Катерина Шабан: про готовність до навчального року, безпеку школярів, нове в освітньому процесі, дефіцит кадрів та освітню реформу
Починається новий навчальний рік — третій в умовах військового стану. Який ступінь готовності шкільних укриттів, чи буде в цьому році «дистанційка», чи вистачає Борисполю навчальних закладів і де планується будувати нові, чим годують учнів, що передбачає новий етап освітньої реформи та відповіді на інші питання читайте у інтерв’ю «Вістей» із начальницею управління освіти і науки Бориспільської міської ради Катериною Шабан.
— Безпека дітей у школах — те, що сьогодні турбує батьків чи не в першу чергу. Всі школи вже мають укриття достатнього розміру?
— Із 15-ти закладів середньої освіти Бориспільської громади забезпечені укриттями 13. Ще два заклади на сьогодні досі «в процесі» — Іванківський ліцей і Бориспільський ліцей «Патріот» (колишня ЗОШ №3). Як і в минулому році, Іванківський ліцей використовує укриття садочку, а «Патріот» використовує укриття Будинку культури та амбулаторії. Нагадаю, повноцінні протирадіаційні укриття для цих закладів зараз за власні кошти будує Київська обласна державна адміністрація, наразі тривають оздоблювальні роботи. Завершилися роботи в другому укритті ліцею «Лідер», ще тривають роботи в ліцеї «ОСНОВА» (друге укриття), але їх обіцяють закінчити до середини вересня. У цьому укритті можна буде розмістити і два сусідні садочки та решту школи. Будуть починатися ремонтні роботи в «Перспективі» — там вже зроблене одне гарне укриття, а от інше потребує ремонту. Але загалом ситуація контрольована, тому будемо навчатися очно.
— А як до цього ставляться батьки? Адже навіть серед батьків, діти яких вчаться в школах з укриттями, є такі, що у цей непростий час воліють залишати дітей удома.
— Для дітей таких батьків є сімейна та екстернатна форми навчання. При сімейному навчанні батьки беруть на себе відповідальність навчати дитину самостійно, а два рази на рік проходити в школі контрольні зрізи. При достатньому рівні знань дитину переводять на наступний рік, якщо ж рівень знань низький — рекомендуємо батьками все-таки перевести дитину на очне навчання. Подібною до сімейної форми є екстернат. Щодо дистанційного навчання ситуація наступна. Вчителі працюють у дві зміни з величезним навантаженням. У такій ситуації вчителю дуже важко проводити ще й дистанційне навчання. Це складний процес. З огляду на обставини Київська облдержадміністрація у п’ятьох ліцеях області запровадила дистанційне навчання з українознавчим компонентом — що важливо для дітей, які навчаються за кордоном. Українська мова, історія, українська література, математика, тобто основні предмети, викладаються в цих ліцеях дистанційно. Серед ліцеїв Бориспільської громади для дистанційного навчання обрано ліцей «Альта», але при цьому є умова — в такому класі має бути не менше 15 дітей. Поки що у нас заяв на такі умови немає, тому клас із дистанційним навчанням не створено.
— Чи проводяться уроки в укриттях? Деякі батьки нарікають на те, що під час повітряної тривоги діти дарма гають час та грають у ігри в своїх телефонах.
— Залежно від укриття, вірніше, його розміру. Якщо взяти, наприклад, укриття в Кучакові та Сеньківці, то вони досить великі, розраховані на 800-1000 учнів, а у школі навчається 300-400 учнів. Це дає можливість зробити в укриттях повноцінні класи та проводити уроки. Якщо говорити про більшість укриттів у бориспільських школах із великою кількістю учнів, то проводити уроки там неможливо. Хоча теж є різні ситуації. Вчителі намагаються разом зі своїм класом повторити матеріал, провести тести чи ігри. Більше можливостей у ліцеях, де проводився мультипредметний тест, для цього були обладнані спеціальні кімнати, проведено дротовий інтернет, зроблено хороше освітлення. Ці кабінети заклад може використовувати для навчання, наприклад, проводити урок інформатики. У «Перспективі» взагалі в укритті під початковою школою кожен клас має свій кабінет. А от у ліцеї ім. Костянтина Могилка такої можливості немає. Тому все залежить від закладу та його можливостей.
