Із третьої спроби: Бориспіль отримав стратегію розвитку Бориспільської територіальної громади до 2030 року

Із третьої спроби: Бориспіль отримав стратегію розвитку Бориспільської територіальної громади до 2030 року
28 Червня 2024, 15:17
Поділитися:

• Проект реконструкції Бориспільської багатопрофільної лікарні інтенсивного лікування  — візуалізація

Кілька років та три спроби знадобилися Борисполю, щоб написати Стратегію розвитку. Цей процес починали наново кілька разів, востаннє — у 2022-му році. На сесійному засіданні Бориспільської міської ради 14 травня Стратегію було представлено депутатам. Документ, який має задати вектор розвитку громади та визначити головні напрямки руху у всіх галузях життя міста, вивчали «Вісті».

Представлений на розгляд депутатів документ містить багато розділів та 200 сторінок формату А-4. Ми опустимо такі загальні моменти, як історичну довідку, потенціал міста та розвиток за попередні три роки, сильні та слабкі сторони, цілі, завдання стратегії та інші моменти, а зосередимося на конкретиці, адже, по суті, громаду цікавить одне: що саме планується здійснити для того, щоб життя в місті стало комфортним та задовольняло містян у сфері освіти, медицини, соціального захисту, екології, благоустрою, дозвілля тощо. Зауважимо, що хоч Стратегія і написана до 2030-го року, план заходів за нею передбачено на три найближчих роки — з 2024-го по 2026-й рік.

Безпека громади

Стратегічною ціллю номер один автори Стратегії бачать безпеку громади. Це і захист від загроз військової агресії, і цивільна безпека, і чисте довкілля та екологічна безпека, а також енергетична безпека та ефективне управління енергетичними ресурсами.

Як «рецепт» від загроз військової агресії пропонується підтримка військових, захист та стабільна робота об’єктів критичної інфраструктури, а також будівництво та облаштування захисних споруд та укриттів: у міському парку, закладах середньої та дошкільної освіти.

Для забезпечення екологічної безпеки та чистоти довкілля передбачено низку заходів, серед яких як цілком конкретні та досяжні (наприклад, будівництво павільйонів чистої води в Любарцях, Рогозові, Іванкові, Глибокому, Кучакові, Сеньківці), так і такі, що громаді обіцяють уже роками, але досі незрозуміло, хто, коли та за чий рахунок їх буде здійснювати. Так, про наміри будівництва сміттєпереробного заводу мешканці громади чують вже багато років, особливо популярною ця обіцянка є під час виборів, але жодних конкретних кроків поки не зроблено. Так само багато років ідуть розмови про нові очисні, які громаді самостійно побудувати не під силу.

Тому є всі шанси, що ці та інші подібні обіцянки так і не будуть реалізовані та перейдуть до наступної Стратегії. Проте це лише наше припущення: як буде насправді, покаже час.

• Проект реконструкції міського парку — візуалізація

Разом із тим, на думку авторів документа, чистоті довкілля має сприяти придбання двох спеціальних автомобілів для вивезення відходів, сміттєвоза та 430-ти баків для збору сміття. Крім того, планується започаткувати роздільний збір твердих побутових відходів.

Озеленення та захист довкілля у Стратегії мало корелюються зі щорічними програмами захисту довкілля та програмами озеленення. Так, Стратегія, серед іншого, передбачає проведення інвентаризації зелених насаджень (чого в Борисполі не робилося вже багато років), та висадження 600 молодих дерев та кущів (тоді як тендером на озеленення на 2024-й рік — жодного, а Програмою охорони навколишнього природного середовища на 2024-2026 рр. — 90 дерев та 150 кущів). Ареал охоплення — Бориспіль, Книшовий меморіально-парковий комплекс, ландшафтний заказник «Нечаївщина» (с. Іванків), парк-пам’ятка садово-паркового мистецтва «Сулимівський» (с. Сулимівка).

