Перші кроки до храму: поради для тих, хто шукає духовний шлях

Перші кроки до храму: поради для тих, хто шукає духовний шлях
23 Червня 2024, 18:35
Поділитися:


Сьогодні поговоримо з чого почати людині, котра вирішила сходити до храму помолитись. Як це правильно зробити.

Головне – бажання. Якщо є бажання – треба йти.

Бажано побути на службі.

Також одразу або найближчим часом підійти до священника познайомитись, поспілкуватись. Щоб він знав, що в храмі є нова людина, якій треба приділити увагу. Підказати, що і як робити. Направити.

Якщо він зайнятий – домовитись про зустріч. Починати треба з розмови.

Як бути жінкам з хусткою, спідницею

Дякувати Богу, наша Церква отримала томос про автокефалію, скинула окови московитської ідеології “руського міру” і рухається до джерел християнства. В Церкві людина є цінністю. “Субота для людини, а не людина для суботи” говорив Христос своїм учням. Він показав нам шлях до внутрішнього наповнення особи, а не до зовнішньої форми. “Царство Боже всередині вас є’’.

Предстоятель нашої Церкви митрополит Епіфаній в своїх інтерв’ю не один раз наголошував, що жінка в Церкві вільна. Ніхто не має права її змушувати одягати хустку, або спідницю.

Чи можна в “жіночі дні” йти до храму

Так, це теж не є перешкодою. Єдине, в “ці дні”, жінки за традицією не приступають до Таїнств Церкви. Але є співучасницями Богослужінь.

Як ставити свічки

Є різні підходи. Хтось ставить свічку за кожне ім’я, хтось ставить одну свічку згадуючи імена всіх живих, і одну свічку за всіх спочилих. Тут кожен сам вирішує. Головною є молитва, згадування людини перед Богом.

Зараз так само змінюється відношення до свічників, люди вчаться не розділяти свічники за здоров’я і за упокій, а ставлять свічки на один підсвічник і моляться. Це теж чудова практика. Ми відходимо від розділення. В Михайлівському Золотоверхому соборі висить табличка:

Перші кроки до храму: поради для тих, хто шукає духовний шлях

Яке Богослужіння краще відвідати для початку

Головним Богослужінням Церкви є Літургія. Це найкрасивіше, найурочистіше Богослужіння. В ньому відкривається найбільший містичний сенс Християнства – єдність людини з Богом в спільному зібранні людей.

Літургія це грецьке слово, яке перекладається, як Спільна Справа. Це слово дуже точна, символічна і змістовна підказка нам, що Богослужіння є спільною дією. Лише в зібравшись разом для “переломлення Хліба”, тобто на Літургію, ми можемо здійснити найефективнішу молитву для самого себе і всього світу. Слово “церква”, яке ми знаємо, воно означає не храм і не релігійну споруду, а походить від грецького «еклесіа», що означає “зібрання” народних зборів, а в християнстві зібрання народу Божого в певному місці для молитви.

Перші Літургії в давній Церкві проходили в зібранні людей навколо апостолів. Апостол Павло часто в своїх посланнях зібрання віруючих порівнює з тілом: ‭1 Коринтян 12:27

Ви — тіло Христа, а окремо ви члени.

Це дуже важливе порівняння. В грецькому тексті Євангелія стоїть термін σῶμα, читається, як “сома”, і дослівно перекладається як тіло або цілісність. Наші перекладачі св. Кирил і Мефодій обрали слово тіло, бо воно надає великий сенс церковному зібранню. Так, як в нашому тілі, кожен орган не є зайвим, а є необхідним і виконує свою дію для функціонування всього організму. Так і в зібранні віруючих людей, кожна людина є цінною і незамінною.

Тому зібрання людей в храмі це і є Христова Церква, де кожен є важливом членом єдиного тіла.

