Покроковий алгоритм для пошуку зниклих військових: експертні поради | Трибуна

Покроковий алгоритм для пошуку зниклих військових: експертні поради | Трибуна
31 Жовтня 2024, 21:37
Поділитися:

На жаль, під час війни смерть та зникнення людей стають буденними явищами. В Україні за період повномасштабної війни зниклими безвісти вважають сотні військовослужбовців та цивільних осіб. Як в Україні знайти зниклого військового та що робити його родичам чи друзям, розповідає «Трибуна-Бровари» з посиланням на «Факти ICTV».

Зміст статті

Toggle

Пошук зниклого військового

«В Україні існує певний алгоритм дій, яким можуть користуватися рідні військовослужбовця, який зник. Він зазначений у законі Про правовий статус осіб, зниклих безвісти за особливих обставин», – на цьому наголошують юристи Безоплатної правничої допомоги.

Порядок дій:

звернутись до територіального центру комплектування та соціальної підтримки за місцем реєстрації чи мобілізації військового. За зверненням родичів центр надсилає офіційний запит до військової частини, де він служив на момент зникнення. Там проводять службове розслідування й дають відповідь про статус військовослужбовця: військовополонений, зниклий безвісти, самовільно залишив військову частину чи загиблий (померлий). ТЦК та СП повідомляє родичам результат запиту, родичі мають право на отримання Витягу зі службового розслідування;
звернутися до Об’єднаного центру при Службі безпеки України з координації пошуку та звільнення людей. Повідомлення про обставини зникнення подається через ЦЮ ФОРМУ;
звернутися до Національного інформаційного бюро за номером 16-48;
подати Заяву про розшук особи, зниклої безвісти за особливих обставин, до територіального органу Національної поліції України. У заяві вказується максимально повна відома заявнику інформація щодо захисника та його зникнення – всі відомі обставини щодо місця перебування, особливих прикмет (татуювання, шрами, пірсинг і т. д.), речей, які він міг би мати із собою (мобільний телефон, документи, прикраси) тощо;
також найближчий родич захисника має здати біологічні зразки для порівняння ДНК-профілів. Заяву про розшук особи, зниклої безвісти за особливих обставин, можна подати:
звернувшись до територіального підрозділу поліції;
на телефон 102 (цілодобово).

Через 24 години з часу подання заяви про зникнення (відповідно до ст. 60 КПК України), потрібно отримати витяг із ЄРДР, де безпосередньо буде зазначено ПІБ слідчого у справі. Також можна звернутися до Червоного Хреста та Служби безпеки України, яка передасть інформацію до спеціальної комісії щодо військовополонених.

Ще можна звертатися до Міністерства оборони, а саме до Управління розвідки, якому надані відповідні повноваження щодо повернення полонених.

Алгоритм пошуку зниклих безвісти під час війни

Якщо ви втратили звʼязок зі своєю рідною людиною та не можете її самостійно знайти, Національне інформаційне бюро (НІБ) пропонує скористатися таким алгоритмом дій:

щоб повідомити про зникнення рідної людини, зверніться до НІБ за телефоном гарячої лінії 1648 та +38 (044) 287-81-65;
зверніться до Національної поліції із заявою про зникнення людини;
здайте генетичний матеріал для ДНК із метою пошуку людини;
зверніться до ОЦ СБУ;
зверніться до делегації МКЧХ (Міжнародний комітет Червоного Хреста).

Якщо ви не змогли додзвонитися на гарячу лінію НІБ, повідомити про зникнення можна:

на сайті, обравши відповідну форму для звернення (Полон, Зникнення, Депортація/примусове переміщення дорослого чи дитини тощо);
у Telegram-бот – @nib_uncp_bot ;
у Viber-бот – @nib_uncp_bot .

НІБ приймає звернення про:

полон;
зникнення;
депортацію/примусове переміщення дорослого;
депортацію/примусове переміщення дитини;
примусову мобілізацію на ТОТ;
загибель.