Обіцяють залучити до озеленення і активних громадян, підприємства та організації, але чи буде це втілено на практиці та як, невідомо.

За три роки планують поліпшити технічний стан 5-ти водойм громади. У загальному переліку близько 10 таких водних об’єктів, але які саме будуть поліпшувати, не вказано.

Енергетичної безпеки та ефективного управління енергетичними ресурсами будуть досягати шляхом створення револьверного фонду фінансування енергоефективних проєктів громади — щоб надати можливість багатоквартирним будинкам провести енергомодернізацію. Кошти планується залучати шляхом позики у бізнесу та донорів, а також у фінансових установ та банків.

Щодо коштів, що планується освоїти, їхній розподіл такий (на 2024-2026 рр.):
— на підтримку військових 22 млн 254 тис. грн;
— на будівництво укриттів 336 млн 128 тис. 383 грн;
— на захист об’єктів критичної інфраструктури (придбання генераторів, пересувних мобільних котелень, дизельного палива та мастил, насосів, зарядних станцій, іншого устаткування) 69 млн 950 тис. грн;
— на субвенцію районному управлінню поліції 5 млн 500 тис. грн;
— на цивільний захист населення та території від надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру (система оповіщення, запас матрезервів, покращення матеріальної бази місцевої пожежної охорони, розчищення дна та територій водойм) 64 млн 097 тис. грн;
— на озеленення, інвентаризацію та догляд за насадженнями 36 млн 100 тис. грн;
— на поліпшення технічного стану водойм 20 млн 600 тис. грн;
— на придбання автомобілів, сміттєвоза та баків для збору сміття 33 млн грн;
— на будівництво очисних споруд 776 тис. грн;
— на павільйони чистої води у селах 12 млн 850 тис. грн;
— на енергоефективність (створення револьверного фонду) 30 млн грн.

Комфорт громади

Цю ціль Стратегії теж наповнили як конкретними, так і загальними планами та формулюваннями.
Так, наприклад, пункт щодо зручної інфраструктури обіцяє розвиток громадського транспорту та велосипедної інфраструктури — і це при цьому, що навіть при реконструкції Київського Шляху ніхто не подбав про будівництво там велосипедних доріжок. Неможливо зробити їх і на більшості вулиць міста. А технічне завдання з цього пункту у Стратегії взагалі містить проект із впровадження комунального транспорту та будівництва автостанції.

Удосконалити заходи щодо утримання домашніх тварин та захисту безпритульних планується шляхом модернізації та підтримки КП «ЦСАТ» (ремонт автотранспорту, придбання паливно-мастильних матеріалів, виготовлення ПКД для будівництва «Центру захисту тварин», будівництво майданчиків для вигулу собак, вольєрів, будок, стерилізація тощо).

• У планах — впровадження комунального транспорту та будівництво автовокзалу

Заходи з благоустрою не обіцяють бориспільцям нічого нового та містять стандартний перелік робіт КП «ВУКГ» та інших комунальних підприємств міста.
Багато конкретних дій та робіт передбачається здійснити у сфері водопостачання та водовідведення, теплопостачання та інших сферах ЖКГ. Це і паспортизація мереж дощової каналізації, і прокачка існуючих та будівництво нового колектору, і будівництво та реконструкція централізованої системи водопостачання в мікрорайоні Дубечанський, реконструкція водопровідних мереж на вул. Ясній, Глибоцькій, Глібова та інших вулицях, будівництво нових водопроводів, реконструкція КНС в Борисполі та селах громади, реконструкція та нове будівництво газових котелень та теплових мереж, закупівля утилізаторів тепла, модернізація зовнішнього освітлення тощо.

Серед малодосяжних планів — будівництво нового ЦНАПу.

Обіцяють і прозорість владних рішень та посилення діалогу між владою та громадою.

