"Мікологічна судмедекспертиза": як українські науковці розпізнали гриб за торішніми рештками

"Мікологічна судмедекспертиза": як українські науковці розпізнали гриб за торішніми рештками
9 Червня 2025, 18:48
Поділитися:


Джерело: Гриби України

Кілька тижнів спостережень, експертизи старих плодових тіл і мікроскопічна точність — саме такою була цьогорічна історія з відстеженням одного з найзагадковіших грибів лісів України.

21 квітня 2025 року в Києві, під час дослідження трухлявих колод, Sergey Orinenko виявив залишки торішніх грибів. Згодом, коли міколог Євген Руденко приїздив для дослідження амаурохети, йому вдалося визначити залишки як Catinella olivacea — надзвичайно рідкісного виду з родини дискоміцетів.

«Це було як судмедекспертиза — визначення по “трупикам”,» — жартує Руденко. — «Але це була командна робота, без перших фото ми б не здогадались, що це саме вона.»

Нові плодові тіла почали з’являтися на іншій колоді лише 20 травня і досі продовжують рости. Спостереження за катинелою стало справжньою мікологічною пригодою: гриб вкрай дрібний, ховається під колодами і має незвичну стратегію розмноження, відмінну від інших дискоміцетів.

«Більшість дискоміцетів поширюють спори через повітря, а ця катинела — з-під деревини. Її спори, ймовірно, розносяться ґрунтовими безхребетними,» — ділиться Руденко.

Користувачка Катерина Квітка-Горицвіт уже готова їхати на зйомку з макрооб’єктивом, а Sergey Orinenko просить не чіпати субстрат: там ще чекають на дослідження інші «зубастики».

Ця історія — приклад того, як українська наука на ентузіазмі та командній роботі продовжує відкривати невидимий світ грибів навіть без лабораторій.


Notice: Undefined variable: readAlsoLabel in /home/socport/obukhiv.info/www/site/templates/blocks/BlockTypeRelated/rss.php on line 3

  • У Биківнянському лісі виявили рідкісного паразита трутовика

  • Перші білі гриби й моховички з’явились у лісах Броварщини

  • На Київщині грибники натрапили на моховики — і сперечаються

  • Фото грибів з Бучанського району викликало сумніви у фахівців

  • Грибники Ірпеня діляться знахідками і натхненням: серед них білі гриби



Source link