини, визначити участь кожного з батьків у її вихованні та утриманні, а також прописати, як батько дитини (який, наприклад, проживає окремо) спілкуватиметься з дитиною – конкретні дні та навіть години», – каже Осадчий.

Але якщо між батьками є спір, він може бути вирішений третім способом – зверненням до служби дітей.

«Можна звернутися до служби дітей та отримати розпорядження про визначення місця проживання дитини. Також батько, якому забороняють бачитись із дитиною, може звернутися до служби з проханням усунути перешкоди для спілкування та встановлення графіка», – зазначає адвокат.

Осадчий додає, у разі невиконання сторонами розпорядження, чоловік або дружина мають право захищати свої права в судовому порядку.

«У таких справах також бере участь як третя особа служба дітей, яка дає свій висновок про доцільність визначення місця проживання дитини або про встановлення факту перешкод у спілкуванні з дитиною і встановлення графіка в судовому порядку», – каже Павло Осадчий.

Етапи розлучення

Вирішити всі спірні питання щодо дітей та майна. Краще зробити це до розлучення, завіривши договірну письмову угоду або за замовчуванням.
Підготувати та зареєструвати в секретаріаті суду позовну заяву.
Перше судове засідання буде через 30 днів після розгляду заяви.
Якщо всі спірні питання вирішені добровільно, без суперечок, на першому засіданні суд ухвалить рішення про розірвання шлюбу.

Якщо ж спірні питання залишаються, їх потрібно окремо оскаржувати через суд. У такому випадку друге засідання буде через один – три місяці.

Рішення про розлучення набуває чинності через 30 днів. Після цього суд протягом трьох днів надсилає витяг із судового рішення в РАЦС для реєстрації розлучення.

Після внесення змін у реєстраційні книги кожному з подружжя буде видане свідоцтво про розлучення.

Які документи потрібні для розлучення

Окрім заяви про розлучення, чоловік та дружина мають подати до суду такі документи:

позовну заяву про розлучення – вказується особиста інформація про сторони (ПІБ) та інших учасників справи – позивача і відповідача, адреса проживання, вимога про розгляд заяви про розлучення, описання причин та обставин, чому вирішили розлучитись, докази своєї правоти та документи, що її підтверджують;
свідоцтво про шлюб;
свідоцтво про народження дітей;
квитанція про оплату судового збору.

Документи потрібно подати до суду у двох примірниках.

Крім того, якщо подружжя укладало письмову договірну угоду (про аліменти, поділ майна, місце проживання дитини після розлучення), її теж потрібно подати до суду.

Скільки коштує розлучення

Колишнє подружжя має сплатити судовий збір.

У 2024 році за подання заяви одним із подружжя про розірвання шлюбу стягується плата в розмірі 1 211 грн 20 коп.

За подання спільної заяви подружжя, яке має неповнолітніх дітей, сплачується судовий збір в розмірі 605 грн 60 коп.

ФОТО – Пильний погляд

Читайте також:

Розлучення: кредит твій – ти і плати?

Майно при розлученні, яке не ділиться за законом, можна поділити – адвокат

Нові правила виплат аліментів в Україні: що змінилося в 2024 році?

Сплата аліментів військовослужбовцями: чи стягуватимуть виплати із «бойових»?

Джерело: Трибуна – Бровари