Розподіл коштів:
— підтримка ЦСАТ та інші заходи щодо захисту тварин 14 млн 521 тис. грн;
— благоустрій 7 млн грн;
— заходи з водопониження 23 млн 500 тис. грн;
— безбар’єрність 9 млн 822 тис. грн;
— розвиток ЖКГ 209 млн 505 тис. грн;
— будівництво ЦНАП 270 млн грн;
— придбання кабін для таємного голосування 800 тис. грн;
— інформування громадськості про діяльність органів виконавчої влади 17 млн 256 тис. грн.

Розвиток людського потенціалу

Розділ включає заходи медицини, освіти, культури, соціального захисту, спорту тощо.

До запланованих заходів у сфері медицини внесли будівництво нової амбулаторії на Бежівці, реконструкцію амбулаторій у Сеньківці та Рогозові, капремонти інших сільських амбулаторій та ремонтні роботи в амбулаторіях міської первинки.

Згадали і про будівництво нового корпусу пологового відділення та виготовлення ПКД на реконструкцію терапевтичного. У планах також реконструкція з добудовою лікувального корпусу ББЛІЛ, придбання нового стоматологічного обладнання.

У спортсменів є шанс побачити добудову спортивної школи та будівництво нового центру спорту та туризму.

Серед озвучених намірів у сфері освіти — добудова ліцею ім. К. Могилка на вул. Момота, добудова ДНЗ на Глибоцькій та реконструкція ДНЗ на Привокзальній, будівництво укриттів та закупівля шкільних автобусів. А ще — несподівані плани на будівництво нового ДНЗ на 115 місць у Соцмістечку та будівництво гімназії на вул. Саксаганського, 2 (до речі, журналісти не змогли знайти на карті Борисполя таку вулицю).

Не обділили й культуру. Дуже амбітно звучить ціль створити мистецьку школу на базі дитячої музичної школи, якій катастрофічно не вистачає приміщень для занять музикою. Її обіцяють добудувати на 1 тис. кв.м. Серед іншого — створення багатофункціонального громадського центру (де, не уточнюється) та цифровізація унікальної нематеріальної культурної спадщини — на думку авторів Стратегії, це тексти і мелодії місцевих народних пісень. А ще міська влада буде «популяризувати столітні театральні традиції» в старому приміщенні театру «Березіль» з дуже обмеженою кількістю місць.

• Проект пологового відділення — візуалізація

Розподіл коштів (вибране):
— на будівництво, ремонти та реконструкцію амбулаторій 67 млн 200 тис. грн;
— новий корпус ББЛІЛ 200 млн грн;
— виготовлення ПКД на терапевтичне відділення 140 тис. грн;
— реконструкція з добудовою лікувального корпусу 202 млн грн;
— придбання обладнання для стоматології 5 млн 260 тис. грн;
— відшкодування вартості ліків, пільгове лікування тощо 43 млн 250 тис. грн;
— преміювання та фінансова підтримка працівників ББЛІЛ 72 млн грн;
— добудова ДЮСШ 150 млн грн;
— будівництво центру спорту та туризму 180 млн грн;
— цільові програми підтримки (ВПО, ветеранів, інвалідів, дітей, малозабезпечених тощо) 703 тис. грн;
— добудова ліцею ім. К. Могилка 236 млн 304 тис. грн;
— будівництво гімназії на Саксаганського 310 млн грн;
— реконструкція ДНЗ на Привокзальній 110 млн грн;
— добудова ДНЗ «Колосочок» на Глибоцькій 90 млн грн;
— будівництво ДНЗ у Соцмістечку 110 млн грн;
— закупівля шкільних автобусів 10 млн 400 тис. грн;
— будівництво та облаштування укриттів у закладах освіти 216 млн грн;
— модернізація приміщень бібліотеки 4 млн грн;
— модернізація клубних закладів 23 млн грн;
— створення багатофункціонального закладу культурного характеру (кінотеатр) 15 млн грн;
— оновлення матеріально-технічної бази театру «Березіль» 9 млн 500 тис. грн;
— мистецька школа (добудова музичної школи) 32 млн грн;
— молодіжна інфраструктура 33 млн грн.