— Чи планується будувати великі окремі укриття такого типу, як нині будуються біля «Патріоту» та Іванківського ліцею, біля інших шкіл?
— Такої потреби немає. Коли завершаться ті будівельні та ремонтні роботи, що ще тривають, можна буде сказати, що питання з укриттями для шкіл у Бориспільській громаді закрите. Виключення — ліцей ім. К. Могилка, де мають будуватися одночасно і укриття, і школа. Проект на добудову робився до зміни державних будівельних норм. Тоді не було вимоги мати укриття. Зараз норми змінилися, і якщо школу побудують без укриття, її не введуть в експлуатацію.
— Чи роблять зараз ремонти у школах (крім приміщень укриттів)?
— Лише у випадку аварійних чи якихось інших нагальних ситуацій — наприклад, виконання приписів ДСНС, Держпродспоживслужби, на які ми зобов’язані реагувати. За приписом ДСНС проводиться обробка горищ, встановлюється протипожежна сигналізація, купуються вогнегасники і т.п. Держпродспоживслужба перевіряє стан туалетів — наприклад, був припис зробити перегородки, замінити деякі старі туалети та провести гарячу воду до умивальників коло їдалень. Хотілося би зробити дуже великий обсяг ремонтних робіт, але коштів не вистачає, усі вони йдуть на безпеку. Освітня субвенція, яку нам виділяють, йде на визначені цільові потреби — наприклад, на закупівлю інтерактивних дошок, інші потреби ця субвенція не забезпечує. Потребують ремонту місця загального користування (коридори, фойє, їдальня) адже щодня по 8-10 годин 1500 учнів використовують ці приміщення.
— Чи готові школи до перебоїв з електропостачанням? Генераторами забезпечені усі заклади?
— Генераторами забезпечені передусім укриття, там вони забезпечують вентиляцію і освітлення. Цього року нам виділили гроші для закупівлі генераторів на харчоблоки. Кухня починає роботу о 5-й ранку. Якщо вимикається світло, що робити далі, куди дівати продукти? Але купити генератори для 35 закладів — це шалені гроші, тому ми використовуватимемо генератори «кущовим» методом. Наприклад, купили генератор для ліцею «Патріот», у них може готувати їжу ДНЗ «Колосочок». Купили для ліцею «Альта» — в них буде за потреби готувати їжу ДНЗ «Теремок».
— Дефіцит підручників цього року буде?
— Майже щодня у Київській області йде розподіл підручників для шкіл. Думаю, цього року проблеми вже не буде. Щодня отримуємо по 5-6 тис. екземплярів, розвозимо їх по школах громади.
— Яка ситуація з закордонними учнями та ВПО?
— Ті бориспільці, що в минулому році залишалися за кордоном та вчилися там, там і залишаються. Це орієнтовно 1000 дітей на сімейній формі освіти. Але збільшується кількість дітей ВПО. Практично щодня з’являються нові переселенці з Покровська та Сумської області.
— Скільки в середньому дітей у класах?
— Є нова вимога МОН, що у першому класі має бути не більше 24-х дітей. У інших класах зараз по-різному, залежно від завантаженості закладу. Наприклад, в Бориспільському академічному ліцеї є класи, де навчаються 34 дитини, у «Альті» — 20-22 учні.
— А взагалі у Борисполі є потреба в нових школах? Скільки в ідеалі має бути додаткових місць у школах, щоб повністю забезпечити громаду?
