Програма захисту довкілля по-бориспільськи: 20 тис. грн на дерева в селах, 20 озер та одна сонячна електростанція

Програма захисту довкілля по-бориспільськи: 20 тис. грн на дерева в селах, 20 озер та одна сонячна електростанція
8 Грудня 2024, 20:16
Поділитися:

Програму охорони довкілля та раціонального використання природних ресурсів на найближчі три роки (з 2025 по 2027 рік) прийняли депутати на нещодавньому сесійному засіданні Бориспільської міської ради.

Які роботи та заходи планують виконати в межах програми за передбачені 2 млн 980 тис. гривень — читайте далі у матеріалі «Вістей».

Розробником програми виступило управління землеустрою та кадастру, співрозробником — головне управління житлово-комунального господарства виконавчого комітету Бориспільської міської ради. 

У обгрунтуванні необхідності затвердження програми її автори зазначили, що Бориспільщина та Бориспільська МТГ зокрема — один із провідних регіонів України, в якому зосереджена велика кількість промислових та комунальних об’єктів, магістралей міжнародного та загальнодержавного значення. У той же час це регіон, що досі відчуває наслідки Чорнобильської катастрофи. До погіршення стану навколишнього природного середовища, на думку авторів, призвело і збільшення кількості внутрішньо-переміщених осіб через воєнні дії в східних областях України. 

При цьому найгострішими проблемами довкілля, що потребують негайного вирішення, є забруднення атмосферного повітря, утилізація твердих побутових відходів, застаріла система каналізаційних очисних споруд, забруднення та висихання водних об’єктів. 

Про поганий стан довкілля свідчить і невтішна статистика, згідно з якою із більш ніж 150-ти природних озер Бориспільської громади 30% або висохли, або мають стан болотистої місцевості.

Окремо розробники програми виділили проблему закриття сміттєвого полігону в Борисполі, яка може бути вирішена лише після будівництва та введення в експлуатацію сміттєпереробного заводу. До цього часу громада має вирішити питання несанкціонованого накопичення побутового сміття в лісозахисних смугах, поблизу річок та озер та в інших місцях. 

Що конкретного пропонують розробники програми для хоча б часткового вирішення цих проблем? Якщо опустити загальні фрази про «сталий розвиток, інтеграцію екологічної політики до соціально-економічного розвитку, підвищення якості природних об’єктів до європейського рівня, формування екологічних цінностей та засад сталого споживання та виробництва, удосконалення системи охорони природи та впровадження принципів належного екологічного врядування» та іншу «воду», заходи, передбачені на найближчі три роки, наступні. 

Завданням номер 1 програми є збереження та відтворення зелених зон. Воно полягає, по-перше, в прийнятті участі в розробці плану просторового розвитку громади. Далі планується збільшити кількість висаджених дерев та кущів на території старостинських округів громади (тобто лише в селах). На це автори передбачили виділення 60 тис. грн — тобто по 20 тис. грн на рік. Ще заплановано створити нові зони відпочинку в населених пунктах громади — аж за 180 тис. грн.

Завдання номер 2 програми — збереження та відтворення водних об’єктів. Серед конкретних запланованих дій у цьому напрямку — виготовлення технічної документації на 20 водних об’єктів (за 100 тис. грн), паспортизація цих об’єктів (ще 100 тис. грн), прийняття на баланс комунальних підприємств громади (безоплатно) та підтримка їх стану (чистка, профілактика) — на це потрібно 1 млн 200 тис. грн, тобто по 400 тис. грн щороку. Ще 100 тис. грн має вистачити, на думку авторів, для створення зон відпочинку на цих 20-ти відтворених водних об’єктах.

Завдання номер 3 не менш важливе та стосується створення умов для раціонального управління побутовими відходами. Конкретними запропонованими діями є: відпрацювання правил використання майданчиків для сортування сміття (на це автори відводять рік та нуль гривень), виявлення стихійних сміттєзвалищ, проведення профілактичної роботи з населенням та контроль за вивезенням відсортованого сміття (три роки та нуль грн).

Завданням номер 4 визначено будівництво заводу для сортування та переробки сміття. Як його досягатимуть? Заплановано виготовити технічну документацію на земельну ділянку (вже у 2025-му році за 10 тис. грн), провести роботи з пошуку інвесторів (ця місія покладена на управління і відділи виконкому і має бути виконана протягом 2025-го року), розробити та затвердити детальний план території (за 50 тис. грн), провести проектно-вишукувальні роботи (50 тис. грн), виготовити проект (600 тис. грн) та організувати стратегію процесу сортування сміття, придатного для переробки.

Завдання номер 5 — будівництво павільйонів чистої води у селах Любарці, Рогозів, Іванків, Глибоке, Кучаків та Сеньківка. На думку авторів програми, це можна зробити за один рік та 30 тис. грн. 

Завдання номер 6 — будівництво очисних споруд — передбачає моніторинг ефективності мулових полів у південно-східній частині Борисполя протягом року. Фінансування не передбачено.

Завдання номер 7 — впровадження перспективних систем електропостачання. У межах його реалізації передбачили просвітницьку роботу щодо використання альтернативних способів добування електроенергії, вивчення та аналіз дозвільної системи по встановленню сонячних панелей (один рік та нуль грн) та реалізацію рішення Уряду щодо встановлення сонячних панелей на дахах адмінбудівель (шляхом придбання одного комплекту сонячної електростанції за 500 тис. грн у 2027-му році). 

Таким чином, всього на вирішення перерахованих завдань заплановано витратити 2 млн 980 тис. грн за три роки — з них 1 млн 600 тис. грн з місцевого бюджету та 1 млн 380 тис. грн з інших джерел.

Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl + Enter

Джерело: Газета «ВІСТІ» – Бориспіль. Новини. Інформація. Реклама