Не згодні з ВЛК? Як оскаржити їхнє рішення та які документи потрібні | Трибуна

image
1 Травня 2024, 20:31
Поділитися:

Після того як Ви отримали повістку, потрібно обов’язково пройти медичний огляд. Військово-лікарська комісія після перевірки стану здоров’я мобілізованого ухвалює рішення, чи придатні ви до військової служби. Якщо Ви не погоджуєтеся з рішенням ВЛК, його можна оскаржити в досудовому та судовому порядку. Як оскаржити рішення ВЛК – розповідає «Трибуна-Бровари» з посиланням на «Факти ICTV».

Коли і навіщо оскаржують рішення ВЛК

Для встановлення реального ступеня придатності до військової служби військовозобов’язаних, мобілізація яких розпочалася з ініціативи військкомату.

Проходження ВЛК за направленням РТЦК та СП є доленосним етапом для кожного військовозобов’язаного, адже остаточно вирішується питання, чи  направлять його на військову службу, чи ні.

За словами адвоката Джамала Стаценка, оскаржувати рішення ВЛК, якщо у вас є реальні проблеми зі здоров’ям, можна і навіть потрібно. Адже хронічні або тимчасові захворювання під час виконання бойового завдання можуть наразити на необґрунтовану небезпеку як військовослужбовця, так і його побратимів, що точно нікому не потрібно.

Як і де оскаржувати рішення ВЛК

Відповідно до Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних силах України, рішення ВЛК може переглядатися:

самою ВЛК шляхом повторного або контрольного медичного огляду (п. 2.4.6. Положення);
ВЛК військового комісаріату областей, міста Києва мають право переглядати постанови ВЛК районного (міського) військового комісаріату (п. 2.10.3 Положення);
постанови будь-яких ВЛК можуть переглядатися ЦВЛК (Центральною військово-лікарською комісією, що базується у м.Київ);
рішення ВЛК можна також оскаржити в суді в порядку адміністративного судочинства (та 2.3.5. та п. 2.4.10 Положення).

Які існують підстави для оскарження ВЛК

Перелік таких підстав не може бути вичерпним. Наприклад:

наявність або відсутність захворювання були встановлені лікарем не тієї спеціалізації;
був обраний не той ступінь порушення функції організму через хворобу відповідно до таблиці хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби;
при винесенні рішення не був врахований взаємозв’язок двох або більше хвороб;
визначаючи обмежену придатність особи, ВЛК не індивідуалізувало таку придатність відповідно до можливості або неможливості здійснення тих чи інших військових обов’язків.

Важливо, що вищевказаний алгоритм є дієвим виключно в разі наявності непоміченої хвороби або помилки з боку ВЛК, і аж ніяк не має розглядатися як спосіб затягування процесу мобілізації з метою ухилення від військового обов’язку.

Як оскаржити ВЛК у позасудовому порядку

У порядку, передбаченому Положенням про військово-лікарську експертизу в Збройних силах України, а саме:

Для військовозобов’язаних:

повторний медогляд тією ж самою ВЛК (п.2.4.6);
перегляд рішення ВЛК при обласному військовому комісаріаті (п.2.10.3);
скасування або перегляд попередніх постанов ЦВЛК (п.2.3.4).

Для військовослужбовців:

направлення на повторний медогляд/лікування при гарнізонному госпіталі з наступним встановленням придатності за результатами лікування;
перегляд/зміна рішення позаштатної (гарнізонної) ВЛК – ВЛК регіону (п.2.4.5);
скасування або перегляд попередніх постанов ЦВЛК (п.2.3.4).

За словами експерта, ст. 2, ЗУ «Про військовий обов’язок та військову службу» чітко вказує, що військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров’я і віком громадян України.

Відповідно до п.6.9 «Положення № 402 (про ВЛК)», при медичному огляді військовослужбовців метод індивідуальної оцінки придатності їх до військової служби має застосовуватись у кожному випадку.

ВЛК має враховувати їх вік, освіту, військовий фах, підготовку, досвід, фактичну працездатність, спрямованість до подальшого проходження військової служби, думку командування і начальника медичної служби військової частини, викладені у службовій та медичній характеристиках, та можливість подальшого проходження військовослужбовцем військової служби на посаді, яка найбільше відповідає стану його здоров’я.

Іншими словами, доки придатність до військової служби не встановлена у визначеному законом порядку, особа не може набути статус військовослужбовця.

Така ж ситуація і з військовими: за наявності достатніх підстав, вони можуть бути визнані непридатними до військової служби з наступним звільненням із такої або обмежено придатними зі справжньою індивідуальною оцінкою їх стану здоров’я з перенаправленням на більш відповідну військову посаду.

Як оскаржити рішення ВЛК і які для цього потрібні документи: інструкція

За словами юристки Поліни Марченко, якщо Ви пройшли комісію ВЛК і в рішенні такої комісії не відображено реальний стан вашого здоров’я, то краще в першу чергу оскаржувати рішення з досудового порядку.

«Оскільки, якщо ви не досягнете позитивного результату, то зможете потім звернутися до суду», – зазначає юристка.

Однак, якщо Ви одразу підете до суду, то ви вже не зможете використати досудовий порядок оскарження.

Для оскарження рішення ВЛК Вам необхідно подати скаргу до вищої ВЛК, тобто до обласної або до центральної ВЛК.
У такій скарзі Вам обов’язково потрібно зазначити, з чим саме із попереднього рішення ВЛК Ви не згодні та де лікарі, які Вас оглядали, допустилися помилки.
При цьому обов’язково потрібно додати до скарги медичні документи та попереднє рішення комісії. Це необхідно для того, щоб Ви підтвердили свої слова.
У пригоді також стануть лікарські висновки, дослідження, виписки з історії хвороби або будь-які інші лабораторні аналізи, які можуть підтвердити реальний стан вашого здоров’я
За результатом розгляду Вашої скарги Вас можуть направити на контрольне лікарське обстеження до ВЛК вищого рівня (тобто до тієї, куди Ви подавали скаргу).
За результатом проходження цієї ВЛК, Вам нададуть новий висновок про стан вашого здоров’я, який і буде братися до уваги центрами комплектування.
Однак, якщо Ви не погоджуєтеся із цим висновком, то можете оскаржити рішення уже в центральній ВЛК або в суді.

КОЛАЖ – Андрій Захарченко

Читайте також:

Міноборони спростило проходження ВЛК для військових: як це працюватиме

Нові правила зняття з військового обліку: що потрібно знати?

Від мобілізації до звільнення: які хвороби хребта дають право на відстрочку

Інвалідність в Україні: повний гід із оформлення-2024

Джерело: Трибуна – Бровари