Заможна й спроможна громада

Завдання для досягнення економічної спроможності та заможності досить загальні. Це і розвиток агропромислового сектору, малого та середнього бізнесу та промисловості, і поліпшення інвестиційного клімату, і створення «інноваційної та креативної» економіки громади.

Планують попрацювати і над розвитком туристичного потенціалу, в тому числі «зеленого» туризму та над розвитком рекреаційних зон. Для цього у черговий раз виготовлять проект реконструкції Міського парку культури та відпочинку, а також Сулимівського парку.

Із конкретики — розробка актуальної містобудівної документації.

Розподіл фінансів:
— благоустрій міського парку, відновлення Сулимівського парку, розробка нових форматів і маршрутів екскурсій 25 млн грн;
— містобудівна документація 31 млн 243 тис. грн.

Із третьої спроби: Бориспіль отримав стратегію розвитку Бориспільської територіальної громади до 2030 року

• Проект будівництва нового ЦНАПу — візуалізація

«Ложка дьогтю» або як населення залучали до участі в розробці Стратегії розвитку громади

Опитування мешканців громади проходило у листопаді 2022 року через спеціально створений для цих потреб Телеграм канал. Всього у опитуванні змогли взяти участь 237 осіб із 92 тис. 800 мешканців. Таким чином, залученість жителів громади до написання Стратегії становила 0,25%.

Попри зауваження містян, що не всі мешканці міста користуються Телеграмом та пропозицію проводити опитування також через мережу Фейсбук, міська влада в особі відділу інвестиційної та економічної політики наполягла на своєму: лише Телеграм. При цьому для обговорення питань Стратегії було створено два окремих канали: для пересічних містян та для представників бізнесу. «Обговорення» здебільшого зводилося до заповнення численних анкет та опитувальних листів. Намагання дійсно обговорити ту чи іншу проблему в іншому форматі не віталось. Ба більше, дуже скоро до редакції «Вістей» почали надходити скарги про блокування активних учасників, які мали свої пропозиції до Стратегії та висловлювали незгоду з окремими думками модератора — Дмитра Піддубного. Перевірити достовірність цих скарг було нескладно, адже серед підписників Телеграм каналу були й журналісти «Вістей», а один із них теж був заблокований модератором після своїх пропозицій щодо міського озеленення та благоустрою.

Дуже скоро Телеграм канал Стратегії розвитку Бориспільської громади став нагадувати «театр одного актора» з модератором в головній ролі. Після масового блокування та виходу ображених учасників на каналі «Стратегія мешканці» залишилось 109 осіб, а на каналі «Стратегія бізнес» — 27 осіб.

Із тих, хто заповнив анкети та відповів на питання, найбільше респондентів назвали головною потребою безпечні умови проживання, екологію, стан міського простору (зелені зони, транспорт, благоустрій тощо), економічний розвиток громади та якість комунальних послуг.

У серпні 2023 року організатори провели додаткове опитування шляхом заповнення гугл-форм. Посилання на анкету було опубліковане на веб-сайті і Фейсбук сторінці Бориспільської міської ради та створених Телеграм каналах. На цей раз у опитуванні взяли участь 474 жителі громади. Таким чином, залученість мешканців склала 0,5%.

37,8% опитаних назвали Бориспіль комфортним для життя, 22,6% не бачать в місті перспектив для розвитку, 15,2% відповіли, що вимушені тут жити. Лише 6,8% респондентів можуть порекомендувати громаду для проживання своїм знайомим. При цьому 69,4% опитаних мають власну нерухомість у Борисполі.

Переважна більшість респондентів поставила оцінку «незадовільно» рівню задоволення культурних потреб та стану тротуарів; якість комунальних послуг, стан доріг, медичне забезпечення та соціальна захищеність отримали оцінку «задовільно».

