Онкологічні хвороби займають третє місце серед усіх хвороб бориспільців

Онкологічні хвороби займають третє місце серед усіх хвороб бориспільців
6 Лютого 2024, 18:12
Поділитися:

До Всесвітнього дня боротьби проти раку 

Онкологічні захворювання на сьогодні є однією з найбільш актуальних і невирішених медичних проблем людства. Рак залишається однією з основних причин смертей у світі. За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, в 2020 році майже 10 млн людей померло через онкологічні захворювання. 

Рак не обирає. Злоякісні пухлини виникають у жителів усіх континентів і країн — багатих і бідних, чоловіків та жінок. 

Загальна ситуація з онкологічними захворюваннями в Україні

У 2022 році в Україні зареєстрували понад 93 тисячі нових випадків злоякісних новоутворень — понад 45 тисяч у чоловіків і майже 48 тисяч у жінок. Від раку померло 39 тисяч людей. 

Порівняно з даними 2021 року, у 2022 році і кількість нових випадків, і смертність були менші. Та слід враховувати, що війна в України вплинула на все: і на чисельність людей, і на їхні пріоритети, і на роботу онкологічних центрів та збір інформації щодо нових і давніших випадків раку.

Найпоширеніші типи раку серед жінок — це рак молочної залози, тіла та шийки матки, ободової кишки і щитоподібної залози. Серед чоловіків — рак передміхурової залози, легенів, ободової та прямої кишки, сечового міхура і нирки. 

Приблизно 10% відсотків випадків онкології як у жінок, так і в чоловіків припадає на рак шкіри. 

У віковій структурі, серед пацієнтів з онкологічним діагнозом 26,4% чоловіків і 36,3% жінок перебувають у працездатному віці 20-59 років, а переважну більшість складають люди старшого віку 60+ років (72,5% чоловіків та 63,0% жінок), з них у віці 80+ років – близько 12% людей обох статей.

В структурі загальної захворюваності дорослого населення Бориспільської громади злоякісні новоутворення займають третє місце в переліку хвороб і становлять 11,8% від всіх захворювань населення Бориспільської ОТГ. В порівнянні з 2022 роком, загальна захворюваність на онкологію збільшилась на 0,6% і становить 6361 випадок, показник 5436,0 на 100 тис. населення, в 2022 році — 6318 випадків, показник 5399,0 на 100 тис. населення.

Профілактика онкологічних захворювань

Гарантувати, що людина не захворіє на рак, на жаль, неможливо. При цьому у 30-50% випадків захворюванню на рак можна запобігти простими повсякденними діями. 

Куріння, надмірна вага, вживання алкоголю, малорухливий спосіб життя та недостатнє споживання рослинної їжі є причиною третини смертей від раку. Будьте фізично активними та дотримуйтесь здорового харчування. 

Відмовтесь від куріння та алкоголю. Куріння — причина кожної 4-ї смерті від онкозахворювань. Зробіть свій будинок та робоче місце простором, вільним від тютюнового диму. 

Алкоголь — одна з причин розвитку раку, зокрема зловживання алкоголем може призвести до раку грудей, горла, стравоходу, печінки, кишківника. Відмовтеся від алкоголю. 

До 25% випадків раку викликають віруси гепатиту В і папіломи людини. Подбайте про те, щоб ваші діти пройшли вакцинацію від гепатиту В (гарантовано державою) та бажано вірусу папіломи людини. За можливості також вакцинуйтесь самі. 

Використовуйте бар’єрну контрацепцію під час усіх видів сексу, щоб уникнути інфекцій, що збільшують ймовірність розвитку онкозахворювань. 

Ультрафіолетове випромінювання викликає до 90% випадків раку шкіри та фотостаріння шкіри. Обмежуйте час перебування на сонці. Не засмагайте ані під сонцем, ані в солярії. Користуйтеся сонцезахисними кремами й окулярами цілий рік. 

Їжте переважно злаки, бобові, овочі та фрукти, обмежте вживання харчів із сильно переробленого (копченого, засоленого) м’яса. 

Для жінок: за можливості годуйте своє немовля грудьми. Це знижує ваш ризик розвитку раку молочної залози. 

Раннє виявлення онкологічних хвороб

Регулярні обстеження для різних типів раку збільшують шанси на раннє виявлення хвороби, а отже — кращу ефективність лікування. 

