Первинна медицина: про зміни, які відбулися і які очікуються

image
15 Травня 2019, 12:24
Поділитися:

8 травня на засіданні Кабінету Міністрів Україні в.о. міністра охорони здоров’я Уляна Супрун і голова Національної служби здоров’я України Олег Петренко презентували результати трансформації системи охорони здоров’я і подальші етапи змін, – зазначає МОЗ.

Так, за півтора року трансформації системи охорони здоров’я:

українці вперше в історії отримали право вільно обирати та змінювати свого лікаря. Нині свій вибір зробили вже 27,5 млн українців. До яких лікарів первинної медицини ще можна записатися в Броварах, читайте ТУТ.
До змін долучились понад 1200 медичних закладів сімейної медицини.
Уперше в історії вдалося залучити до трансформації охорони здоров’я приватні заклади – нині це кожен п’ятий заклад, де можна обрати сімейного лікаря. Приватні заклади починають конкурувати з комунальними, держава – працювати з бізнесом.
Уперше в історії України діти та дорослі з груп ризику повністю забезпечені необхідними вакцинами. Щеплення від кору можуть робити всі дорослі, в яких відсутній імунітет. Крім того, вже влітку приватні заклади отримуватимуть вакцини так само, як комунальні.
Програмою «Доступні ліки» українці скористалися вже понад 35 млн разів. Цього року програма перезапустилась – із електронним рецептом через Національну службу здоров’я. У яких броварських аптеках можна отримувати ліки за електронним рецептом, читайте ТУТ.
З липня 2018 року заклади, які співпрацюють із Національною службою здоров’я України, надають чіткий пакет первинної медичної допомоги повністю безоплатно.
Усі заклади сімейної медицини в Україні автономізувалися й стали комунальними некомерційними підприємствами. Вони більше не утримуються коштом бюджету, мають стабільні виплати від НСЗУ і можуть вільно організовувати свою роботу, впроваджувати гнучкі заробітні плати, мати рахунки в банку та депозити.
Хороший лікар приносить своєму закладу більше фінансування та сам заробляє більше. У закладах, де ефективно вибудована система мотивації персоналу, заробітні плати сімейних лікарів та медичного персоналу виросли в 2-4 рази.
За рік відсоток комп’ютеризованих закладів сімейної медицини зріс з 3% до 97%. Усі декларації з пацієнтами укладаються в електронному вигляді, медзаклади укладають договори і звітують  НСЗУ також в електронній формі. З березня в тестовому режимі запрацювала електронна медична картка, з квітня стартував електронний медичний рецепт. Розробляється функціонал електронного направлення та електронного лікарняного. Поступово кількість паперів у роботі медиків зменшуватиметься, а комп’ютер буде економити більше часу для найважливішого – спілкування з пацієнтами.

За словами голови ГСЗУ Олега Петренка, статус лікаря первинки зростає. Українські терапевти, педіатри і сімейні лікарі почали отримувати достойну зарплату в легальному полі. За 9 місяців роботи Національна служба здоров’я виплатила медзакладам за обслуговування пацієнтів 8,9 млрд грн.

 Як система охорони здоров’я розвиватиметься

У 2019 році МОЗ України презентує перший в історії України гарантований пакет медичних послуг, який має змінити псевдо-безкоштовну медицину.

Гарантований пакет – це послуги первинної, спеціалізованої амбулаторної, стаціонарної медичної допомоги, а також екстрена, паліативна та реабілітаційна допомога. Це базовий набір життєво необхідних медичних послуг, які затверджуватиме восени 2019 Верховна Рада разом із Державним бюджетом на 2020 рік.

Щоб із 2020 року запрацювала програма медичних гарантій, необхідно, щоб восени 2019 року всі заклади спеціалізованої допомоги підписали договори з Національною службою здоров’я.

Для цього вони мають автономізуватися, комп’ютеризуватися та мати відповідне обладнання. Це все реалістичні завдання, які первинка виконала, тож це можливо й на рівні спеціалізованої допомоги.

З 2020 року в країні діятиме єдиний медичний простір. Відомчі заклади, як Феофанія та заклади Національної академії медичних наук, почнуть також перехід на фінансування за принципом «гроші йдуть за пацієнтом» й стануть відкритими для всіх.

Джерело: Трибуна Бровари