Країни Європи доплачують українцям за повернення додому: хто і скільки | Трибуна
Українцям у Чехії, Фінляндії та Норвегії виплачуватимуть до 5300 євро за дострокове повернення додому. Першою таку практику запровадила Норвегія, яка не є членом Євросоюзу. Однак тепер ініціативу перейняли і країни ЄС. Суми та умови виплат «за виїзд» у різних країнах відрізняються. Про це «Трибуна-Бровари» з посиланням на «OBOZ.UA» зібрала ключову інформацію.
Норвегія
Норвегія з 2023 року платить 17,5 тис. крон (1,2 тис. доларів ) кожному українцю, який має статус колективного захисту, посвідку на проживання в країні та готовий повернутися на Батьківщину. Гроші дають лише тим, хто готовий купити квиток в Україну та одразу ж повернутися додому.
За виплатою потрібно звертатися до Норвезького імміграційного управління (UDI). Разом із заявою потрібно буде надати квитки та документи, а також описати маршрут.
«У квитках має бути зазначено, що який би вид транспорту ви не використовували, він доставить вас якомога ближче до кінцевого пункту призначення», – зазначають в організації.
Також потрібно оформити документи про переїзд із Норвегії. Знадобляться такі папери:
копія повідомлення про переїзд (виїзд із Норвегії) з підтвердженням або печаткою з Державного регістру народонаселення (Folkeregisteret)/податкової інспекції;
підтвердження від NAV, муніципалітету чи державної установи про те, що було подано повідомлення про переїзд;
цифрова квитанція з податкової адміністрації Норвегії (Skatteetaten), яка підтверджує, що було подано повідомлення про переїзд.
Діти віком до 18 років мають подавати заяву разом із батьками. Якщо з дитиною подорожує лише один із батьків, інший батько в Норвегії має надати письмове підтвердження того, що він чи вона згодні з цим.
Фінляндія
Положення про виплату українцям з’явилося в оновленому регламенті тимчасового захисту, який набирає чинності з початку 2024 року. Згідно з новим положенням, розмір гранту на добровільне повернення становитиме 5300 євро, якщо заява подана протягом 30 днів після повідомлення про негативне рішення про надання притулку або відкликання прохання самим заявником.
Якщо заяву подано після 30 днів, розмір гранту буде нижчий. У такому разі він становитиме вже 2000 євро.
Важливо, що субсидія може бути надана у вигляді грошової виплати або у вигляді «допомоги в натуральній формі». Це може бути, наприклад, послуга або обладнання, яке дозволяє повертатися пройти навчання або відкрити малий бізнес.
Чехія
Тимчасовий захист для українців у Чехії продовжили до березня 2025 року. Однак ті, хто захоче залишити країну до цієї дати, можуть розраховувати на грошову допомогу.
Нові правила, як і у Фінляндії, почнуть діяти у 2024 році – відповідні зміни до закону lex Ukraine підписав президент Чехії Петр Павел. Щоправда, розмір чеської виплати поки що не розкривається.
Уже відомо, що одноразову виплату українці отримуватимуть не пізніш як за три місяці до закінчення права на перебування в Чехії. Якщо ж біженці вирішать звернутися за довгостроковою візою, то мають повернути до держбюджету Чехії до 50% від отриманої ними суми.
Швейцарія
До речі, подібну ініціативу розглядали в Швейцарії, але так і не затвердили її остаточно. Передбачалося, що ця країна може запровадити доплату українцям у сумі до 4355 доларів за дострокове повернення додому.
Ірландія
Аналогічна ситуація і в Ірландії – програма виїзних виплат перебуває у розробці. Суми поки що не вказані. При цьому в уряді Ірландії зазначають, що фінансова допомога розрахована на тих українців, у яких залишилося житло на Батьківщині. На думку ірландської влади, повернутися таким людям заважають, зокрема, фінансові труднощі, тому їм і хочуть допомогти.
Повернення біженців в Україну є важливою умовою, щоб не допустити кризи на ринку праці. Адже в Україні вже планується дефіцит кадрів, який, за розрахунками аналітиків, у майбутньому лише посилиться.
Як повідомлялось раніше, за експертними оцінками, загалом в Україну не повернеться від 1,3 до 3,3 млн біженців. У результаті економіка України щороку недоотримуватиме від 2,7 до 6,9% ВВП (залежно від кількості людей, які не повернуться додому).
КОЛАЖ – Андрій Захарченко
Читайте також:
Чи мають переселенці декларувати грошову допомогу – роз’яснення НАЗК
Переселенці з Бахмутської громади хочуть побудувати для себе містечко в Требухові
Проблеми переселенців на Київщині вирішуватимуть через спеціальні ради. Хто може долучитись?
Виплати ВПО: народжені після початку війни діти переселенців зможуть отримувати держдопомогу
Переселенці в Броварах: як містяни допомагають ВПО з житлом та намагаються дурити соцзахист
Джерело: Трибуна – Бровари