Радіодиктант-2023: філологи назвали 10 найпоширеніших помилок | Трибуна

image
2 Листопада 2023, 20:30
Поділитися:

Філолог Василь Терещенко і докторка філологічних наук Ганна Дидик-Меуш розповіли про найпоширеніші помилки, яких могли припуститися слухачі Радіодиктанту національної єдності-2023. Деякі з учасників щорічного флешмобу почали сперечатися щодо пунктуації, яку використала авторка цьогорічного тексту Катерина Калитко. Правильний варіант диктанту, який має назву «Дороги України», розмістили 30-го жовтня. Експерти з мови на Радіо Культура поділились, як правильно потрібно було перевіряти слова і розділові знаки.

10 найпоширеніших помилок радіодиктанту

Село Обіч

Багато хто написав слово «обіч» як назву села, тобто з великої літери. Дидик-Меуш пояснює це тим, що, можливо, слово за звуковим складом прийняли за схожу назву міст.

Бганка

Це рідковживане слово, девербатив, пояснює фахівчиня з мови. Воно походить від давнього слова «бгати», або «впихати», «втискувати» й означає «зморшка». У тексті був застосований ще один девербатив – «вирва», що від слова «виривати».

При воротях

Це закінчення викликало питання у багатьох. Терещенко пояснює, що така форма літературна й правильна. А вживання його походить із Полтавщини.

«В половину висоти»: разом чи окремо?

Експертка з мови зазначає, що це складний випадок, і його потрібно просто запамʼятати.

«Тут ми бачимо орфограму, де чітко «в половину» пишеться окремо. Тут не відбулося повного зрощення між класичним прийменником «в» та іменником «половину», – підкреслила Дидик-Меуш.

Зелено-чорний прапор

За правилом відтінки кольорів пишуться з дефісом.

«З горба в долину»: проста перевірка

У цьому випадку йдеться про дві пари іменник + прийменник, тож тут діє правило: якщо між прийменником та іменником легко ставиться прикметник, то слова пишуться окремо.

«Немає» чи «не має»

Написання цього слова можна перевірити синонімом «нема». Якщо воно підходить – то й пишеться разом.

Подекуди та наприкінці

Тут діє правило складного прийменника, зазначає Терещенко. І йдеться не про іменник із відповідними прийменниками. Додає, що дехто розбиває це слово на цілих три.

Скільки тире пропустили слухачі

Дидик-Меуш поділилась, що теж припустилась помилок і пропустила цей розділовий знак у реченні «Підірвані мости лежать животами у своїх ріках – і ріки обіймають їх». Проте зазначає, що тут воно є абсолютно зумовленим і логічним.

Терещенко ж зізнався, що наставив тире більше, аніж потрібно було. «Авто стрибає з горба в долину, і серце стрибає, і хочеться сміятися…» інтерпретував це як метафору – авто протиставляється серцю. У реченні «Посічена обстрілами посадка зеленіє в половину висоти: зелено-чорний прапор» замість двокрапки також вжив інший розділовий знак, проте ділиться, що мотивації авторки не зрозумів. Повʼязує це з виразним авторським знаком.

Експерти додають, що двокрапка є більш фундаментальним знаком, аніж тире, тому слухачі і могли зробити помилки.

Перевіряти речення, коли ти підставляєш сполучник «що»

У реченні «У знищеному селі обіч — весна: обвуглене збіжжя, що тліло всю зиму, випускає вперті паростки скрізь по руїнах зерносховища» досить легко пояснити тире, адже тут пропущений член речення, та й взагалі його можна було не вживати, говорить Терещенко. А от двокрапка обовʼязкова, бо після неї йде пояснення.

В іншій частині тексту «Хаджибейським лиманом засмагла пара порається коло старої лози у вечірньому світлі – схоже на народну ікону» для тире є місце, і воно відображає висновок як наслідок, зіставлення і порівняння.

КОЛАЖ – Андрій Захарченко

Читайте також:

Новий український правопис: чи зміниться після рішення апеляційного суду?
Без «проєктів» та «етерів»: Окружний адмінсуд Києва скасував нову редакцію українського правопису
Кабмін затвердив нову редакцію Українського правопису: «индик», «проєкт» і «прем’єрка»
У Броварах під відкритим небом охочі писали диктант

Джерело: Трибуна – Бровари