На території Броварської громади проводитимуть археологічні дослідження. Де, коли і скільки це коштуватиме? | Трибуна

На території Броварської громади проводитимуть археологічні дослідження. Де, коли і скільки це коштуватиме? | Трибуна
24 Серпня 2024, 07:50
Поділитися:

Вчора на засіданні «гуманітарної» комісії у питаннях «Різне» запропоновано з голоса внести зміни до «Програми збереження і охорони об’єктів культурної спадщини Броварської МТГ на 2024 – 2028 роки». А саме, доповнити програму пунктом «Організація археологічної розвідки наукового дослідження з метою виявлення об’єктів археологічної спадщини». А це – археологічні роботи на території Броварської МТГ. Потреба у фінансуванні на 2024 рік складає 100 тис. грн.

«У нашій громаді взагалі ніколи не проводились археологічні дослідження, але, за моїми даними, як члена національної спілки краєзнавців України, у нас є об’єкти, які потребують вивчення і дослідження… Щоб зберегти нашу культурні спадщину в археологічному контексті, треба провести мінімальну археологічну розвідку, щоб з’ясувати, які саме об’єкти розташовані на території нашої громади, наскільки вони перспективні і викликають зацікавленість», – повідомив ініціатор досліджень, депутат «гуманітарної»  комісії та директор Броварського краєзнавчого музею Ігор Крепак.

Присутній на комісії броварчанин, кандидат історичних наук, старший науковий співробітник інституту археології, а зараз військовослужбовець Олексій Комар пояснив присутнім, чому настільки важливо розпочати роботи вже зараз:

 «Бровари ростуть. Це місто свого часу не внесли в перелік історичних міст України, відтак забудова територій ніяк не контролювалась і археологічні дослідження не проводились. Поки стару частину Броварів не чіпали (район Розвилки, – ред.) – там була приватна забудова, не було значних пошкоджень археологічного шару. Тепер там побудували Сільпо, АТБ, будують Макдональдз  – саме там, де, ймовірно, розташовувався палац, церква 17-го століття… Ми не знаємо, де розташовувались кладовища у 17-19 століттях… Фактично, коли виконується програма розвитку Броварів і затверджується розбудова тієї чи іншої частини міста, археологічні дані не враховуються – будівництво знищує будь-які рештки нашої історії. Якщо історичні знахідки не документуються, не передаються в історичний музей, громада ніколи – ні через 100, ні через 200 років – не дізнається, що саме було на цій території».

Також Комар зазначив, що розростання Броварів у бік Княжичів і Требухова може знищити історичну спадщину давньоруських поселень, які могли бути на цих територіях. «На цих територіях є археологічні пам’ятки, на жодну з них не складено відповідної документації», зауважив історик.

Олексій Комар наголосив: щоб дати можливість досліджувати археологічну спадщину, саме час ухвалити рішення про проведення археологічних вишукувань. В Україні за 2 роки повномасштабної війни вирито тисячі кілометрів фортифікаційних споруд, історична спадщина зазнає непоправних збитків. Україна вже у фокусі ЮНЕСКО через знищення вагомих пам’яток історії, в тому числі археологічних.

Аби зберегти ті крихти, які ще не забудовані новітніми будівлями, історики планують дослідити розвідувальні шурфи на території Броварської громади, в першу чергу – в історичному центрі міста.

Чому це так важливо, і хто займатиметься цим напрямком роботи, журналістам «Трибуни» розповів Ігор Крепак.

Що це дасть громаді?

Перша писемна довідка про Бровари датується 1630 роком, але ми впевнені, що місто заснували набагато раніше. Завдяки дослідженню археологічної спадщини ми зможемо дізнатись більше про наших пращурів. Імовірно, поселення тут існували ще за древньоруських часів.

Хто буде розпорядником коштів і хто проводитиме дослідження?

Розпорядником коштів і замовником археологічних розвідок буде управління культури, сім’ї та молоді. А от самі роботи, найімовірніше, проводитимуть фахівці інституту археології України. Вже зараз ведуться перемовини з цього питання.

Який об’єм робіт планується на ці кошти?

Це невелика сума, але головне – почати. Далі по кошторису можна буде зорієнтуватись конкретніше. На затребувані кошти планують провести археологічні дослідження методом виробки шурфів – вертикальних ґрунтових виробків, орієнтовно, 1Х1 м і глибиною до 2,2 м. Це має довести або спростувати наявність археологічних знахідок 17-19 століть. Попередньо, має вистачити, аби дослідити 5-6 шурфів.

Чи є чіткий план і де саме проведуть роботи?

План, безумовно, є. Не тільки в Броварах, але і біля Требухова та Княжичів є цікаві історичні місцини. Проте це не публічна інформація, адже мова про історичну спадщину. Усі результати досліджень будуть передані управлінню культури.

Коли планується старт робіт і скільки вони триватимуть?

Хотілось би розпочати роботи якнайшвидше. Ми з Олексієм Комаром підготували для цього значну базу. Плануємо завершити роботи до настання холодів.

Як вплине ухвалене рішення на подальшу забудову Броварів?

Перед проведенням будівельних робіт управління культури може зупинити будівництво до проведення історичної розвідки на місці майданчика. І якщо там будуть знайдені цікаві артефакти, подальші розкопки проводитимуться коштом забудовника. Відповідно закону, відмовитись від цієї процедури вони вже не зможуть.

Читайте також:

У Броварському лісництві створять музей лісу

Історична зрада: як перейменували вулиці в Требухові, Переможці і Княжичах. НАЗВИ

Броварську стоматполіклініку дофінансують на 600 тис. грн. Хто може отримати безкоштовні послуги?

Броварським рятувальникам на купівлю нового автомобіля планують виділити 1 млн грн

Джерело: Трибуна – Бровари