Про шкідливість/не шкідливість мікрохвильовок для здоров’я, – поради від Уляни Супрун

image
3 Березня 2019, 18:45
Поділитися:

Навколо мікрохвильової печі існує багато міфів, начебто вони роблять їжу шкідливою, випромінюють радіацію та навіть викликають рак. Очільниця МОЗ Уляна Супрун розповідає, чи може використання мікрохвильової печі зашкодити здоров’ю.

За словами Уляни Супрун, під час теплового впливу багато корисних речовин руйнується. Найбільш теплочутливими є водорозчинні вітаміни, такі як фолієва кислота, вітаміни В і С, які є в овочах. Саме тому важливо зважати на їхній спосіб приготування.

Під час дослідження вимірювали кількість зруйнованого вітаміну С під час різного впливу тепла: варіння, готування на пару та в мікрохвильовці. Найбільш ефективним методом для збереження вітаміну виявилось пароваріння — руйнувалась лише десята частина. Під час готування в мікрохвильовці — приблизно чверть, унаслідок варіння — майже половина.

В інших випадках підтверджено, що готування в мікрохвильовці краще зберігає водорозчинні вітаміни. До прикладу, в шпинаті зберігається більше фолієвої кислоти під час готування в мікрохвильовці, аніж просто на плиті.

Коли йдеться про овочі, додавання води під час готування може значно прискорити втрату поживних речовин. Наприклад, броколі, приготована в мікрохвильовці у воді, втрачає велику кількість антиоксидантів (від 74% до 97%). Водночас це впливає і на смакові якості. Готування на пару чи з малою кількістю води, навпаки, зберігає поживні речовини.

В деяких випадках готування не лише зберігає, а й сприяє кращому засвоєнню поживних речовин. До прикладу, лікопену в помідорах та каротиноїдів у моркві.

Як зазначає Уляна Супрун, існує головне правило: чим менше їжа піддається нагріванню, то більше поживних речовин вона зберігає. Мікрохвильова піч краща за варіння тим, що вітаміни не виварюються у воду, а саме приготування займає менше часу, що також сприяє їхньому збереженню.

Також пані Супрун звертає увагу на готування або розігрівання їжі в пластиковому посуді в мікрохвильовці. Мова про те, що деякі хімічні речовини можуть потрапляти в їжу під час нагрівання. Науковці звертають особливу увагу на два компоненти, які часто наявні в пластику — фталати і бісфенол-А (BPA). Перші додають для отримання прозорого та твердого пластика, другі — щоби зробити пластик м‘яким і гнучким.

Ці речовин пов‘язують із порушеннями роботи ендокринної системи через їх здатність впливати на рівень гормонів — естрогену і тестостерону. Дослідження останніх років показали, що BPA пов’язане з безпліддям, ожирінням, діабетом і репродуктивними проблемами. Зокрема, деякі дослідження вказують, що ця речовина збільшує ризики передчасного народження. Через ці докази в 2012 році FDA (Управління продовольства і медикаментів в США) заборонило використання цього компоненту в дитячих пляшечках та чашках.

Тому слід бути дуже уважним до посуду, особливо, якщо людина часто користуєтеся мікрохвильовкою.

Коли готуєте чи розігріваєте їжу в мікрохвильовій печі, зверніть увагу на наступні правила:

краще використовуйте скляний чи керамічний посуд.
Якщо користуєтесь пластиком для розігрівання чи вже підігрітої їжі — використовуйте лише призначений для цього пластмасовий посуд. Зазвичай на ньому є відповідне маркування.
Якщо такий посуд має пошкодження — не варто його використовувати. Це стосується старих, подряпаних чи тріснутих контейнерів. У них не тільки не варто розірівати їжу, а й просто залишати гарячу.
Ніколи не нагрівайте та не зберігайте продукти в пластикових контейнерах, які не призначені для харчових продуктів.

Джерело: Трибуна Бровари