Купив дачу для коханки і створив Будинок Письменників в Ірпені: ТОП-6 неочікуваних фактів про Івана Чоколова

image
9 Березня 2024, 12:39
Поділитися:

Ми зібрали шість найцікавіших, на нашу думку, фактів про відомого підприємця, політика і філантропа Івана Чоколова, який стояв у джерел розвитку нашого міста.

1. Олігарх

Іван разом зі своїм братом Миколою Чоколовим були одними з найбагатших промисловців Києва. Брати володіли винокурно-дріжджовим заводом на Подолі. Іван також мав друкарський бізнес, його нотодрукарня на початку ХХ століття була найпотужнішою в Україні і єдиною загальнодоступною нотодрукарнею в Києві, до послуг якої зверталися видавництва, організації і приватні особи. Також Іван займався політичною діяльністю та навіть обирався на кілька термінів поспіль гласним Думи. В сучасних реаліях Івана Чоколова заслужено можна було б назвати “олігархом”.

2. Друк диседентів

Як ми писали вище, у Івана в Києві було кілька друкарень на яких інколи друкувалися брошури й заборонені книги, як от «Відкритий лист поляка П. Н. Белашеву» Є. Старчевського, де критикувалися польсько-російські відносини. Не боячись Уваровської заборони, Іван Чоколов друкував українською мовою зібрання творів Нечуя-Левицького, був упорядником поетичних збірок популярних українських поетів.

3. Район Києва

Саме на честь братів Чоколових називається район Києва – Чоколівка, де селились робітники заводу. Аеропорот “Жуляни”, раніше в побуті кияни називали “аеропорт на Чоколівці”.

4. Бразильський серіал

В доволі зрілому віці, незважаючи на свій шлюб, наш Іван закохується в молоду балерину.

Щоб дружина не запідозрила його зраду, Чоколов вирішує побудувати на березі річки Ірпінь любовне гніздечко, в якому таємно зустрічався з молодою танцівницею. Так, ви все правильно зрозуміли!

Іван купляє дачу в Ірпені для своєї коханки, при тому не кажучи їй що вона коханка. Дівчина вважає себе його єдиною і надіється на шлюб з підприємцем.

Але коли прима дізналася, що в нього є сім’я, та щей багатодітна вона від відчаю повішалась на горищі цього будинку.

За легендами, з тих пір в домі живе привид тієї дівчини. Він інколи з’являється в парадній залі, сідає поблизу каміну і очікує на появу свого коханого.

Сьогодні ніхто не може спростувати: має ця легенда реальний грунт чи ні, але з приводу будиночка Чоколова напрошується одна містична аналогія.

Початок літературного Ірпеня

Оскільки він займався друкуванням книг, інколи заборонених, то його діяльність знайшла продовження після його смерті в 1936 році, коли рішенням Раднаркому УРСР дім разом з прилеглою до нього територією був переданий Спілці письменників України й отримав назву Будинок творчості, що став письменницькою Меккою.

Не стану перераховувати імена відомих в Україні та за її межами письменників і поетів, які жили і творили під його гостинним покровом в різні періоди їхнього життя – легше назвати тих, хто не встиг побувати тут. Більшість творів української літератури, які ми вивчали в школі, були написані в стінах колишньої дачі Чоколова…

Будинок з привидом балерини: таємнича дача Чоколова

Дача куплена для коханки, стала початком кардинальних змін в Ірпені. До міста з’їжджалися письменники з усіх регіонів України, територія дачі розширювалася з будівництвом нових котеджів. Місто плавно почало завойовувати славу “курорту”, розвивався внутрішній туризм, а в 2022-му році Будинок творчості письменників тривалий час був штабом Ірпінської тероборони.

Окупанти пошкодили Будинок творчості письменників в Ірпені

Раптова смерть

Знову ж таки за легендою про балерину, Іван дійсно кохав дівчину. Після її самогубства Чоколов запив і в 1914 році раптово помер. Споживайте відповідально і підписуйтесь на наш Телеграм канал IRPIN LIFE.

Читайте також: ТОП-6 неочікуваних фактів про Заріфу Алієву

 

 

Джерело: 04597.com.ua

Джерело: Новини Ірпеня – головні і актуальні Ірпіньські
новини сьогодні на 04597.com.ua