Кронування дерев в Обухові: виживають найсильніші

Кронування дерев в Обухові: виживають найсильніші
1 Грудня 2024, 12:43
Поділитися:


Жителі Обухова зауважили, що нині дерева, які комунальники встигли кронувати, виглядають понівеченими і вже не можуть виконувати свою функцію – виробляти кисень.

Ті нещасні дерева лише оговталися від попередньої “обрізки” і почали давати якусь тінь, – написала у фейсбук Olga Pogynaiko.

Комунальники ж, зазвичай, називають цей метод «омолодженням»

Як же правильно

Обрізка дерев здійснюється відповідно до Правил утримання зелених насаджень у населених пунктах України, затверджених наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України від 10.04.2006 № 105.

Тож, в Правилах йдеться, що під час догляду за деревами застосовують три види обрізання:

  • Формувальне. Проводиться для молодих саджанців, допомагаючи їм правильно сформувати свою молоду крону. Роблять кілька років підряд після висадки.
  • Санітарне. Проводиться періодично або за потреби (при негоді). Зрізають сухі, аварійні гілки, уражені омелою або грибами.
  • Омолоджувальне. Проводиться лише в дерев, які добре витримують підстригання та обрізання і вершина яких почала всихати, а ріст пагонів припинився. Обрізається частина крони, щоб дати можливість дереву оновитися.

Останнє проводиться навесні, при цьому можливе сильне вкорочення (на 1/2 – 3/4 загальної довжини) старих гілок, залишаючи, якщо це можливо, одну-дві гілки другого порядку.

До слова, в тих же Правилах йдеться, що відразу після обрізання всі рани діаметром понад 2 см зашпаровують садовою замазкою або зафарбовують олійною фарбою на натуральній оліфі під колір крон дерева.

Що кажуть екологи

Еколог Володимир Борейко з Київського еколого-культурного центру називає кронування дерев – вбивством.

Він стверджує, що це надзвичайно шкідлива процедура, наслідки якої можуть бути фатальними. Після видалення значної частини крони дерево зазнає сильного стресу, стає вразливим до сонячних опіків та інфекцій. Порушується баланс між кореневою системою та кроною, що призводить до відмирання коренів і, як наслідок, загибелі рослини.

Згідно з дослідженнями доктора Алекса Шайго, всесвітньо визнаного вченого та автора робіт з арбористики (нагляд за деревами), кронування – це найсерйозніша шкода, яку тільки ви можете завдати дереву. В результаті глибокого обрізання та багаторазового кронування з’являються осередки гнилі, які можуть дати про себе знати через роки у разі посухи або інших підвищених навантажень, – пише Борейко.

Еколог наголошує, що багато хто помилково вважає, що таке обрізання зробить дерева безпечнішими. Насправді, ця процедура підвищує ризик аварійних ситуацій. Пошкоджені кронуванням дерева стають більш вразливими до сильних вітрів і можуть обвалитися, завдавши шкоди людям і майну. У багатьох країнах ця процедура заборонена через шкідливий вплив на дерева і безпеку людей.

Крім того, що понівечені дерева кошмарно виглядають, вони ще й втрачають здатність поглинати вуглекислий газ і виділяти кисень, що призводить до підвищення температури в містах і погіршення екологічної ситуації.

Чому так відбувається

Борейко зауважує, що комунальники часто виконують роботи у неналежну пору року та без дотримання правил і норм.

Арборист-практик Володимир Ветроградський переконаний, що проблема полягає у відсутності достатніх фахових знань з догляду за зеленими насадженнями у виконавців та замовників. На його думку, роботу по догляду за кронами дерев повинні виконувати фахівці, які мають відповідний досвід, підтверджений позитивними результатами.

Свої плоди дає і відсутності кваліфікованого контролю. Тому виконавець просто намагається вкластися у виділений бюджет, не переймаючись якістю роботи. Як результат, обрізку дерев здійснюють найшвидшим, але не найкращим способом.

Кваліфікована обрізка — це та, якої майже непомітно і вона, на відміну від радикальної, не погіршує стан дерев, – стверджує фахівець з догляду за зеленими насадженнями.

Що в Обухові

Вижили найсильніші, адже вже були випадки коли обрізання «до кісток» призводило з часом до загибелі дерев. От і цього разу дерева пройдуть випробування на міцність. Тендер вже проведено, його переможцем традиційно став ФОП Ковальов І.В.. Договір на послуги з обрiзання, пiдрiзання, вирiзання та кронування дерев з ним підписаний 26 листопада. Тож, за видалення сухостiйних, аварiйних та фаутних дерев висотою понад 3 м, формувальне та cанітарне обрiзування дерев, навантаження, перевезення та утилізацію деревини підприємець отримає 178 500,00 гривень.

В додатку до договору йдеться, що всього таким же способом в громаді планують кронувати 22 дерева.

Згідно з технічними умовами цього ж договору, якiсть та порядок надання послуг повиннi вiдповiдати та здiйснюватися згiдно з вищезазначеними Правилами утримання зелених насаджень у населених пунктах України. Аби ж тільки хтось їх читав.


Notice: Undefined variable: readAlsoLabel in /home/socport/obukhiv.info/www/site/templates/blocks/BlockTypeRelated/rss.php on line 3

  • У Василькові помітили одних із найяскравіших птахів Київщини

  • Столичні екологи оштрафували комунальників Обухівського району

  • Місто як екосистема: як планувати простори для людей і природи

  • В Обухові ліквідували кілька незаконних сміттєзвалищ

  • Соціальна довіра як ключ до екологічної відповідальності



Source link