Коти не винні: як співпраця з громадами зменшує кількість бездомних тварин

Коти не винні: як співпраця з громадами зменшує кількість бездомних тварин
15 Квітня 2025, 12:14
Поділитися:


Джерело: phys.org, переклад: Хроніки Обухова

Дослідження Університету Квінсленду показало, що засновані на доказах, нефатальні методи управління популяцією котів не лише рятують життя тварин, а й зменшують кількість безпритульних, а також знижують психологічне навантаження на працівників притулків, які змушені здійснювати евтаназію.

Професорка-емерита Жакі Ренд з Школи ветеринарної медицини зазначає, що в Австралії коти частіше піддаються евтаназії через бездомність, а не через хвороби, адже існуючі методи управління виявилися неефективними.

“Потрібне краще рішення — як для самих котів, так і для працівників притулків, які страждають через постійні випадки евтаназії здорових тварин”, — каже Ренд.

Докторка Ребекка Скотні, одна з авторок дослідження, додає, що програми безкоштовної стерилізації, чипування й реєстрації показали вражаючі результати. В одному регіоні восьмирічна муніципальна програма призвела до зниження вилову котів на 66%, евтаназії — на 82%, а скарг на тварин — на 36%.

“Нинішня система вимагає від власників обмежувати пересування котів, стерилізувати, чипувати й реєструвати їх під загрозою штрафу, але це не вирішує причини появи бездомних тварин”, — каже Ренд.

У районах із низькими доходами, де котів на вулицях найбільше, люди часто просто не мають змоги оплатити стерилізацію та інші вимоги. Але якщо прибрати фінансові бар’єри, спільноти охочіше співпрацюють із владою — без страху втратити тварину.

Програма «Коти громади»

Дослідження показало: багато людей готові офіційно взяти на себе відповідальність за бездомного кота, якщо їм допомогти з реєстрацією, стерилізацією й чипуванням.

Дженніфер Коттерелл з Австралійського фонду добробуту домашніх тварин раніше працювала інспекторкою з контролю тварин. Вона згадує, що возила вуличних котів до притулку по 5 разів на день — і більшість із них були здорові й приручені, але потрапляли під евтаназію, бо їх ніхто не забирав.

“Крапкою стала історія кошеняти, якому ми намагалися знайти дім просто на парковці притулку — і не змогли. Його усипили”, — згадує вона.

Після цього вона створила пілотну програму, яка передбачала стерилізацію й повернення котів тим, хто про них дбає. За підтримки уряду Квінсленду була розроблена спеціальна законодавча схема.

Висновки дослідників

“Ці тварини часто полохливі й не виживають у притулках. Але вуличні коти в містах — це не те саме, що дикі кішки. Вони залежать від людей і потребують іншого підходу”, — наголошує Коттерелл.

Автори закликають переглянути закони на державному й місцевому рівнях, щоб дозволити впровадження ефективних програм, які справді зупиняють народження небажаних кошенят — тих, що інакше поповнили б ряди бездомних або були б приречені на усиплення.


Notice: Undefined variable: readAlsoLabel in /home/socport/obukhiv.info/www/site/templates/blocks/BlockTypeRelated/rss.php on line 3

  • Соціальні ролі і гендер: що не так із «нейтральним» ринком праці

  • Китайські дослідники створили глобальну схему соціальних зв’язків

  • Навіть атеїсти підсвідомо вірять у "вищі сили"

  • Знайдено переконливі докази культурного обміну між неандертальцями та Homo sapiens

  • Люди схильні лестити іншим – якщо ті їм подобаються



Source link