НБУ знизив облікову ставку з 20% до 16% та поліпшив прогноз зростання ВВП за зниження інфляції

НБУ знизив облікову ставку з 20% до 16% та поліпшив прогноз зростання ВВП за зниження інфляції
26 Жовтня 2023, 17:13
Поділитися:

26 жовтня 2023 г. 17:04

Національний банк України (НБУ) вирішив знизити облікову ставку відразу на 4 відсоткових пункти – з 20% до 16% річних. Переважна частина гравців ринку очікувала не такого різкого зниження (хіба що до 18%). Крім цього, НБУ суттєво поліпшив макропрогноз на поточний рік: тепер Нацбанк очікує зростання економіки на 4,9% за умови зниження інфляції до 5,8%.

Про цеKВ дізналася з повідомлення на сайті НБУ 26 жовтня 2023 року.

Підписуйтесь на “КиївВладу”

“Правління Національного банку України ухвалило рішення з 27 жовтня 2023 року встановити облікову ставку на рівні 16%, зрівнявши її зі ставкою за депозитними сертифікатами (ДС) овернайт. У такий спосіб Національний банк модернізує свій операційний дизайн монетарної політики за системою “нижньої межі”, – заявив голова НБУ Андрій Пишний на пресконференції в четвер.

У центробанку кажуть, що утримання незмінними ставок за операціями НБУ з банками узгоджується з необхідністю збереження привабливості гривневих інструментів, що важливо для забезпечення помірної інфляції та курсової стійкості на прогнозному горизонті; “додатковим фактором необхідності подальшого підтримання високої привабливості гривневих активів є етап адаптації учасників валютного ринку до керованої гнучкості курсу”.

Слідкуйте за “КиївВладою” в Телеграм

Також НБУ втретє цього року суттєво поліпшив макропрогноз на поточний 2023 рік: тепер він очікує зростання економіки на 4,9% за умови зниження інфляції до 5,8%.

На наступний рік оцінку зростання ВВП поліпшено незначно – з 3,5% до 3,6%, тоді як щодо інфляції НБУ тепер очікує розвороту тенденції та її збільшення до 9,5% замість колишнього прогнозу у 8,5%.

Як інформувалаKВ, Нацбанк у липні знизив облікову ставку з 25% до 22%, а у вересні – з 22% до 20%. На початку жовтня регулятор перейшов до режиму керованої гнучкості обмінного курсу гривні: за цього режиму офіційний курс визначається на основі курсу за операціями на міжбанківському ринку, а не встановлюється директивно Нацбанком.

Читайте: НБУ очікує адаптацію ринку до нового курсового режиму протягом тижня-двох

Відомо: якщо очікування щодо інфляції зростають, НБУ збільшує облікову ставку, що призводить до зростання відсотків за депозитами та кредитами. Підвищення ставки дозволяє приборкати інфляцію. Якщо очікування щодо інфляції знижуються й прогноз щодо розвитку національної економіки є оптимістичним, центральний банк знижує облікову ставку, що сприяє здешевленню банківських кредитів та зниженню ставок за депозитами.

Облікова ставка – один із головних інструментів, за допомогою якого НБУ встановлює для банків та інших суб’єктів грошово-кредитного ринку орієнтир щодо вартості залучених і розміщених грошових коштів на відповідний період.

Ця ставка визначає відсоток, під який комерційні банки отримують гроші у центрального банку. А це, у свою чергу, впливає і на відсоток, під який комерційні банки дають позики громадянам та бізнесу. Чим ставка нижча, тим дешевші для банків позики рефінансування та банківські кредити для позичальників.

Таким чином, облікова ставка показує, скільки коштують гроші в економіці: якщо очікування щодо інфляції знижуються й прогноз щодо розвитку національної економіки є оптимістичним, центральний банк знижує облікову ставку, і це сприяє здешевленню банківських кредитів та зниженню ставок за депозитами.

Читайте: Обміняти монети та банкноти старих зразків українці можуть до кінця дії воєнного стану та довше, – НБУ

Фото: з відкритих джерел

КиївВлада

Джерело: КиевVласть – новости столицы и столичного региона