В Україні діє програма медичних гарантій. Вона покриває найважливіші обстеження для виявлення раку. Українцям доступні скринінгові обстеження найпоширеніших видів раку. Їх можна зробити безоплатно за програмою медичних гарантій. 

Зокрема, це мамографія (скринінг раку молочних залоз), ПАП-тест (скринінг на рак шийки матки); тест на приховану кров у калі й колоноскопія (скринінг раку товстого кишківника); ультразвукова діагностика органів малого тазу; дерматоскопія атипових родимок; аналізи на гепатити В і С. 

Ці та інші скринінгові й діагностичні обстеження та дослідження можна зробити за направленням від сімейного або профільного лікаря. 

Обов’язково раз на рік відвідуйте сімейного лікаря та проходьте всі профілактичні обстеження, які потрібні вам за віком та станом здоров’я. А при тривожних симптомах не чекайте, поки само мине — йдіть до лікаря. Сімейний лікар підкаже, які дослідження та консультації спеціалістів вам потрібні, та дасть направлення на них. 

Лікування онкологічних хвороб

Якщо вам поставили онкологічний діагноз, не зволікайте — розпочинайте лікування. Направлення на нього вам випише сімейний або профільний лікар.

Програма медичних гарантій покриває усі найважливіші види медичної допомоги на кожному етапі лікування, зокрема таке: консультації лікарів, проведення лабораторних та інструментальних досліджень, оперативні видалення онкоутворень та відновлення після них, хіміотерапевтичне та радіологічне лікування та супровід в амбулаторних або стаціонарних умовах, а також препарати, необхідні для лікування. 

Хіміотерапевтичне лікування в Україні безоплатне. Щоб отримувати його, необхідне направлення. Також послугу пацієнту не потрібно оплачувати при переведенні з іншого медзакладу або підрозділу лікарні. Сюди входять консультації та супровід лікаря, медсестринський догляд, ліки з централізованих закупівель МОЗ та інших програм, а також ліки й медвироби із Нацпереліку основних лікарських засобів, забезпечення компонентами та препаратами крові, анестезія, усі необхідні обстеження та аналізи. 

При радіологічному лікуванні держава забезпечує променеву терапію, медичні вироби для проведення радіотерапії та витратні матеріали, супровідну медикаментозну терапію. Якщо у медзакладі є лінійний прискорювач, гамма-ніж або кібер-ніж, проведення променевої терапії з цим обладнанням також включено в безоплатну допомогу. 

Якщо пацієнту з онкозахворюванням потрібне хірургічне втручання — воно також покривається НСЗУ, тому є безоплатним для пацієнта. Також в нього включена анестезія, всі витратні матеріали та обстеження, а також реабілітація після операції. 

Національна служба здоров’я України (НСЗУ) оплачує медзакладам лікування пацієнтів. Так, на хіміотерапевтичне лікування та супровід одного пацієнта до 18 років лікарня отримує близько 131 тис. грн, одного дорослого пацієнта — близько 36 тис. грн. На лікування онкогематологічних захворювань одного пацієнта до 18 років виділяють майже 224 тис. грн, дорослого — 61 тис. грн. Хіміопрепарат закуповуються окремо за іншою державною програмою. За радіологічне лікування та супровід як дорослих, так і дітей платять 51 тис. грн, якщо заклади мають сучасне радіологічне обладнання, як-от лінійний прискорювач, гамма-ніж чи кіберніж, — 77 тис. грн. 

У 2023 році Національний Інститут раку підписав договір з НСЗУ і тепер для пацієнтів Інституту також доступні всі пакети безоплатних послуг. 

У 2024 році до програми медичних гарантій додали пересадку кісткового мозку, якої часто потребують пацієнти з онкозахворюваннями крові. Пілотний проєкт з пересадки кісткового мозку запустили ще у 2019 році, тоді такі операції державним коштом робили лише у трьох лікарнях. Наразі такі операції можна зробити у дев’яти медзакладах. 

Важливо пам’ятати, що вчасне виявлення раку значно збільшує шанси на одужання. Обговоріть із лікарем, які профілактичні обстеження вам потрібні за віком і станом здоров’я та вчасно проходьте їх. 

Якщо у вас виявили рак — лікуйтесь за рекомендаціями лікарів.

Джерело: Бориспільська районна філія ДУ «Київський ОЦКПХ МОЗ»

Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl + Enter

Джерело: Газета «ВІСТІ» – Бориспіль. Новини. Інформація. Реклама