Охрещені люди, котрі не відвідують спільних богослужінь, кажучи: мені не потрібен “храм”, “посередник між мною і Богом”, “головне, що Бог у мене в душі”, дуже сильно помиляються. Не розуміючи християнства зовсім. Такі люди самі самі себе відсторонюють від Бога і Тіла Христового. Це роз’єднання, і воно дуже небезпечне.

Такі люди стають формально віруючі. Вони визнають існування Бога, як вищої сили. За традицією називають себе християнами (бо хрещені), але ігнорують зібрання віруючих. Живуть самодостатнім життям, забезпечуючи лише зовнішній комфорт. Таким людям Христос не потрібен як Спаситель. Богу надають наряди, які Він має для них зробити, а мати стосунки з ним вони не готові.

Це приблизно виглядає так: я знаю щось про Бога, але сам Бог мені не потрібен.

Слово Релігія, (від лат. religio — зв’язок, або religare — бути з’єднаним, мати стосунки).

Ніхто з нас, маючи хворобу, не одужує і не задовольняється тим, що визнає існування лікаря, або лікарні. Щоб отримати здоров’я треба мати взаємодію (зв’язок, стосунки) з лікарем. Треба прийти в лікарню і потрапити на прийом до лікаря. Але і цього не достатньо для здоров’я. Лікар має призначити якісь ліки, процедури, виконання яких має дати одужання.

Точно так само і з Церквою. Визнавати існування Бога це добре, але цього недостатньо. З Богом треба взаємодіяти на його “території”, в зібранні віруючих, котрі вчаться служити і бути вірними Йому.

Саме тому вище було сказано про спілкування зі священником. Він зможе підказати конкретно вам, як і що краще робити, щоб прийти до пізнання Бога, або як вирішити ту чи іншу проблему.

Господь відкрив себе людям і сказав апостолу Петру:

І Я тобі кажу, що ти є Петро; і на цій скелі Я збудую Свою Церкву, і брами аду не переможуть її. ‭Матвія 16:18

Перші кроки до храму: поради для тих, хто шукає духовний шлях

Кожному з нас потрібна міцна опора (скеля) в цьому житті. Саме такою опорою є Христова Церква. Тому так важливо для людини, бути в Церковному зібранні.

На мою думку, саме з Літургії треба починати своє знайомство з церковним богослужінням.

Коли проходять Літургії

В неділі і святкові дні зранку. В деяких храмах і в інші дні. На Літургії виконують церковні піснеспіви, читання церковних текстів, виголошують проповідь – роз’яснюють Священне Писання, та пояснюють, як застосовувати Слово Боже в нашому житті.

Єдине зауважу – йдучи на свою першу Літургію, особливо в велике свято, враховуйте, що в храмі буде багато людей, може бути жарко влітку. І для першого разу, можливо, краще піти в звичайну неділю. Для легкого і комфортного перебування.

Наприклад, на свято Трійцю Богослужіння урочисте, але воно відрізняється від всіх служб року, бо на ньому додані спеціальні молитви, які промовляються всією Церквою на колінах. Потім ще освячення зілля. І людині може бути довгою перша служба, може втомитися, а особливо, якщо ще взяти дитину. Хоч ця служба по особливому урочиста.

Всі Богослужіння Церкви, вони по своїй “силі” однакові, немає такого, що на певне свято благодаті більше, а в інший день менше. Літургія – це щоразу максимальна повнота Божої любові. Тому для перших разів не обов’язково йти у велике свято. Або враховувати ці нюанси.


Notice: Undefined variable: readAlsoLabel in /home/socport/obukhiv.info/www/site/templates/blocks/BlockTypeRelated/rss.php on line 3

  • Алеї Слави: священні місця пам'яті та вдячності

  • Ще одна громада на Обухівщині перейшла до ПЦУ

  • Отець Роман Коломоєць: все більше громад готові показати "на двері" російському попу

  • Трипілля: з поля до саду святої родини – історія храму та його настоятеля

  • Настоятель храму на Обухівщині відвіз гостинці у столичну школу-інтернатSource link