Про гітлерівський режим на Макарівщині відкрили виставку у Макарові(фото)

Про гітлерівський режим на Макарівщині відкрили виставку у Макарові(фото)
6 Лютого 2025, 06:07
Поділитися:

До Дня пам’яті остарбайтерів та Дня пам’яті жертв Голокосту, комунальний заклад «Центр культури і дозвілля» спільно з Макарівським історико-краєзнавчим музеєм відкрили виставку про гітлерівський окупаційний режим на Макарівщини.

Виставка “Новий порядок” розповідає про встановлення гітлерівського окупаційного режиму на Макарівщині. Зокрема, газета “Нове Українське Слово” та фото німецьких вояків відображають життя за гітлерівської окупації.

Агітаційні листівки з фондів Державного архіву Київської області та документи з колекції проєкту “НепрOSTі лисчти” відображають процес агітації представників Третього райху щодо роботи в Європі. Спочатку мешканці Макарівщини їхали добровільно, але досить швидко цей процес став примусовим.

Фільтраційні справи та листи з фондів ДАКО розповідають про долю макарівчан Надію Ковбущенко та Лідію Мельник, які перебували на примусових роботах в Німеччині. Дівчата були вивезені разом в червні 1943 р. Мешкали в німецькому таборі № 23. «Не журиться мої родниї за мною, живу помаленьку, пока жива і здорова, дещо купила з одежи, так що є пока в що переменитись. На заводі получила туфлі на дерев’янім ходи за 840 [ТЕКСТ ЗАРЕТУШОВАНО] де взяти. Гроші у мене зараз [ТЕКСТ ЗАРЕТУШОВАНО] а це знову получила тютюн за 11/VIII , тепер подорожчав“, – пише в листі додому Лідія Мельник.

Також на виставці представлена макарівська газета “Стахановець” від 19 липня 1945 р., з фондів Макарівського архівного сектору Бучанської РДА, де вміщено спогади про перебування на примусових роботах мешканки Забуяння Марії Швець.

Матеріали Володимира Сиченка (Малика), Віталій Кулаковського та Емми Дембицької яскраво символізують в що для остарбайтерів перетворювалася фільтраційна перевірка. Відомі письменники до кінця свого життя перебували під ковпаком як українські націоналісти. А жінка після німецьких робіт потрапила до радянського спецпоселення на Колимі.

Ще одна ознака гітлерівського режиу – концтабори. На виставці представлені матеріали Григорія Йовенка, якому вдалося з групою друзів втекти від розстрілу з Бабиного Яру. Крім того на виставці представлені документи Івана Терещенка, який пережив пекло Аушвіца, але зумів вижити

Виставка працюватиме до 21 лютого 2025 р. Замовлення екскурсій за тел. 0679565818

Підписуйтеся на Telegram-канал MKV — джерело актуальних новин Макарівської громади й Київщини!



Джерело