Історична зрада: як перейменували вулиці в Требухові, Переможці і Княжичах. НАЗВИ – Трибуна
10 Червня 2022, 01:23
Поділитися:

Сьогодні, 9 червня, відбулася позачергова сесія Броварської міської ради. Одним із додаткових питань порядку денного затвердили нові назви вулиць і провулків у селах Броварської громади. Найскандальнішим стало перейменування в Требухові, під час якого переважно з голосу чи за результатами щойно поданих звернень історичні пропозиції назв і імена розстріляних комуністами місцевих священників замінили на інші. Окрім того, чиновники і депутати не захотіли вносити мовні правки, затвердивши назви з помилками. Втім, частину історичних назв усе ж повернули вулицям, які десятиліттями мали російські і радянські іменування

Зазначимо, питання перейменування вулиць у Броварській громаді та й багато де в Україні нині відбувається в «турборежимі». Так, уся публічна процедура перейменування вулиць і провулків у Броварах забрала 9 днів. Хоча одні лише громадські обговорення щодо деяких назв згідно із законом мали би тривати не менше двох місяців. Чиновники пояснюють поспіх умовами військового стану. Щоправда, до широкомасштабного вторгнення росії в Україну 24 лютого будь-які питання щодо перейменування вулиць у Броварах і громаді на роки заморожувалися з боку чиновників.

Водночас питання перейменування вулиць і провулків у Требухові, Переможці та Княжичах мало шанс стати виваженішим – принаймні через те, що часу на підготування пропозицій, обґрунтувань і проведення обговорень було більше. Адже «топонімічна» комісія змогла зібрати кворум для засідання лише з третього разу. Однак, зміни проти історичних пропозицій з’являлися частково з голосу просто на сьогоднішній сесії, без можливості їх обговорити. Інші – у нещодавно поданих листах, із якими в присутніх так само не було можливості ознайомитися та обговорити. Тим не менше, депутати підтримали всі такі пропозиції. Запитання чи зауваження озвучували лише окремі обранці.

Сьогоднішнє засідання сесії Броварської міської ради

Найбільш показовим став приклад із перейменуванням вулиці Піонерської в Требухові. Вона, разом із вулицями Жукова та Жовтневою, двічі пройшла процедуру громадського обговорення в 2021 році (закон передбачає один раз). Рішенням «топонімічної» та «земельної» комісій затвердили назву на честь місцевого бійця Армії УНР Степана Безлюди. Саме це ім’я виносили і на громадське обговорення. Однак усе змінила одна жінка під час сьогоднішньої сесії, яка запропонувала з голосу назву Патріотична. Саме за неї і проголосували присутні депутати, не ставлячи жодних запитань.

Читайте також: Як перейменують вулиці в Требухові, Княжичах і Переможці – рекомендації «топонімічної» комісії

Таким самим чином, але вже за результатами звернень, які надійшли цими днями, не було підтримано перейменування вул. і пров. Ватутіна та вул. Чкалова на честь єдиних двох відомих місцевих священників, яких НКВС розстріляло в 1937 році – Григорія Корсуна та Євгена Писарчука відповідно. Вулиці отримали нові назви без жодного історичного чи іншого обґрунтування – Благодатна та Мальовнича відповідно.

Також депутати не підтримали повернення вул. і пров. Матросова історичних назв за іменем місцевого роду Осначів – вул. Осначова і пров. Осначовий відповідно. Депутат від ЄС, директор Броварського краєзнавчого музею Ігор Крепак повідомив, що до нього звернулися двоє бійців із полку «Азов» з проханням назвати саме ці вул. і пров. Героїв Азову. Депутати підтримали і це рішення. Не вплинуло на їхню позицію і те, що Цивільний корпус «Азов» раніше звернувся з проханням зберегти історичну назву, а на честь «Азову» назвати нову велику вулицю.

перейменування в Требухові

Також жодним чином не були враховані мовні правки, подані педагогинею, філологинею української мови і почесною громадянкою Марією Овдієнко. Таким чином назва вулиці та провулка буде написана з помилкою. Водночас нову зазначену вулицю назвали на честь Чорних Запорожців.

