Лікування та профілактика ВІЛ: Україна офіційно переходить на нові стандарти

image
7 Червня 2019, 12:19
Поділитися:

МОЗ України затвердило новий клінічний протокол лікування та профілактики ВІЛ-інфекції,  рекомендований Всесвітньою організацією охорони здоров’я. Відтепер кожен, хто живе з ВІЛ, незалежно від кількості вірусу в крові, має право пожиттєво отримувати безоплатне лікування, – повідомляє прес-служба МОЗ.

Україна перша з країн Східної Європи та Центральної Азії офіційно переходить на нові стандарти лікування ВІЛ.

Як зазначають у МОЗ, відтепер лікування інфекції стане не лише ефективнішим, зручнішим, але й економічно-доступнішим. За новим підходом, в якості основної схеми лікування використовуватиметься препарат з долутегравіром. З цією діючою речовиною розроблено комбінований препарат, який виробляє 9 компаній. Завдяки цьому, вартість однієї дози препарату стала дешевшою в 6 разів і нині для України коштує 5 грн 40 копійок. Інноваційний комбінований препарат поєднує в собі декілька діючих речовин, тож пацієнт може приймати лише одну таблетку щоденно.

Новий протокол передбачає, що діагностування ВІЛ відтепер можливо лише двома швидкими тестами різних виробників. Ця норма дозволить поставити людину на облік швидше, відтак швидше розпочати лікування ВІЛ-інфекції.

Окрім цього, новий протокол дозволяє використовувати антиретровірусну терапію для доконтактної профілактики ВІЛ-інфекції. Препарати PrEP (pre-exposure prophylaxis), які з минулого року є в Україні, рекомендується вживати групам ризику:

людям, які перебувають у дискордантних парах (у випадку коли один партнер є ВІЛ-позитивним, а інший – ні);
чоловікам, які практикують секс із чоловіками;
людям, які вживають ін’єкційні наркотики;
людям, які надають сексуальні послуги за винагороду.

Найбільша інновація нового протоколу – введення підходу громадського здоров’я для лікування та профілактики ВІЛ. Він передбачає, що медичні послуги з виявлення, профілактики та лікування ВІЛ надаватимуться комплексно.  Підходи спростять і стандартизують, а доступ українців до якісних медичних послуг поліпшиться.

Основними елементами підходу громадського здоров’я при лікуванні ВІЛ є:

використання спрощених формулярів лікарських засобів;
широке застосування комбінацій з фіксованою дозою для лікування першого ряду в дорослих, підлітків та дітей;
надання медичної допомоги та лікарських засобів пацієнтам у місці надання медичних послуг безкоштовно;
децентралізація та інтеграція послуг, у т.ч. перерозподіл обов’язків та застосування спрощеного підходу до клінічного моніторингу.

Глобальна мета боротьби з ВІЛ-інфекцією полягає в тому, щоб до 2020 року 90% ВІЛ-позитивних знали про свій діагноз, 90% з них – отримали лікування, а 90% цих людей мали понижене вірусне навантаження.

Джерело: Трибуна Бровари