Працюючі пенсіонери у 2024 році: алгоритм перерахунку пенсій | Трибуна
Працюючим пенсіонерам перерахунок виплат здійснюється після звільнення. При перерахунку враховується актуальний прожитковий мінімум та нові дані про стаж. Який розмір пенсії у працюючих пенсіонерів у 2024 році та від чого залежить сума виплати, розповідає «Трибуна-Бровари» з посиланням на «Факти ICTV».
Порядок проведення перерахунку пенсій працюючим пенсіонерам визначено:
законом України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» (частина 4, стаття 42);
постановою Кабінету Міністрів України № 185 від 23 січня 2024 року;
постановою правління Пенсійного фонду України № 10-1 від 18 травня 2018 року.
Базова формула розрахунку пенсій в Україні
Базово величина пенсії визначається множенням трьох показників:
середньомісячної зарплати за три попередні роки;
коефіцієнта, визначеного на підставі зарплати пенсіонера та її співвідношення із середнім значенням заробітної плати по Україні;
коефіцієнта стажу.
Зрозуміло, при визначенні кожної складової існують свої тонкощі. Але тим не менш, ця формула є основою розрахунку пенсійних виплат як для працюючих, так і для непрацюючих пенсіонерів.
Як різниться розрахунок пенсій працюючих і непрацюючих пенсіонерів
Різниться розрахунок пенсій у цих випадках в іншому. У низки пенсіонерів розмір мінімальної пенсії, як і надбавки за понаднормовий стаж, залежить від значення прожиткового мінімуму.
Якщо прожитковий мінімум збільшується, з ним і зростає пенсія непрацюючих українців. А ось тим, хто продовжує працювати на пенсії, такий перерахунок не роблять.
Якщо ж працюючий пенсіонер звільняється, тоді проводиться перерахунок виплат на підставі актуального прожиткового мінімуму.
Розмір пенсії працюючих пенсіонерів у 2024 році
Перерахунок пенсійних виплат працюючим пенсіонерам відбувся у квітні 2023 року. Він торкнувся тих, хто отримав ще не менше двох років страхового стажу. Пенсії зросли у 401 тис. українців у середньому на 221,74 грн.
Із 1 квітня 2024 року також відбувся перерахунок пенсій працюючим пенсіонерам. Пенсії автоматично перерахували пенсіонерам, які:
після призначення або попереднього перерахунку пенсії продовжували працювати та станом на 1 березня 2024 року набули 24 місяці страхового стажу;
відпрацювали менше ніж 24 місяці, але після призначення чи попереднього перерахунку пенсії пройшло два роки.
При цьому пенсія обчислюється із того заробітку, з урахуванням якого обчислено пенсію при її призначенні чи попередньому перерахунку, або враховується в тому числі заробіток, який людина одержувала, працюючи після призначення чи попереднього перерахунку пенсії. Водночас показник середньої зарплати (доходу), який було враховано під час призначення чи попереднього перерахунку пенсії, не змінюється.
Якщо після призначення чи попереднього перерахунку пенсії станом на 1 березня 2024 року пенсіонером набуто менше ніж 24 місяці страхового стажу, то перерахунок пенсії здійснюється не раніше, ніж через два роки після її призначення чи попереднього перерахунку з урахуванням лише набутого страхового стажу. При цьому заробітна плата для обчислення пенсії не змінюється.
Працюючим пенсіонерам, які отримують пенсію за вислугу років, перерахунок буде проведено у разі, якщо вони досягли пенсійного віку.
У 2024 році перерахунок пенсій із урахуванням збільшеного стажу відбувся для 654 тисяч працюючих пенсіонерів. Це близько 6,2% від їх загальної кількості. На 1 січня 2024 року в Україні нараховувалося 10,51 млн пенсіонерів.
Розмір збільшення пенсійних виплат визначається для кожного пенсіонера індивідуально (залежно від тривалості страхового стажу і зарплати). За даними Пенсійного фонду України, станом на квітень 2024 середній розмір пенсій у працюючих пенсіонерів становив 6 094,28 грн.
Виплата підвищених пенсій відбулася у червні 2024 року (з урахуванням підвищення за квітень та травень).
Переглянути результат перерахунку пенсії можна в особистому кабінеті на вебпорталі електронних послуг Пенсійного фонду України за ЦИМ ПОСИЛАННЯМ.
ФОТО – Андрій Захарченко
Читайте також:
Без черг та бюрократії: як оформити пенсію онлайн за допомогою Дія.Підпису
Реформа пенсійної системи: як працюватиме накопичувальна пенсія
Як отримати натуральну допомогу від Пенсійного фонду: інструкція
Оформлення пенсії за вислугу років у 2024 році: важлива інформація про документи та стаж
Джерело: Трибуна – Бровари