— На сьогодні всі заклади міста навчаються в дві зміни, а якщо говорити про ліцей ім. К. Могилка, то майже в три зміни. Є нагальна потреба в добудові цього закладу. А загалом сьогодні ми фіксуємо зменшення кількості народжень. Якщо три роки тому першокласників було 44 класи, сьогодні їх 40, а скоро буде на 30% менше — це прогноз відповідно до рівня народжуваності в Україні. Крім того, по місту зараз дійсно ситуація складна, а от у селах інша ситуація. Школи в старостинських округах заповнені на 70-80%.
— Варіант возити дітей в ті школи не розглядається?
— Ми пропонували батькам, у тому числі садочки у селах, адже з місцями у ясельні групи біда. Ясельні групи є лише в садочку №1, «Веселці» і «Світлячку». А в селах є місця. Але батьки не хочуть. Тому якщо ліцей ім. К. Могилка добудується, а в районі за «Перспективою» буде побудувано хоча б початкову школу, то цього б вистачило повністю.
— У Стратегії розвитку громади йдеться про плани будівництва гімназії на вул. Саксаганського та садочка в мікрорайоні Соцмістечко. Можете пояснити конкретніше про плановане місцезнаходження цих закладів?
— В стратегії описано ділянку у мікрорайоні Сині Балки, там вже виділена територія для школи. Зараз там навколо добре забудувався приватний сектор. Дуже важливо, щоб початкова школа була якнайближче до місця проживання, щоб дитина могла без доїзду добратися туди. Щодо садочка на Соцмістечку, то в стратегії описано будівництво нового закладу на місці старого садочку. Але це більше перспектива на мирні часи.
— Поговоримо про харчування. Чи користується Бориспіль меню Євгена Клопотенка у шкільних їдальнях? Як оцінюють його діти?
— Так, готуємо за меню Клопотенка і дітям дуже подобається. Взагалі нововведення у вигляді гамбургерів, котлет та інших м’ясних виробів діти сприймають дуже добре. Цього року ООН профінансувало 40% покращення харчування, але лише для окремих закладів, які вони самостійно обирали. У нашій громаді для цієї програми обрали 9 закладів. Таким чином, якість харчування і асортимент покращилися, а вартість залишилася такою ж. Якби ви зайшли в травні-червні в наші школи, то побачили б таке різноманіття страв! Це і м’ясні вироби, і рибне філе, страви з кабачків, баклажанів, різноманітні фрукти, соки, йогурти і т.д.
— Чи є дефіцит кадрів у школах?
— Так, навіть попри те, що серед переселенців багато вчителів, що допомогли закрити певні вакансії, дефіцит все одно залишається. Особлива потреба — це вчителі хімії, фізики, математики, інформатики. Не вистачає також асистентів учителя та вихователя — для дітей з особливими освітніми потребами. До речі, для того, щоб працювати вчителем, уже не обов’язкова педагогічна освіта. Відповідно до ст. 22 Закону України «Про повну загальну середню освіту» на посади педагогічних працівників приймаються особи, які мають педагогічну освіту або вищу освіту.
— Є бронювання для чоловіків-учителів?
— Відповідно до статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку і мобілізацію» не підлягають призову педагогічні працівники закладів загальної середньої освіти, за умови, що вони працюють відповідно у закладах загальної середньої освіти за основним місцем роботи не менш як на 0,75 ставки.
— Яка зараз середня заробітна плата у вчителя?
— Якщо ми говоримо про вчителя без стажу, але з вищою освітою, тобто випускника вишу, то це 7 тис. грн. Якщо вчитель пропрацював певну кількість років, отримує доплати за стаж, за категорію, за перевірку зошитів, класне керівництво тощо. Тому може бути і 15 тис. грн і більше. Але зарплата, звісно, мала.
— Чи займається школа вихованням? Чи є, наприклад, такий формат занять як виховна година тощо?
— Такі заняття можуть називатися по-різному в різних школах, але вони є. Їх проводять класні керівники, також із класом можуть працювати психологи, соціальні педагоги. Запрошуємо молодих активних лікарів, щоб ті обговорили з дітьми проблему ВІЛ (СНІД), алкоголізму та наркоманії, паління. Проводить заняття і патрульна поліція, і ювенальна поліція. У цьому році провели загальні батьківські збори, на яких ювенальна поліція акцентувала увагу на небезпеку Телеграм каналів. Проводять свої заняття і представники ДСНС.