Рекомендації перейменувань у Требухівському старостинському окрузі

№ з/пВул. / пров.
Чинна назваРекомендована нова назва
1.вул.ВатутінаБлагодатна
2.пров.ВатутінаБлагодатний
3.вул.Воз’єднанняСоборності
4.вул.ГагарінаПовстанська
5.вул.ГорькогоБориспільська
6.пров.ГорькогоБориспільський
7.вул.ЄсенінаМиколи Амосова
8.вул.ЖовтневаВарче́нкова
9.вул.ЖуковаМаксима Швидака
10.вул.КовпакаКобзарська
11.вул.КомароваДніпровська
12.вул.КутузоваМаковійська
13.вул.МатросоваГероїв Азову
14.пров.МатросоваГероїв Азову
15.вул.МічурінаДьогтя́рина
16.пров.МічурінаДьогтя́рина
17.вул.ПершотравневаНебесної Сотні
18.вул.ПіонерськаПатріотична
19.вул.Поповича[залишити чинну назву]
20.вул.ПушкінаАнатолія Гусака
21.вул.П’ятниціКаленченкова
22.вул.СувороваСомова
23.пров.СувороваСомовий
24.вул.ЧкаловаМальовнича
25.вул.[без назви]Чорних Запорожців
26.вул.Перемоги (с. Переможець)Сотницька
27.вул.Камишова (СТ «Переможець»)Плависта

 

Окреме обговорення викликало перейменування вул. Поповича на честь Броварської сотні. Раніше історики пояснили, що Требухів ніколи не належав до Броварської сотні – лише до Бориспілської. Однак староста села Андрій Цахло до останнього відстоював першу назву, посилаючись на місцевих жителів. До цього часу не відомо про жоден лист із такою пропозицією, а численні місцеві жителі вказують, що таку назву з ними не обговорювали. Під час сесії присутні краєзнавці вказували на потребу або перейменувати вулицю на честь Бориспільської сотні, або залишити назву на честь Пала Поповича. Як зазначають дослідники, він є першим космонавтом-українцем. Діяч не підпадає ні під декомунізацію, ні під дерусифікацію. У результаті, вулицю залишили з чинною назвою.

Також під час засідання виступила жінка, яка висловилася проти перейменування вул. Корольова в Княжичах. Раніше із такою пропозицією надійшло колективне звернення. Слід зазначити, що вулицю запропонували назвати на честь Симона Петлюри. Окрім іншого, жінка виголосила відому тезу історичної дезінформації від більшовиків про Симона Петлюру – мовляв той убивав євреїв. Це сколихнуло багатьох присутніх у залі, які вказали на «брехню». Депутат від ЄС Сергій Батюк також зазначив, що Сергій Корольов діяв під час радянської влади, тож такі назви потрібно прибирати. За результатами обговорення під час сесії пропозицію перейменування вулиці вирішили зняти з розгляду.

Рекомендації перейменувань у Княжицькому старостинському окрузі

№ з/пВул. / пров.
Чинна назваРекомендована нова назва
1.вул.Юрія ГагарінаГригорія Сковороди
2.вул.Михайла КутузоваЄвропейська
3.пров.Михайла КутузоваЄвропейський
4.вул.МайськаСвітла
5.вул.Павла ПоповичаГероїв України
6.вул.Сергія Корольова[зняти питання з розгляду]
7.вул.[без назви]Паркова
8.вул.Жовтнева (СТ «Княжичі»)Пляхова

 

Водночас депутати підтримали перейменування вул. і пров. Мічуріна на вул. і пров. Дьогтярина (за назвою місцевого урочища) в Требухові. Це питання ставили окремо на голосування через суперечність між підготовленим раніше чиновниками проєктом рішення та пропозицією краєзнавців і місцевих жителів, яку перед тим підтримала «топонімічна» комісія.

сесія 09.06.2022

Також, проголосувавши за проєкт рішення в цілому, обранці підтримали й інші історичні назви. У Требухові – вул. Сомова, пров. Сомовий (за назвою місцевого роду Сомів), вул. Каленченкова (за назвою місцевого роду Каленченків), вул. Маковійська (за назвою урочища Маковій), вул. Варченкова (за назвою місцевого роду Варченків і дитячого кладовища поруч).

У селі Переможець центральна вул. Перемоги перейменована на вул. Сотницьку – за історичною назвою хутора та поселення – Сотницьке. У сільському товаристві «Переможець» замість очевидно калькованої з російської мови назви вул. Камишова з’явиться вул. Плависта – від фрази «плависта земля» та однойменної назви болота неподалік.

А в СТ «Княжичі» замість вул. Жовтневої відтепер – вул. Пляхова – від назви середньої частини річки Дарниця. Лісова ділянка потоку, яка починається поруч, відома як Пляховий струмок.

Читайте також

Декомунізація: як назвуть вулиці в Требухові, Княжичах і Броварах
Струмок у Броварах депутати не визнали початком річки Дарниця. Історія питання
У Требухові перейменують 25 вулиць, у Княжичах – щонайменше сім
Перейменування вулиць у Броварах: вул. Гагаріна – Героїв України, вул. Короленка – Чорних Запорожців: ПОВНИЙ СПИСОК
У Броварах перейменували 32 вулиці та провулки. Як це було

Джерело: Трибуна – Бровари