Щоб знайти зниклого військового:

спершу варто зібрати всі можливі факти й докази, необхідні для розшуку військовослужбовця;
повідомте до НІБ, у будь-який зручний для вас спосіб – зателефонувати на гарячу лінію за номером 16-48 або ж (044) 287-81-65, чи скористатися чат-ботом (шукайте вище);
зверніться до Об’єднаного центру з пошуку та звільнення полонених при СБУ за телефонами (067) 650-83-32, +38(098)321-11-21, або ж надішліть листа на електронну адресу: [email protected].
зателефонуйте на гарячу лінію Офісу уповноваженого з питань осіб, зниклих безвісти за особливих обставин, за коротким номером: 1698, або за номером 0-800-339-247, +38(095)-896-04-21 (для дзвінків з-за кордону через месенджери Viber, WhatsApp, Signal);
подайте заяву до територіального підрозділу поліції. Обовʼязково зафіксуйте реєстраційний номер заяви, а також заберіть витяг із ЄРДС, де буде зазначено ПІБ слідчого. За кожним фактом зникнення, викрадення або потрапляння у полон відкривається кримінальне провадження;
дізнайтеся ПІБ слідчого, який веде досудове розслідування, можна у СБУ;
здайте біологічний зразок для виведення ДНК-профілю для можливого подальшого їхнього порівняння.

Грошові нагороди, які виплачувались військовому, будуть отримувати його родичі, поки процес пошуку триватиме. Крім того, родичі військовослужбовців Сил оборони України, які вважаються зниклими безвісти, можуть звернутися до Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини для того, щоб здійснити портретне експертне дослідження.

Тобто, якщо на фото чи відео з полоненими українськими військовими ви помітили людину, схожу на вашого родича, можна провести спеціальне дослідження з ідентифікації військовополоненого за ознаками зовнішності. Таке дослідження здійснює Київський науково-дослідний інститут судових експертиз.

Для цього рідним необхідно звернутись до Уповноваженого із письмовим зверненням та надати фото та відеоматеріали. Проте мають бути виконані обовʼязкові умови:

знайдені зображення обличчя на фото та відео полонених мають бути чіткими та якісними (не розмитими й придатними для встановлення індивідуальних ознак зовнішності);
якщо у кадрі зафіксовано декілька осіб рідним необхідно чітко вказати, яку саме особу необхідно дослідити (вказати місце розташування у кадрі або ознаки одягу);
порівняльні зразки (фото військовослужбовця до зникнення безвісти) мають бути якісні, чіткі, нові та у кількох варіантах;
обличчя особи в порівняльних зразках має бути в тому ж самому ракурсі (нахилі), що й на знімку чи відеозаписі.

Куди звертатися, якщо військовий кілька днів не виходить на звʼязок

Якщо ваш родич чи близька людина долучилася до лав ЗСУ, вам необхідно занотувати дані про місце служби рідного воїна. Ця інформація стане в пригоді у випадку виникнення запитань.

Основна інформація, яку ви повинні зібрати:

номер військової частини, де проходить службу ваш захисник;
посада, рота, батальйон;
військове звання;
прізвище, імʼя, посада та номер телефону безпосереднього командира;
прізвище, імʼя командира військової частини, його номер телефону чи номер гарячої лінії бригади;
прізвище, імʼя та номер телефону заступника командира військової частини з морально-психологічного забезпечення;
контакти ТЦК та СП, яким призивався військовий;
контакти бойових побратимів вашого захисника.

Заступник Міністра оборони України Ганна Маляр спільно ГО «Громадський рух Жіноча сила України» та Службою психосоціальної підтримки сімей військовослужбовців розробили посібник «Родинам захисників».

Він допоможе родинам, рідний воїн яких довго не виходить на звʼязок, зрозуміти, що відбувається.

Якщо з військовим немає звʼязку понад три дні без попередження – рідні мають звернутися до безпосереднього командира.
Якщо звʼязок із командиром відсутній – ви маєте звертатися до командира частини чи його заступника з морально-психологічного забезпечення.
Якщо з військовослужбовцем відсутній звʼязок понад 10 днів без попередження, а звʼязку з командиром у рідних немає – рідні мають звернутися до ТЦК та СП за місцем призову військового.
Якщо є додаткові питання, або проблемні питання не вирішуються, звертайтесь на гарячу лінію Міністерства оборони України – 0 800 500 442.

ФОТО – ArmyInform

Читайте також:

В Україні запрацювала платформа для пошуку військовополонених і зниклих безвісти

На Київщині запустили Telegram-бот для пошуку зниклих людей

Якими державними пільгами можуть користуватися родичі військових: пояснення від юриста

В Україні відбиратимуть і зберігатимуть ДНК-зразки військовослужбовців та правоохоронців

Джерело: Трибуна – Бровари