Понаєхавші, пасічники, хабарники і сифілітики "деревни Обуховки" в середині 18 ст. Бонус – Педина

Недавно в мережі зявилася його відсканована копія, а ще недавніше головний архіваріус нашого мікро-регіону Oleksandr Gerzhan відшифрував його, чим здійснив неоціненну послугу Мирославу, Обухову і його невидимим, але всюдисющим хтонічним богам.
Тексту багато, ідей, що саме в ньому можна знайти – ще більше.
Станом на зараз я прочитав його лише раз (чай не художня книжка) і перше, що мені прийшло в голову це:
1. ПОНАЄХАВШІ. Просто ДОФІГІЩА людей, місцем народження котрих вказаний не Обухів. Втім, навіть в ті далекі часи раннього прізвищетворення зустрічаються сучасні обухівські фамілії тих, кого я (і не тільки) називаю “старою кров’ю. Можливо, згодом я вирахую процент, а може піду іншим шляхом. Побачимо. Полювання тільки почалося.
2. ПАСІЧНИКИ. Теж немало і їх я теж розгляну окремим пунктом. Здається в ті часи ще не було рамкових вуликів. Зрештою, я памятаю прекрасний спогад обухівської старожилки Погребнюк Т.П., згідно з котрою ще у 1950-х (!) дехто використовував дупла старих верб над Кобриною для розведення бджіл. Від 20 до 50 вуликів у дворі – немало, враховуючи що навіть у радянський час 30 вважалося виробничою нормою людини, котра у колгоспі займалася лише ними.
3. ХАБАРНИКИ. Назва умовна, втім, у тексті зустрічаються тіпИ, котрі НЕ відробляли кріпаччину, а відкуплялися від неї. Чесно, я про таке вперше чую.
4. СИФІЛІТИКИ. Делікатне навіть зараз питання, тоді, ймовірно, було вироком (фізичним, моральним). Згадки про french (“французську хворобу”) у тексті непоодинокі і їх (і питання) теж треба буде виділити в окрему замітку.
Що буде сьогодні?
Сьогодні буде ПЕДИНА.
Нагадую, що перший раз я торкнувся цієї теми недавно у дописі під назвою ПЕДИНА В 1766 РОЦІ. ПЕРША ЗГАДКА (!), КУПА ЗАГАДОК (чит – https://surl.li/aghfyg ).Подивитися на шо було схоже село Обухів можна у нарисі ЖИТТЄВИЙ ПРОСТІР ОБУХОВА СЕРЕДИНИ 18 СТОЛІТТЯ: ДЕ ЖИЛИ, А ДЕ – НІ. ВИ ЗДИВУЄТЕСЯ (чит – https://surl.li/hwynes ).
По Педині. Коротко повторюся:
1. Це час, згідно з легендою із Січі прийшов козак Педина (арх. Федина, Федір). Легенд цих є купа (він і козак, і розбійник, і пан). Нюанс – він прийшов після зруйнування Січі, а в 1766 як ви розумієте, вона ще була. І буде 9 років. РАЗ.
2. Згідно з переписом “урочище Педина” ЗА селом Обухів. Іншими словами, його розміри були більш ніж скромними. ДВА.
3. В тексті використовується купа фонетичних форм, котрі фіксують цю саму (це саме, цього самого) Педину. Місцевість чи людину. Для повноти експерименту виписую їх всі. ТРИ.
***
- …Пахотная в урочищах у Педина в 2 верстах.
- …Пахотной в урочищах в Педани в 4 верстах.
- … Пахотная в урочищах в Педине в 2 верстах.
- … Пахотная в Педине в 1 версту.
- … В Педине в пол версты.
- … Пахотная в урочищах На Педени в 1 версту.
- … За Педином в 2 верстах.
***
Якщо бути семанитично строгим, то:
- У Педина – у кого
- В Педани, в Педине, на Педене – де
- За Педином – за ким.
Як видно, фонетичних варіантів купа – як чули так і писали.
Звичайно, виникає спокуса подумати що “у” (біля”) і “за” це за кимось, за місцем проживання людини. Хоча, мені здається, все простіше – за УРОЧИЩЕМ.
І наостанок. ІЗ ЦІКАВОГО
На карті с. Обухів 1741 року (ймовірно, найстарішій з існуючих) на материковій частини Педини позначений форпост, назва котрого свого часу була прочитана як “НИЖНІЙ МАЯК”.
В описі Обухова 1766 про нього, як власне, і про сам ретраншенмент на Городку не згадується. 25 років по тим часам це багато чи мало? Не знаю. Обидві споруди мали земляно-деревяне походження, а форпост, думаю, взагалі було шось невелике. Не знаю. Просто фіксую: на карті було – у переписі (описи інфраструктури теж є) – немає.
Ні тобі живого Педина, ні форпоста. Натомість є “пахота”. Щоправду, знизу вона під горою, чи зверху на ній – невідомо.
***
… Колись я знайшов в заростях вишняка і робінії на горі рівні рядочки хрону. Втім, я не настільки ужалений, шоб датувати ці залишки чужого городу 250-річним періодом.
Notice: Undefined variable: readAlsoLabel in /home/socport/obukhiv.info/www/site/templates/blocks/BlockTypeRelated/rss.php on line 3
-
Обухів+Українка на карті Київського повіту: що з нею категорично "не так"
-
Обухів-2: нова стаття про Старий Дообухів
-
Друге життя Гусляра із Українки
-
"Чоловіки на ярмарку" або шукай свого діда-2
-
Fiat Lux ("Хай буде світло") і проблеми астрономії в Обухові
Відео