— Міністерством освіти анонсувалися зміни до викладання предмету «Захист України». Як цей урок буде проводитися в Борисполі?
— У Бориспільській громаді півтори тисячі учнів старших класів, тому осередок для викладання «Захисту України» буде лише один — адже йде розрахунок «один осередок на тисячу учнів». Для цього обрано Бориспільський академічний ліцей, який має великі приміщення в укритті — це буде кілька кабінетів із окремим входом. Зараз очікуємо субвенцію від держави, щоб закупити туди все можливе обладнання. У цей осередок будуть приходити учні із усіх шкіл громади, буде складено графік відвідування. Урок проводитиметься раз на місяць 6 годин, тобто фактично увесь шкільний день. Поділу на хлопців і дівчат не буде, вони будуть займатися разом. Не буде стройової підготовки, але буде тактична медицина, управління дронами, стрільба тощо. Зараз шукаємо активних учителів із цього предмету.
— Бориспільці у соцмережах часто скаржаться за закритість територій шкіл та неможливість скористатися шкільними спортивними майданчиками. Є запит на те, щоб вони були загально доступними. Чи можливо це?
— Академічний ліцей є відкритим для відвідувачів, і він у Борисполі такий один. Зараз одна з головних вимог до навчальних закладів — безпека. Вже є вимога поставити металодетектори у школах, обов’язково має бути огорожа довкола території школи, тривожна кнопка, поліція охорони, відеонагляд, офіцер безпеки. Тому про відкриття територій навчальних закладів взагалі мова не йде. Минулого року ми щотижня зіштовхувались із дзвінками про замінування. Зривався освітній процес. Були випадки, коли в Телеграм каналах дітям розсилали фейкову інформацію про те, що в школі десь залишено сумку з вибуховими речовинами тощо. Тому керівники навчальних закладів бояться пускати на територію сторонніх осіб. Небезпека є завжди. Поки не закінчиться війна, питання відкриття територій шкіл та користування майданчиками навіть порушуватися не буде. З 1 вересня у двох ліцеях — ім. Чубинського та ім. Головатого — будуть працювати офіцери безпеки, які будуть знаходитися там під час навчального процесу. Це люди, що є працівниками управління поліції, але робоче місце в них буде у школах. Очікуємо офіцерів безпеки і в інші заклади.
— Як іде підготовка до наступного етапу освітньої реформи?
— Реформа має стартувати у 2027-му році. Вона передбачає чіткі вимоги до форм навчальних закладів: початкова школа з 1 по 4 клас, з 5 по 9 — гімназія, і профільний ліцей з 10 по 12 клас. Після 9-го класу всі діти мають здавати вступні іспити і визначатися, куди вони подають документи — до академічного, професійно-технічного ліцею, коледжу тощо. Відповідно, буде відбуватися і вступ до цих закладів. Тобто такого як зараз переведення з 9-го в 10-й клас не буде. Ці три форми навчальних закладів можуть діяти як окремі юридичні структури, а можуть бути в складі іншої форми. Наприклад, гімназія може мати в складі початкову школу. Ліцей може мати в складі гімназію. Але ліцей не має права мати початкову школу, і це вже проблема. А початкова школа має бути взагалі в кожному мікрорайоні, щоб забезпечити доступність для маленьких дітей. Є й інші чіткі вимоги. Наприклад, старші класи на паралелі повинні мати не менше чотирьох класів — тобто 4 десятих, 4 одинадцятих, 4 дванадцятих. А в нас просто фізично той же ліцей «Альта» не помістить таку кількість дітей. От така головоломка. При міській раді вже створено комісію, яка працює над реалізацією цієї реформи.
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl + Enter
Джерело: Газета «ВІСТІ» – Бориспіль. Новини. Інформація. Реклама