На запитання «Що, на вашу думку, заважає розвитку громади», більше 50% містян назвали непрозорість влади та корупцію в органах влади. Серед лідерів (від 21 до 49%) також недостатня активність та ініціативність мешканців, низька якість доріг, недостатній рівень інвестицій, проблеми з електропостачанням та зношеність інженерних мереж.

Із третьої спроби: Бориспіль отримав стратегію розвитку Бориспільської територіальної громади до 2030 року

• Проект добудови ліцею ім. К. Могилка — візуалізація

Історична довідка

Нагадаємо, вперше про необхідність розробки Стратегії розвитку громади заговорили у 2018-му році — тоді було затверджено склад робочої групи з розробки Стратегії до 2025-го року. До неї увійшли депутати міської ради, представники виконавчого комітету, освіти, медицини, правоохоронних органів, будівельної та архітектурної галузі, активні представники громади тощо. Всього група налічувала 45 осіб. Одним із членів групи був міський активіст Дмитро Піддубний, якого через чотири роки було запрошено долучитися до розробки стратегії та модерувати канали комунікацій. У результаті Стратегію розвитку громади так і не було розроблено.

У жовтні 2022-го року виконком знову заговорив про Стратегію, тепер на 2023-2029 роки. Було затверджено новий склад робочої групи. Пропозиції від громади збирали в письмовій формі — в управлінні містобудування та архітектури або на поштову скриньку відділу економічної та інвестиційної політики. Тоді у коментарі «Вістям» заступник міського голови Сергій Лещенко повідомляв, що пропозиції надходять досить активно, а найбільше їх отримано від мешканців сіл громади. Тоді як мешканців сіл турбував брак соціальної інфраструктури, шкіл та садочків, більшість мешканців міста просили створити нові зелені зони, а також розширити мережу офіційних парковок, особливо в районах багатоповерхової забудови. Втім, збір пропозицій виявився марним — їх так і не врахували при написанні Стратегії розвитку на 2024-2030-й роки.

Із третьої спроби: Бориспіль отримав стратегію розвитку Бориспільської територіальної громади до 2030 року

Офіційно: Коментуючи питання прийняття Стратегії розвитку громади на засіданні виконавчого комітету Бориспільської міської ради 3 червня, заступниця міського голови Тамара Матяш зазначила, що документ готували довго та максимально намагалися долучити до його розробки громаду.

За її словами, необхідність розробки Стратегії продиктована умовами закордонних інвесторів та спонсорів.

«До цієї стратегії включені абсолютно всі об’єкти, які ми можемо планувати в мирний час, незважаючи на те, що сьогодні ще йде війна. Повноцінними кроками виконати стратегічні цілі, які ми поставили для себе за мету, на жаль, нам не дозволяє війна. Але стратегічний план все одно повинен бути. Це глобальний план розвитку нашої громади в сучасних умовах з поправкою на військові дії, які сьогодні відбуваються в нашій державі.

Головна мета цієї Стратегії (в тому), що вона повинна бути в наявності. Бо зараз вливається дуже багато фінансового ресурсу із закордонних джерел. (…) Донори, які дають кошти в Україну, не розуміють, як може розвиватись громада без стратегії. Для нас це трошки нове поняття, бо ми звикли скоріш до Програми соціально-економічного розвитку, яка в принципі є частиною цієї стратегії, але трохи у меншому форматі. Фактично це план розвитку громади, якого ми маємо дотримуватися. А якщо залучаємо іноземні джерела фінансування, цей документ є обов’язковою умовою. Коли немає Стратегії розвитку, проекти навіть не приймуть до розгляду.

Ми пробували і намагалися максимально залучити громадськість: інформували на Телеграм каналах, інших інтернет ресурсах. Є активні жителі міста, які брали участь у формуванні Стратегії розвитку. Але в основному вона сформована працівниками виконкому і головними розпорядниками, і узагальнена відділом економіки», — зазначила Тамара Матяш.

Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl + Enter

Джерело: Газета «ВІСТІ» – Бориспіль. Новини. Інформація. Реклама